Як ветерану отримати компенсацію за невикористану під час служби відпустку? – Розмови побратимів, ч.5

У рік звільнення військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки.

Текст:Антон Красов23 листопада 2020 р.

– О, привіт, друже! Давно мене чекаєш?

– Привіт, та ні, пару хвилин, сам щойно зайшов, якраз зайняв нам місце.

– Чудово! А ти бачиш, що я до тебе не з пустими руками?

– Так, якісь папери в тебе, влаштувався бухгалтером і досі мовчиш?)

– Ну, майже, друже. Але якщо серйозно, то в цих документах приємні новини. Для мене, але потенційно можуть бути і для тебе.

– Хмм, цікаво! Що ж там в тебе таке?

– Рішення суду!

– Несподівано!

– Так, рішення суду, яким я виграв справу і відсудив собі компенсацію.

– Вітаю! Ну давай подробиці. Що за справа, що за компенсація?

– Все розкажу. Але спочатку замовмо каву і піцу, бо я вже зголоднів.

– Ну, давай. Одну м'ясну, а іншу з морепродуктами. І два американо.

– Окей, поки готуватимуть, я тобі розповім. Про все по черзі. Ти в курсі, що кожен учасник бойових дій має право на додаткову відпустку 14 днів?

– Так, чув, але вона наче стосується тільки ветеранів, які вже не служать. Під час служби, наскільки я знаю, нікому не дають, говорять, що в особливий період “не положено”. Принаймні, у багатьох частинах так, я з хлопцями спілкувався, то всі говорять, що не дають таку відпустку зараз.

– Слухай, в моїй частині, коли я служив, було те саме. Але питання не тільки в самій відпустці, але й в компенсації під час звільнення.

– За компенсацію я не в курсі. От буду звільнитися через 7 місяців, то побачу.

– А ти зайди на сайт і прочитай закон про соціальний і правовий захист військовослужбовців.

– Скинь мені посилання у вайбер.

– Ось, лови. От ти прочитаєш і побачиш, що там є право учасника бойових дій на відпустку 14 днів або компенсацію. Або те, або інше.

– Так, зараз гляну. Ось знайшов:

У рік звільнення військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.

– Цікаво, а як же особливий період?

photo-1474293507615-951863a0f942.jpg


– Особливий період діє, але він впливає на саму відпустку для військовослужбовця. Тобто під час служби тобі її не дадуть. Там в законі так прямо і написано. Бачиш?

В особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються відпустки, передбачені частинами першою, шостою та дванадцятою цієї статті, і відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин (щорічна основна відпустка). Відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин військовослужбовцям надаються із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів. Надання інших відпусток під час особливого періоду припиняється.

А з компенсацією інша справа. Ніде не сказано, що під час особливого періоду не виплачують компенсацію. Тобто мають платити. І це не я видумав, а написано в моєму рішенні суду. Поглянь.

“Слід зазначити, що припинення відпустки на час особливого періоду не означає припинення права на відпустку, яке (тобто, право на відпустку) може бути реалізовано у один із таких двох способів:
1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати не визначений термін;
2) грошова компенсація відпустки особі”.

– Це вже аргумент, якщо в рішенні суду написано.

Так, і ось далі.

Верховний Суд 16 травня 2019 року у зразковій справі №620/4218/18 зазначив, що норми Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання у рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту оголошення мобілізації».

О, нарешті нашу піцу несуть. Мм, запах який!

– Я теж зголоднів. Треба наїдатися перед від'їздом.

– І насолоджуватись. Піцу в частині тобі навряд чи принесуть.

– Наступну скуштую вже після звільнення. Слухай, про компенсацію знову мені поясни, це так в усіх частинах її не платять чи є такі, де платять?

– Ні, немає. Ситуація однакова по всій Україні. Цю компенсацію повинні виплачувати під час звільнення зі служби, але посилаються на особливий період і не платять. Економлять на нас. Після того, як я подав до суду, мені одразу з частини прийшла відповідь на мій лист, якого вони ігнорували.

“У справах, що стосуються виплати військовослужбовцям компенсації за невикористану додаткову відпустку військова частина керується наказом Міноборони, де ця виплата не передбачена”.

– А те, що в законі написано платити, їх не дуже хвилює?

– Саме так, раніше я почув цю інформацію від свого юриста, потім ще й сам відкрив закон, почитав. І думаю собі. Негоже ветеранів дурити і забирати те, що має бути. Не по закону це, не по справедливості. Давай, кажу йому, подавати на суд.

