Як ветерану отримати допомогу від Центру зайнятості - Розмови побратимів, ч. 7

Кожен з нас, громадян України, має право на працю і право на зайнятість якоюсь роботою. І держава цьому має сприяти.

Текст:Антон КрасовFebruary 15, 2021

– Добре ми посиділи перед твоїм від’їздом. Наступного разу запрошую тебе одразу, як приїдеш.

– Дякую, я завжди “за”, друже!

– Ходім, я тебе проведу на автобус.

– Пішли. Хотів запитати тебе. Ти вже кілька місяців відпочиваєш після служби. А де ти гроші береш? Десь підпрацьовуєш неофіційно?

–Та ні, я вирішив так. Після звільнення певний час відпочину, побуду з родиною, подумаю, чим займатись далі по життю. А в цей час мені платить центр зайнятості.

– Це як платить? За що?

– За те, що я стою в них на обліку як безробітний.

– Не чув про таке. Ану розкажи детальніше.

-– Давай розповім спочатку. Як казав мені наш юрист, кожен з нас, громадян України, має право на працю і право на зайнятість якоюсь роботою. І держава цьому має сприяти.

– Ок, що це мені дає, коли я звільнюся зі служби?

– Можеш зробити так, як і я. Як і багато наших роблять. Після звільнення зі служби потрібно завітати до центру зайнятості і стати на облік. Цим ти вб’єш одразу два зайці. По-перше, працівники центру почнуть шукати тобі роботу, яка в майбутньому все одно знадобиться. Можливо, щось знайдуть тобі путнє. Спробувати все одно варто.

pexels-photo-416405.jpeg


– А друге?

– По-друге, вже наступного дня тобі почнуть нараховувати і виплачувати допомогу по безробіттю (загальне правило - через 8 днів, однак під час карантину - наступного дня).

– Цікаво! Це разова виплата?

– В тому і справа, що ні. Це виплата щомісячна. Поки ти відпочиватимеш вдома і відходитимеш від військових буднів, буде якась копійка.

– Це було б непогано. А скільки платять?

– Розмір допомоги залежить від твого попереднього доходу та стажу. Чим більший стаж і дохід, тим більша і виплата.

– Приблизно зрозумів.

– Наприклад, якщо стаж у людини від 6 до 10 років, то виплата буде 60 % від середньої місячної зарплати, а якщо понад десять років, то 70 %.

– В мене вже більше 10 років стажу.

– Ну от, значить буде 70 % від зарплати.

– Тобто буде виплачуватись якась стала однакова сума?

– Не зовсім, перші три місяці тобі порахують цю суму, скільки вона буде складати в гривнях (ці 70 % від твоєї середньої зарплати), а через три місяці суму зменшать на 20 %. Тобто якщо платили 7 000 грн, то через три місяці будуть платити на 20 % менше - 5600 грн.

pexels-photo-3184465.jpeg


– Зрозумів.

– І так іще три місяці. А потім сума ще зменшиться на 10 % і стане 4900 грн. Це для прикладу приблизно. Але незалежно від величини доходу виплата по безробіттю не може бути більшою, ніж чотири прожиткових мінімуми для працездатних осіб. У 2021 році це 9 080 грн. Це максимальна сума виплати.

– І як довго платитимуть?

– Протягом одного року максимум. Потім виплату припинять. Це не золоті гори, але так чи інакше навіть на рік це непогана допомога, поки трохи потрібно відпочити і почати шукати роботу. А, можливо, і в центрі зайнятості щось цікаве запропонують.

– А якщо я через три місяці знайду собі роботу?

– Тоді варіантів два: або іти на роботу, отримувати там зарплату, але тоді виплати від центру зайнятості перестануть платити, або лишитись в центрі зайнятості, а роботу поки відкласти. Будеш дивитись по ситуації. Якщо знайдеш хороше місце собі, то від виплати можна і відмовитись. Виплата - це тільки допомога при пошуку роботи. Для підтримки у скрутну хвилину. Головна ціль - працевлаштуватись.

– Дякую, буду знати, друже.

– А ставати на облік треба за місцем реєстрації?

– Ні, в будь-якому Центрі зайнятості по всій Україні. Нарешті перестали прив’язувати цю послугу до прописки. До речі, ось їх сайт. Там можна зареєструватись і отримати вхід у свій персональний кабінет плюс можливість записатись в електронній черзі на прийом, щоб потім прийти і не чекати довго.

– Це зручно. Бо у мене прописка не збігається з місцем проживання.

– Я думаю, не в тебе одного. Таке у багатьох зараз. Виписатись і прописатись, особливо для чоловіків, це довго і нудно. І не всі цим займаються.

pexels-photo-374820.jpeg


– Ок, які документи мені будуть потрібні?

– Ось список: паспорт, код, трудова книжка, військовий квиток, диплом (документ про освіту), посвідчення УБД, окремо довідка про участь в АТО. Заяву тобі дадуть в самому центрі. Заповниш роздрукований примірник. Але найголовніше для нас, військових, щоб була довідка про грошове забезпечення з частини. Якщо її не буде, це не трагедія, але процес виплати може затягнутися. Тому краще перед звільненням взяти її в частині. Саме інформація, зазначена у довідці, буде потім підставою для обрахування розміру допомоги по безробіттю.

– Скинеш мені на вайбер цей список, щоб я нічого не забув.

– Так, лови. А ще для осіб з інвалідністю внаслідок війни (може, хлопцям розкажеш, хто з інвалідністю), треба взяти з собою довідку МСЕК та індивідуальну програму реабілітації.

– Так, я розкажу своїм, думаю багато хто зацікавиться. Слухай, а після того як призначать допомогу, треба з’являтись до Центру зайнятості?

– Так, треба, раз на місяць. Думаю, це не критично.

- Абсолютно! А по строках є якісь обмеження, коли потрібно йти до центру зайнятості після свого звільнення?

– Ні, обмежень немає. Головне в цей час офіційно ніде не працювати, це умова для постановки на облік.

– Зрозуміло. Дякую, друже. Лишилось ще 4 місяці мені до звільнення. Тепер знатиму, що після військового комісаріату я піду в центр зайнятості, щоб довго не відтягувати.

– Звичайно, підеш, але тільки після нашої зустрічі. Щасливо тобі доїхати і спокійно дослужити!

– Дякую, друже, сподіваюсь, вже до скорої зустрічі!

Коментарі

ВіталійFebruary 15, 2021
Мене зустріли в центрі зайнятості як ворога.

Пов'язані матеріали

"Як отримати підйомні?" - розмови побратимів, частина 1

«Оскільки під час Вашого переміщення в іншу військову частину Ви переїхали в інший населений пункт, Ви маєте право на отримання підйомної допомоги».

Як відновити посвідчення УБД? — розмови побратимів, частина 4.

Про відновлення втраченого УБД від юриста та правозахисника Антона Красова.

Як ветерану отримати компенсацію за невикористану під час служби відпустку? – Розмови побратимів, ч.5

У рік звільнення військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки.