Як отримати компенсацію за зруйноване війною житло

З початку конфлікту до грудня 2019 року в результаті бойових дій по обидві сторони лінії розмежування було пошкоджено або зруйновано понад 55 000 будинків.

Текст:Анастасія НекрасоваFebruary 14, 2021

Якщо Вас попросять уявити простий дитячий малюнок, що це буде? Найімовірніше у Вашій уяві спливуть чоловічки з простих ліній та фігур, сонечко і будинок. Тому що сім’ї і домівка мають велике значення в житті маленької людини. Як і в житті дорослої людини. У десятків тисяч людей, що живуть на сході України, таку базову річ, як житло, забрала війна.

З початку конфлікту до грудня 2019 року в результаті бойових дій по обидві сторони лінії розмежування було пошкоджено або зруйновано понад 55 000 будинків [1], з них понад 20 000 [2] – це житлові будинки на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей.

Роботи з відновлення пошкодженого житла доволі активно проводяться як силами гуманітарних місій та благодійних організацій, так і коштом місцевих державних адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій (ВЦА). З’ясуймо, на яку допомогу від держави можуть розраховувати особи, житло яких було повністю зруйноване внаслідок збройного конфлікту.

Шлях перший. Адміністративний.

Попри те, що проблема зруйнованого житла існує з 2014 року, реально дієвий і доступний механізм отримання компенсації почав діяти лише з вересня 2020 року після прийняття Кабміном відповідної постанови [3], яка передбачає можливість отримання грошової компенсації за зруйноване житло.

Хто може отримати грошову компенсацію?

Право на отримання компенсації мають власники житла, яке:

 1. знаходиться на підконтрольній Україні території
 2. було зруйновано внаслідок збройної агресії РФ починаючи з 14 квітня 2014 року.

У випадку, якщо житло належить кільком власникам, компенсація надається пропорційно площі зруйнованого житла, що належить кожному із співвласників.

RFE_RL._2jpg.jpg

Який розмір грошової компенсації?

Максимальна сума, яку можна отримати - 300 тис. гривень за один об’єкт зруйнованого житла.

Розмір грошової компенсації визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіоні (тобто залежно від цін на будівельно-монтажні роботи для житлових будівель), але при цьому не може перевищувати 300 тис. грн.

Станом на 1 жовтня 2020 року опосередкована вартість спорудження житла у Донецькій області – 13 898 грн за 1 кв. метр, а у Луганській області 12 692 грн за 1 кв. метр [4]. Не важко порахувати, що 300 000 гривень – ціна спорудження 21-23 кв. метрів житла. Відтак, по суті, всі, чиє зруйноване житло мало більшу площу, можуть розраховувати на отримання грошової компенсації у сумі 300 тисяч гривень.

Як наголошують у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, мова йде не про відшкодування повної вартості втраченого житла, а про компенсацію за сам факт втрати житла. За повідомленням Міністерства у 2020 році компенсацію отримали 74 постраждалі особи, які є власниками 67 об’єктів житлового фонду, на загальну суму майже 20 млн гривень [5].

RFE_RL.jpg


Яка процедура отримання компенсації?

 1. Процедура отримання грошової компенсації є багатоступеневою, умовно її можна розділити на такі основні етапи:
 2. Власник зруйнованого житла звертається до органу місцевого самоврядування/ВЦА або ЦНАПу із заявою про обстеження його житла;
 3. Спеціальна комісія обстежує зруйноване житло та видає власнику житла акт обстеження і довідку про визнання його постраждалим від надзвичайної ситуації;
 4. Власник звертається до державного реєстратора для реєстрації припинення права власності на зруйноване житло;
 5. Власник вдруге звертається до органу місцевого самоврядування/ВЦА або ЦНАПу, але тепер із заявою про виплату йому грошової компенсації;
 6. Спеціальна комісія, утворена Донецькою / Луганською облдержадміністрацією, приймає рішення про виплату грошової компенсації;
 7. Власник зруйнованого житла отримує грошову компенсацію на свій банківський рахунок.

Варто зауважити, що профільне міністерство розробило детальну та зрозумілу інфографіку з покроковою інструкцією щодо отримання компенсації за зруйноване житло внаслідок збройної агресії Росії (див. нижче).

