Як необхідно діяти, коли вас затримують

Коли будь-якій людині повідомляють про її затримання – це завжди неприємно і несподівано. Але знати певні базові правила та рекомендації, які при нагоді ви згадаєте, дуже важливо.

Текст:Антон КрасовFebruary 2, 2021

«Стійте. Ви затримані»

Коли будь-якій людині повідомляють про її затримання – це завжди неприємно і несподівано. І навряд чи можна бути до цього повністю і завжди готовими. Але знати певні базові правила та рекомендації, які при нагоді ви згадаєте, дуже важливо. Комусь вони дадуть більше впевненості у спілкуванні з поліцейським, допоможуть зберегти врівноваженість, пришвидшать вихід з неприємної ситуації, а комусь можуть врятувати здоров’я чи навіть життя.

Такі поради мають два аспекти: перший – психологічний. Він враховує стан психіки людини, коли вона потрапляє у неприємну стресову ситуацію разом з обмеженням її свободи, хоч і на певний час.

Інший аспект – юридичний, який пов’язаний з правовим регулюванням цього питання в рамках Кримінального процесуального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення. І перший, і другий пласти цього питання є одночасно важливими, доповнюють одне одного і не працюють окремо.

Затримання кримінальне та адміністративне

Затриманням вважається тимчасове обмеження свободи пересування особи, здійснене спеціально уповноваженими органами влади.

Починається воно з того моменту, коли ваша воля обмежується і ви не можете поїхати чи піти у своїх справах, оскільки внаслідок застосування проти вас сили правоохоронцем чи внаслідок підкорення наказу ви змушені залишитися з представником правоохоронного органу. З цього моменту починається відлік часу затримання.

Кримінальне затримання (за підозрою у вчиненні злочину) не може тривати понад 72 години без рішення суду. Адміністративне затримання за загальним правилом не може тривати більше 3-х годин.

pexels-photo-1309902.jpeg

Особливості затримання

Говорити про затримання і потрапити в справжню життєву ситуацію, коли вас затримують – не одне і те ж. По-перше, справа в емоціях. Ми починаємо хвилюватись. Людина, як правило, не знає, як себе поводити, впадає у стресовий стан і намагається зробити все, щоб швидше це затримання закінчилось. Наприклад, може підписати певні документи та протоколи, не дуже заглиблюючись у деталі. А інколи навпаки може проявити агресію до правоохоронців, даючи їм можливість звинуватити затриманого ще й у вчиненні опору.

По-друге, це незнання та непідготовленість до подібних ситуацій. Невпевненість та неясність, як потрібно діяти, незнання своїх прав та чіткого алгоритму дій під час затримання. Відтак в голові швидко виникає і крутиться питання: "Що мені зараз робити: тікати, мовчати, відмовитись від спілкування з правоохоронцями чи навпаки розповісти все, що я знаю, підписати всі документи, які попросили, і сподіватись, що відпустять?”

Щоб дати правильну відповідь, доречно згадати статтю 29 Конституції України:

«Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою, інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом». На цій нормі власне і тримаються права та гарантії громадян в контексті свободи та затримання.

Наступний наш крок – це розібратись, хто та на яких підставах може проводити затримання. Очевидно, що це працівники певних органів, які уповноважені державою.

pexels-photo-143580.jpeg

Хто може затримувати

Основний орган, який має право вчиняти адміністративне затримання – це поліція. Окрім нього, адміністративне затримання може проводитись органами прикордонної служби, СБУ, воєнізованою охороною певного охоронюваного об’єкта, працівниками органів у сфері протидії незаконній міграції – у разі здійснення правопорушення, які належать до сфери їх компетенції. Наприклад, органи поліції можуть затримати за вчинення дрібного хуліганства, насильства в сім’ї, розпивання спиртних напоїв у громадських місцях, порушенні правил дорожнього руху тощо.

Прикордонна служба – у разі незаконного перетинання кордону чи порушення іноземцями правил перебування в Україні.

СБУ – при порушенні державної таємниці чи незаконному доступі до автоматизованих систем.

Що стосується кримінального затримання, то тут підставами є підозра або обвинувачення у вчиненні злочину. Максимальний строк затримання є більшим у порівнянні із адміністративним затриманням і становить 72 години. Протягом цього часу особа має бути доставлена до слідчого судді, який має винести рішення про законність тримання під вартою. У разі відсутності такого рішення особа негайно звільняється.


Десять простих порад при затриманні

1. Зберігайте спокій. Чим більше емоцій в даній ситуації, тим більше необдуманих вчинків, які потім можуть вилізти боком. До того ж стресом справі не допоможеш. Якщо ви ні в чому не винні, вас врешті-решт відпустять. Головне – не накоїти дурниць.

2. Виявляйте повагу до правоохоронців. Не допускайте фамільярність чи агресію стосовно правоохоронців. Цим ви налаштуєте їх проти себе, а ще дасте додаткові аргументи, щоб притягнути вас за статтею 342 Кримінального кодексу “Опір працівникові правоохоронного органу”. Це зовсім не те, що вам потрібно.

