"Як отримати підйомні?" - розмови побратимів, частина 1

Опубліковано 02.09.2020

– Слава Україні!

– Героям слава!

– Як твої справи, друже? Вже звільнився чи ще служиш?

– Служу. Ще рік за контрактом. А зараз от у відпустку приїхав. А ти?

– Я «на гражданці». Вже другий місяць. Потрохи звикаю до цивільного життя. Після 4 років служби це непросто. Ти чого такий смурний?

– Та таке. Нещодавно перевели в іншу частину. Я не хотів. Але довелось. Командир казав «нічого страшного, переїдеш, отримаєш підйомні, нову посаду».

– І що, отримав?


– Посаду вже прийняв, а от підйомні ні. Підійшов до начфіна, пояснив йому, а він каже: «Та не положено тобі». Мол, виплачують тільки тим, хто переїхав далі, ніж 100 км. А в мене 80 км, то мені не дадуть.

– Слухай, ти не один такий. Коли я служив, в мене та сама тема була. Палки в колеса ставили. Зараз розповім. Каву будеш?

– Так, за компанію!

– Тримай. Так от, коли я служив, в моїй частині підйомні взагалі не платили, а потім в якийсь момент приїхала перевірка і був великий скандал: командуванню догани вліпили, начфіна геть звільнили. Ми нічого не знали й аж пізніше дізнались, що це через підйомні, які нам не виплачували.

– Нічого собі!

– Так, уявляєш! Пройшов час, ми з’їздили в зону, а по приїзду на ППД стали знову це питання підіймати. Тоді вже новий начфін і каже, що дійсно мають заплатити, хоча тільки тим, хто приїхав здалеку, але зараз коштів немає, то заплатять пізніше. Ну я думаю, мені ще пів року служити, ще встигну отримати.

– І що, отримав?

– Так от слухай. Лишилось мені три місяці на службі, сів писати рапорт, що не бажаю проходити далі службу і тут бац — згадав, треба ж про підйомні нагадати, бо так і звільнятись скоро, а з підйомними глухо.


– Як завжди у нас…

– Іду до фініка знову, а він мені: «Так, я в курсі, списки на Київ подали, чекайте». Ну ок, думаю, почекаю. А сам заліз в інтернет і почав читати: одні пишуть, що мають платити всім, інші, що тільки тим, хто переїхав здалеку, більш ніж за 100 км.

– А як же насправді?

– І тут я наткнувся на статтю одного військового юриста. Він таким, як ми, допомагає, консультує, статті пише, виступає на телебаченні. Прочитав кілька його постів, цікаво, дохідливо роз’яснює, але про підйомні нічого немає. Я взяв, відкрив фейсбук і написав йому, що так і так, чи положені мені підйомні.

– І що, він відповів?

– Так, і доволі швидко. Наступного дня приходить мені відповідь. Ось вона, дивись.

«Оскільки під час Вашого переміщення в іншу військову частину Ви переїхали в інший населений пункт, Ви маєте право на отримання підйомної допомоги».

Я подякував йому за відповідь і питаю: а нічого, що відстань між містами, куди я переїхав, менше ніж 100 км. Чув, що виплачують, якщо більш як 100 км. Це правда? І в цей же день отримав чітку відповідь.

«Ні, це не відповідає дійсності. Порядком призначення та виплати підйомної допомоги особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. (п.1,2) встановлено, що підйомна допомога виплачується військовослужбовцям, які переїхали до нового місця служби з одного населеного пункту в інший для постійного проживання у зв’язку з переміщенням по службі, в розмірі місячного грошового забезпечення. Отже, єдиною підставою для виплати є переїзд до іншого населеного пункту, а відстань між населеними пунктами не має жодного значення».– Ого! Тобто всі ці розмови про 30 чи 100 км — це чистої води вигадка?

– Так, друже, свідоме або несвідоме введення нас в оману.

– Це ще м’яко сказано…

– Однак, що ще важливо. Юрист нагадав мені, що бажано під час проходження служби написати рапорт на отримання підйомних. Бо, виявляється, всі наші усні розмови з командуванням лишаються просто розмовами, вони ніде не фіксуються і потім нікому нічого не доведеш. Тому потрібно все фіксувати.

– Це все так, але ж ти знаєш, як буває, — рапорт просто можуть не взяти.

– Так, я в курсі, коли служив, мені казали, що все вирішимо, обіцяли, при цьому нічого не робили й не реєстрували рапорти.

– Ну, добре, а що ж при цьому робити? Якщо начфін скаже, що «не положено»?

– Це ж саме питання я і задав юристу. Ось його поради:

1. Обов’язково написати рапорт у двох примірниках. Зареєструвати його в частині.

До речі, у мене не хотіли реєструвати рапорт, то я подзвонив на «гарячу лінію» Міноборони, і після цього зареєстрували. Юрист сказав, що якщо не реєструють, можна телефонувати на урядову та відомчу гарячі лінії, а також писати скаргу і відправляти на Київ. У мене до цього не дійшло. Вистачило дзвінка.

– Ти прям все знаєш.

– Це зараз я такий, бо юрист підказав. А раніше теж мене водили за ніс. Давай ще по каві.

– Давай!

– Після реєстрації рапорту, за словами юриста, деяким виплачують підйомні, і на тому все закінчуються. Такий собі «хепі енд». А буває так, що приходить письмова відмова, що немає підстав для виплати, але найчастіше просто ігнорять і нічого письмово не відповідають.

– І що ж тоді?

– Тоді можна писати скаргу до Міноборони або одразу звертатись до суду. Юрист радить все ж таки спробувати спочатку обійтись без суду, бо це простіше.

– І що, тобі допомогло це все?

– Так, уявляєш, два тижні тому отримав кошти.

– Нічого собі, вітаю!

– Так, дякую, поборовся і виборов своє право. Знаєш, друже, я ж не за пільгами туди йшов, не за виплатами, не за землею і не за убедешкою, а тому що Батьківщина була в біді — за Україну і за свою родину. Але я собі думаю так: має працювати закон і все, що написано, має надаватись. Варто поважати одне одного, дотримуватись хоча б якихось правил. Написано, що мають виплатити — виплачуйте. На більше не претендую.

– Це точно, в 14-му році було не до землі й пільг… А ті закони в нас такі…«як дишло, куди повернеш, туди і вийшло».

– Ха-ха-ха! Знаєш, я слово в слово так і сказав нашому юристу, ми навіть через це з ним трохи посварились. А він і каже, що буває дійсно написано двозначно і плутано. Але щодо підйомних все чітко. Ось дивись:

до статті 1.jpg– І справді все ясно. Якщо є зміна населеного пункту, мають виплачувати.

– Точно!

– То як тобі вдалося все ж таки отримати гроші?

– Мені лишався місяць служити, я написав рапорт, його не зареєстрували. Потім після мого дзвінка на «гарячу лінію» його зареєстрували і навіть дали мені в частині його вхідний номер. На тому і все. Прийшов день звільнення, мене звільнили, а підйомних не виплатили. Так би я нічого і не отримав, якби не зустрівся з юристом вже після звільнення на зборах нашої спілки. Він мені пояснив, що нічого не втрачено, потрібно рухатись далі, оскаржувати бездіяльність частини. З його допомогою ми склали скаргу, відправили її в Міноборони і вуаля — через півтора місяця я отримав свої кошти. Ось така історія.


– Супер! Аж не віриться! Я вже думав, що в нашій системі нічого не можна добитись… Але як тобі вдалося їх отримати, якщо ти вже не служив? Виходить, вони виплатили тобі кошти вже як цивільному?

– Точно! Це те, що мене попросив передати юрист всім тим, хто мав отримати свої підйомні, звільнився зі служби і нічого не отримав.

Ось що він написав мені:

"Право на отримання підйомної допомоги виникло після переїзду в інший населений пункт в момент отримання посади в іншій військовій частині. Після цього така допомога підлягає виплаті. І навіть після звільнення військовослужбовця можна вимагати її виплати в судовому порядку".

– Тобто навіть після звільнення є шанси?

– Так, юрист казав, що це зробити складніше, ніж коли є зареєстрований рапорт під час служби, однак це цілком реально.

– Скільки всього я сьогодні дізнався від тебе! Повернуся з відпустки у частину, одразу напишу рапорт на підйомні.


– Правильно, а я завтра буду у нашій спілці ветеранів, то розповім всім, хто вже звільнився, що не все втрачено і є шанс добитися свого й отримати кошти.

– Молодець!

– А що ж, треба ділитися корисною інформацією.

– Добре, друже, маю вже бігти. Родина чекає. Був радий побачитись!

– Я теж. Гарної відпустки. На зв’язку!Додати коментар

Пов'язані матеріали

Як оформити іпотеку для ветеранів та ВПО під 3% - розповідає помічниця нардепа

Після Нового року Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву відкрив можливість подати заявку на оформлення пільгової іпотеки. Помічниця народного депутата Олеся Цибулько надала коротку інструкцію.

Як оформити фінансову допомогу під час карантину? Відповідає юрист.

Як ветерани можуть отримати грошову підтримку в зв'язку зі складними обставинами через карантин. Чи це можливо? І які механізми?

COVID-19: cоціальний захист та медичне обслуговування ветеранів

Які саме соціальні гарантії та пільги отримують ветерани? Як організовано медичне обслуговування ветеранів і який захист отримають ветерани у разі хвороби на коронавірус?

Освіта для ветеранів в Україні: пільги та спеціальні пропозиції

У сьогоднішньому аналізі ми поговоримо про пільги для ветеранів та їхніх дітей для здобуття професійної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах, а також – про додаткові стипендійні можливості від приватного сектору та НУО.

Військова служба та материнство: правові аспекти та пільги для військовослужбовиць, ветеранок та їхніх дітей

Які права та пільги має військовослужбовиця або ветеранка, якщо вона має дитину чи дітей? Читайте, що для таких жінок перебачило чинне законодавство України, у огляді від Марини Рабінович.