Як знайти себе у будівельному бізнесі: покрокова інструкція

На прикладі ветерана ДУК ПС на псевдо «Дракон» «Без броні» розповідає, як почати працювати у будівельному бізнесі, не маючи ані досвіду, ані навичок та що робити, аби досягти у цій справі успіху.

Текст:Євгенія Мазур26 січня 2021 р.

Кам’янчанин Олександр Попов був під знаменами «Азова», Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», у складі 7 батальйону ДУК, а вже наприкінці літа 2015 року очолив його окрему тактичну групу (2 ОТГ). Після повернення з війни спробував себе у політиці.

Після того, як не пройшов до Верховної Ради під час парламентських виборів 2019 року, вирішив змінити все та переїхав до Києва. Почав працювати у невеликій будівельній фірмі разом із побратимами і менше ніж за рік зміг повністю облаштувати життя у столиці завдяки цій роботі.

«Я пам’ятаю, яким був минулий рік і яким я приїхав у Київ. Я не мав ані досвіду, ані навичок. Власне, не мав нічого, окрім бажання. 2019 рік був важким. Але зростати завжди важко. Але я бачу перспективу», — розказує він.

Зізнається, що робота на будівництві — важка та виснажлива, особливо із його травмованою на війні рукою.

pexels-photo-4276427.jpeg

«Робота важка і брудна, працювати часто потрібно понаднормово і не у найкращих умовах. Найважче — допомагати колегам, бо іноді доводиться щось багато і важко носити, а з травмою руки, це — таке собі задоволення. Іноді за кимось доводитись переробляти чи прибирати. Потрібно бути готовим до конфліктних ситуацій і вміти шукати компроміс та домовлятись як із напарниками, так і з замовниками. Потрібно бути готовим жити на будівництві. Іноді бувають ситуації, коли це необхідно. Наприклад, коли був карантин і добиратись до роботи було проблематично, то легше було жити там. Довелось обмежити себе у комфорті», — розказує Олександр.

Однак ця робота відкриває перед тими, хто її не злякається, неймовірні перспективи. Вона не потребує ані стартового капіталу, ані особливих знань. Лише готовності вчитись.

Дивіться також відео соціальної реклами, у якій взяв участь Олександр:

«Натомість ти здобуваєш навички, які можна використати потім будь-де. Можеш забезпечити себе і свою родину більш-менш стабільним фінансовим статком. Крім того, можна знайти чимало можливостей реалізувати себе. Зараз у будівництві є багато різних галузей, якими можна захопитись, навіть із застосуванням високих технологій. Постійна зайнятість. Завдяки всьому цьому відчуваєш себе потрібним і корисним», — пояснює «Дракон».

Його історія — це покрокова інструкція із досягнення успіху для всіх, хто не боїться важкої роботи.

construction-site-build-construction-work-159358.jpeg

Крок 1: Почати

Олександр почав працювати на запрошення побратима. До того не мав до сфери будівництва жодного стосунку. Тому впевнено заявляє: іти працювати на будівництво може будь-хто.

«Потрібна лише координація рухів. Всьому іншому можна дуже швидко навчитись, якщо є таке бажання. Крім того, потрібно розуміти, що робота буде складна, важка і брудна, але з часом вона почне себе виправдовувати», — каже він.

Тим, хто подібно до нього починатиме свій кар’єрний шлях із нуля, радить шукати роботу різноробом. За даними порталу Work.ua, в середньому різнороб отримує від 10 тис. грн. Це — мінімальна сума, яку можна заробити у сфері будівництва, залежно від досвіду і спеціалізації.

«Якщо немає власного інструменту, краще піти у будівельну фірму різноробом. Головне, щоб було бажання вчитись. Ніхто не народжується зі шпателем чи перфоратором у руках», — пояснює Олександр.

Легше починати у командах, де вже є учасники АТО — там ставлення буде лояльніше і багато на що заплющуються очі. Однак зловживати цією лояльністю не варто, тому що це може негативно позначитись на роботі. «Буває, що люди дозволяють собі запізнитись на роботу або щось недоробити, бо навколо всі свої. Робота від цього дуже страждає», — уточнює він.

Працювати краще офіційно. «Найпростіший варіант — стати ФОПом. На його оформлення потрібно витратити півдня, але це дає більше можливостей. Офіційне оформлення свого статусу — це і додаткова гарантія для замовника, що він отримає якісний результат, і додаткова гарантія для мене, що зі мною розрахуються. Якщо після війни є якісь поранення чи інвалідність — це також додатковий плюс для офіційного оформлення, тому що є купа податкових пільг», — додає Олександр.

pexels-photo-544966.jpeg

Крок 2: інвестувати в інструмент

Крім досвіду, потрібно також накопичувати власний інструмент. З початкової бази: шпатель, перфоратор і болгарка.

«Саме від інструменту залежить якість і швидкість роботи. Чим більше вкладаєшся в нього, тим більшу віддачу отримуєш. Для багатьох, особливо на початку, важко фінансово вкладатись в інструмент», — пояснює Олександр.

Крім того, саме за ставленням до інструменту часто можна зрозуміти, наскільки серйозно людина ставиться до роботи. Це важливо, тому що у цій сфері вся робота — на перспективу.

«Є люди, які думають, що їм мають платити гроші лише за те, що вони ходять по будівництву у брудному одязі. От такі приходять «паработать». Для тих, хто усвідомлює, що ми розвиваємо власний бізнес, важливо частину свого заробітку вкладати в інструмент, від якого багато що залежить в роботі, і багато працювати», — каже він.

construction-site-build-construction-work-159306.jpeg

Крок 3: Знайти свого напарника

«Моєю найпершою роботою у будівництві стала шумоізоляція стелі. Робота ця ніби і не ювелірна, бо вона по суті вимагає тільки перфоратора. Нічого складного. Головне, аби було бажання її робити. На початку я мав хорошого напарника, із яким працював на малярних роботах, він мене почав вчити», — пояснює Олександр. За його словами, у цій сфері для успіху велику роль грають готовність вчитись і старання.

Знайти людину, з якою працювати буде комфортно, можна лише експериментальним шляхом. «Головне — не покладати на когось особливих сподівань і не очікувати забагато, аби потім не розчаровуватись», — пояснює він.

На питання, де шукати тих, з ким можна працювати, відповідає лаконічним: скрізь. «Робочих шукаємо через друзів, через тих, хто вже з нами працює, іноді вони самі нас знаходять. Влітку запрошували до себе хлопців з «Правої молоді», вчили їх працювати. Це було добре, тому що школярі і студенти шукали собі не пригод, а роботи. Діти шукають собі можливості для реалізації», — розповідає Олександр.

pexels-photo-5974039.jpeg

Крок 4: Виробити відповідальне ставлення до роботи

За його словами, одна з особливостей професії полягає у тому, що до тих, хто має відповідальне ставлення до роботи і готовий багато та важко працювати, робота приходить сама.

«Найперших клієнтів знаходиш по друзях чи знайомих, а потім воно іде “по накатаній”. Якщо після будівельника немає зіпсованих матеріалів, він не вигадує додаткової роботи, щоби набити собі ціну, якщо він до роботи ставиться адекватно та робить її якісно і чисто — “сарафанне” радіо рознесе по світу, що з цією людиною треба працювати», — каже Олександр.

Тому особливо важливо — заробити собі хорошу репутацію. «Репутація часто навіть важливіша, ніж вміння. Один якісно зроблений об’єкт може принести із собою три нові замовлення», — додає він.

Всі давно відомі стереотипи про будівельників у сучасному світі втратили свою актуальність. Починаючи від того, що працювати на будівництво ідуть лузери і невдахи, бо «нєт ума — строй дома», закінчуючи історіями про зловживання алкоголем.

«Насправді знань, навичок і зарплати будівельника вистачає на те, аби переплюнути середньої руки менеджера. Будівельникам зараз навіть у Польщу немає сенсу їхати, тому що тут вони заробляють на тому ж рівні. Ані війна, ані коронавірус будівництва не зупинили», — пояснює Олександр.

pexels-photo-5090830.jpeg

Що варто враховувати:

— Чим більше працюєш на перспективу, тим більше з часом отримуєш. Багато хто приходить у цю сферу, аби заробити гроші зараз. Такий підхід може затягнути. «Якщо не думати про перспективу й розвиток, то через 10–15 років розчарування і у свої роботі, і у житті наступить неминуче. Коли живеш від об’єкта до об’єкта, забуваючи про розвиток і самореалізацію, то з віком, коли наздожене відчуття, що ти все втратив, може загнати у депресію», — каже Олександр.

— Для успіху потрібна наполегливість. Складно себе штовхати вперед на 21-й робочий день без вихідних. Але понаднормова робота у цій сфері — варіант норми.

— Клієнтів, від яких треба відмовлятись, немає. З будь-яким клієнтом працювати варто. Просто з кимось вистачає усних домовленостей, з кимось — краще все прописувати. Якщо клієнт дуже часто змінює свої побажання — договір підписувати точно потрібно.

— Немає складних завдань, є завдання, які вимагають творчого підходу. «Нас кличуть не для того, аби ми пояснили клієнту, чому його побажання неможливо реалізувати. Нас кличуть, щоб ми придумали, як технологічно його втілити», — пояснює Олександр.

— Для роботи у будівництві потрібні прокачані комунікаційні навички. В тому числі — аби пояснювати людям, що не завжди варто робити все виключно так, як показують та радять на YouTube. «Дуже страждаємо від відео та рекомендацій в інтернеті, з лайфхаками, як треба будувати. То дуже ускладнює роботу і впливає на результат. І чомусь люди часто вважають, що цих відео достатньо, аби стати хорошим фахівцем у будівництві. Хоча насправді вони допомагають лише стати хорошим глядачем», — каже він.

Коментарі

Пов'язані матеріали

Як перетворити мрію на сімейний бізнес: покрокова інструкція

Ветеран АТО Юрій та волонтерка Марія Яремови змогли конвертувати власні мрії в успішний родинний бізнес та можуть зрозуміло пояснити, з чого починати процес перетворення бажань на власну справу.

Як перетворити книгу бабусиних рецептів на ветеранський бізнес: покрокова інструкція

Після повернення з війни "Хайтарма" стала для Аслана не лише способом заробляти на життя, а й місцем реабілітації. У заклад родина вкладала багато сил і, що найголовніше – велику частину душі.