– І що юрист, погодився?

– Та він же мені сам і запропонував! Підготував документи, я підписав їх і стали чекати. Пройшло пару місяців, відбувся суд, і я його виграв. Військова частина апеляцію не подавала, і от рішення набрало чинності. Так що скоро отримаю свої гроші. Недарма витратив свій час.

– Це круто! Аж не віриться.

– Ось дивись, зараз я тобі покажу, що суд пише.

СУД ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини щодо нарахування і виплати додаткової відпустки як учаснику бойових дій. Зобов’язати військову частину нарахувати та виплатити компенсацію за невикористану відпустку.

– Супер! А це виходить, можна навіть після звільнення отримати компенсацію?

– Так, лише після звільнення і лише через суд.

– А якщо принести і показати це рішення моєму командиру, може, вони злякаються і виплатять?

– Аби ж то. В душі командування може і злякається, але виплачувати ніхто нічого не буде, тому що в них є команда зверху компенсацію нікому не платити.

– А як же суд?

– Ні, по рішенню суду вони все платять, там немає варіантів або з них примусово стягнуть ще й штраф заплатять. Але без суду по конкретній людині нічого не вийде. Тобто кожен має самостійно подавати до суду, щоб отримати компенсацію.

pexels-photo-905847.jpeg


– Ну що ж, принаймні я буду знати до чого готуватись перед звільненням. А щось треба писати для компенсації? Може, рапорт якийсь?

– Під час служби в цьому немає сенсу. Якщо тільки в наказі про звільнення тобі не напишуть, що додаткова відпустка як учаснику бойових дій не надавалась, компенсація не виплачувалась. Але, як правило, такого не пишуть. Тому після звільнення можна одразу на другий день писати в частину листа щодо надання інформації про виплату компенсації та її розмір.

– А якщо не буде відповіді?

– Скоріш за все так і станеться. Якщо через місяць відповідь не надійде, то треба писати позовну заяву до суду. В цьому разі краще домовитись з фаховим юристом, тому що самостійно це зробити не вдасться. А от до частини можна і самому написати листа в довільній формі.

– Зрозуміло. Скажи, а є якісь обмеження по категоріях військовослужбовців чи по строках звільнення та по строках подачі позову?

– Оце найголовніше, що я тобі хочу сказати. Так, ось це рішення суду – це зараз конкретно моя перемога, бо там написане моє прізвище. Але загалом це стосується абсолютно кожного ветерана АТО/ООС.

Нікому під час звільнення не платили цю компенсацію, і кожен має можливість її отримати через суд. По строках звільнення і подання заяви, до речі, теж немає обмежень. Ось, дивись, що пише суд:

"Велика Палата Верховного Суду у справі №620/4218/18 дійшла висновку, що у випадку звільнення військовослужбовця, йому виплачується компенсація за всі невикористанні ним відпустки, передбаченні ст.16-2 Закону України «Про відпустки» та п.12 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». При цьому право на отримання таких виплат не обмежується будь-яким строком".

– О, так це виходить, що навіть ті, хто звільнився в 2015-му чи 2016-му, теж можуть отримати?

– Так, бачиш, Верховний Суд сказав, що обмежень немає.

– Це дуже корисна інформація. Про неї мають всі знати!

– Точно! Будемо поширювати в наших фейсбук-групах і просто розповідати одне одному. А ти в частині розкажи своїм. Смачна піца і кава в них хороша.

– Так, я щось на морську підсів з морепродуктами.

– А мені більше м’ясна до душі.

– Друже, в мене ще хвилин 30 є і далі мушу їхати.

– То давай ще по каві і по конях.

– Давай. Я буду з корицею...

Коментарі

Пов'язані матеріали

"Як отримати підйомні?" - розмови побратимів, частина 1

«Оскільки під час Вашого переміщення в іншу військову частину Ви переїхали в інший населений пункт, Ви маєте право на отримання підйомної допомоги».

Про «єдине вікно по землі» — розмови побратимів, частина 2

"У мене весь процес вибивання землі й оббивання порогів чиновників зайняв приблизно рік. І то вдалося вибити за допомогою телебачення і волонтерів!" — що треба зробити, аби вирішити питання оформлення землі для ветеранів?

Іти чи не іти в депутати? — розмови побратимів, частина 3

У цьому випуску серії "Розмови побратимів" йдеться про те, чи варто ветеранам брати участь у місцевих вибрах.

Як відновити посвідчення УБД? — розмови побратимів, частина 4.

Про відновлення втраченого УБД від юриста та правозахисника Антона Красова.