MinTOT.jpg

Шлях другий. Судовий.

Для початку звернемо увагу на одне положення Закону України «Про боротьбу з тероризмом»:

Стаття 19 ЗУ «Про боротьбу за тероризмом»

Відшкодування шкоди, заподіяної громадянам терористичним актом, провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до закону і з наступним стягненням суми цього відшкодування з осіб, якими заподіяно шкоду, в порядку, встановленому законом.

Із посиланням на вищезазначене положення власники зруйнованого житла позивались і продовжують позиватись до Кабінету Міністрів України з вимогою повністю відшкодувати їм збитки, завдані руйнуванням житла.

До недавнього часу суди не мали однозначної думки з цього приводу і судовий шлях отримання компенсації був свого роду лотереєю. В аналогічних справах суди могли або повністю відмовити постраждалій особі, або прийняти рішення про повне відшкодування матеріальної шкоди за зруйноване житло у розмірі понад 4,5 млн. гривень.

У вересні 2019 року ясність щодо можливості отримання компенсації з бюджетних коштів за Законом «Про боротьбу з тероризмом» вніс Верховний Суд, який дійшов наступних висновків:

 1. Реалізація права на отримання відшкодування за зруйноване житло відповідно до ст. 19 ЗУ «Про боротьбу з тероризмом» поставлена у залежність від існування компенсаційного механізму, що має бути встановлений в окремому законі. Окремий закон не прийнято, а тому і компенсацію за шкоду, заподіяну терористичним актом, на разі отримати не можна.
 2. Не створивши компенсаційний механізм, Україна тим самим не виконала своє позитивне зобов’язання щодо захисту права особи на мирне володіння своїм майном згідно Європейської Конвенції з прав людини.
 3. Власники зруйнованого житла можуть вимагати компенсацію за невиконання Україною своїх обов’язків, тобто за те, що не було створено компенсаційний механізм.

20190805101720-5512.jpg

Останні рішення Верховного Суду свідчать про те, що за відсутність протягом тривалого часу механізму компенсації шкоди, завданої терористичним актом, постраждалим особам в середньому присуджують грошову компенсацію у розмірі близько 20-50 тис. гривень.

По ідеї, таким компенсаційним механізмом, який би реалізував право на відшкодування, закріплене у ЗУ «Про боротьбу з тероризмом», мав стати затверджений Кабміном Порядок отримання грошової компенсації, про який мова йшла вище. Але, по-перше, компенсаційний механізм передбачений постановою Кабміну, а не законом; а по-друге, там нема жодної відсилки до тероризму.

Юридичну плутанину також буде створювати те, що з самого початку воєнний конфлікт був названий антитерористичною операцію. Зокрема, не кожне руйнування в зоні АТО/ООС можна вважати таким, що було заподіяно терористичним актом, оскільки деякі з них могли бути завдані і діями української сторони. Поки що в цій частині питань лишається більше ніж відповідей і найімовірніше, і законодавство і судова практика ще будуть видозмінюватись.

________

1) За даними Офісу ООН з Координації Гуманітарних Справ (УКГС ООН. Див. Огляд гуманітарних потреб: Україна (січень 2020), ст. 14. https://www.humanitarianresponse.info/en/operations/ukraine

2) Порушення права власності в умовах збройного конфлікту на Сході України та способи захисту. Звіт/ Юлія Науменко/ Українська Гельсінська спілка з прав людини – Київ, 2020, ст 5. https://helsinki.org.ua/wp-content/uploads/2020/02/Pravo-vlasnosti-v-umovakh-zbroynoho-konfliktu.pdf?fbclid=IwAR2zemQabkNl2Q4tQYyQxp2oIiDK6PbamlRm65z3-gvQf2BoIS5RyLwndy8

3) Постанова Кабінету Міністрів України № 767 від 2 вересня 2020 «Питання виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/767-2020-%D0%BF#Text

4) Наказ Міністерства розвитку громад і територій України № 311 від 16.12.2020 https://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/20...

5) https://mtot.gov.ua/ua/u-2020-roci-74-gromadjan-ot...


Коментарі