3. Демонструйте обізнаність. Повага до поліцейських не означає сліпе підкорення. Вона має поєднуватись із базовим рівнем обізнаності щодо прав затриманого та обов’язків поліцейських. Показуйте, що ви знаєте свої права.

4. Встановіть, хто перед вами. Комунікація, як правило, ініціюється правоохоронцем. За законом «Про національну поліцію» поліцейський, звертаючись до особи, зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук. Якщо цього не було зроблено, попросіть правоохоронця відрекомендуватись, назвати своє місце роботи та пред’явити службове посвідчення. Це його обов’язок, а Ваше право просити про це. Так ви впевнюєтесь, що спілкуєтесь та виконуєте інші законні вимоги саме уповноваженого працівника правоохоронного органу, а не шахрая. Цей цілком раціональний аргумент завжди можна озвучити.

pexels-photo-1010973.jpeg

5. Вимагайте, щоб вам роз’яснили ваші права та підстави затримання. У цьому випадку мається на увазі права затриманої особи. Це також один з обов’язків поліцейського при затриманні. І мова йде не просто про сухе зачитування, а саме про роз’яснення ваших прав.

6. Зафіксуйте та запам’ятайте точний час затримання. З того моменту, як вам заборонили словами або діями пересуватися на власний розсуд або Ви змушені підкорюватися наказам працівників правоохоронних органів – Вас позбавлено волі! Не існує норми законодавства “ми просто поговоримо”. На розмови викликають повісткою, все інше – затримання. Зафіксуйте потім у протоколі та запам’ятайте точний час затримання. Немає значення, як Вас при цьому називають: свідок, потерпілий, підозрюваний, чи правопорушник.

7. Вимагайте негайного звільнення, якщо.... Озвучте правоохоронцям, що без рішення суду дозволяється затримання лише особи, яку застали під час вчинення злочину, безпосередньо після його вчинення або у випадку наявності очевидних слідів причетності до скоєного злочину. Якщо ці обставини відсутні, Вас мають звільнити.

8. Уважно ознайомтесь з протоколом про затримання. В ньому мають бути зазначені: дата і місце складання; посада, прізвище, ім’я та по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого, місце, час і підстави затримання; посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за такий злочин/правопорушення, відмітка про роз’яснення затриманому його права і обов’язки; пояснення затриманого, підпис посадової особи, яка його склала, підпис затриманої особи.

Після слів поліцейського у протоколі рекомендується написати свої коментарі. Наприклад, чи вважаєте затримання правомірним, чи були будь-які порушення під час затримання, чи була можливість повідомити про своє затримання родичам та адвокату. По суті справи краще нічого не писати. Тільки щодо факту затримання! Перевірте ще раз текст протоколу. Перед тим, як підписувати, перекресліть всі порожні рядки, які лишились нижче. Вимагайте отримання своєї копії протоколу. Її мають вам вручити під підпис негайно.

9. Родичі та адвокат.

Вимагайте можливість повідомити про своє затримання родичам та адвокату. Це ваше базове право, а забезпечити його реалізацію - обов'язок правоохоронця.

Якщо у вас немає власного адвоката, ви отримаєте чергового адвоката за державні кошти. В такому разі поліцейський зобов'язаний повідомити центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги щодо факту затримання. Якщо цього не було зроблено, вимагайте це. Також, якщо у вас є можливість, ви можете самостійно зв'язатись із черговим центру, зателефонувавши за номером 0 800 213 103 та повідомити обставини свого затримання.

До моменту приїзду адвоката наполегливо рекомендуємо не підписувати жодні документи, крім протоколу про затримання. Також краще не давати жодних пояснень до зустрічі з адвокатом.

І наостанок.

Ці рекомендації не є вичерпними, а скоріше є базовими підкажчиками у випадку затримання. Пам'ятайте, що вам не потрібно доводити свою невинуватість. Адже особа є невинуватою, доки судом не доведено протилежне. Доведення обвинувачення - робота правоохоронців, а не навпаки.

Отже, якщо вже так сталось, що вас затримують: зберігайте спокій, уважно читайте та доповнюйте протокол своїми свідченнями, вимагайте повідомлення родичів та адвоката про ваше затримання.

Знайте свої права і спіть спокійно.

Коментарі

НастяFebruary 2, 2021
дуже актуально, з огляду на ситуацію з Фортуною!

Пов'язані матеріали

Справа Шеремета. Домашній арешт за новою адресою та в’язень, котрого не пустили до суду

8 січня мало відбутися судове засідання одразу у двох фігурантах «справи Шеремета» - медсестрі Яні Дугарь 25-ої бригади та сержанта ССО ЗСУ Андрія Антоненка, музиканта «Ріффмастера».

Справа Сармата. Зрушилася з мертвої точки, але обвинувачені вільно гуляють по вулицях

24 дні у червні цього року тривало голодування бійців батальйону «Донбас» під Офісом президента із вимогою розслідування вбивства їхнього побратима Віталія Олешка з позивним «Сармат». Який стан справ зараз?

Фортуна на лаві підсудних. Ветеранці добровольчого батальйону інкримінують причетність до бойовиків ОРДЛО через схожість на фото

Вікторію затримали, коли вона прийшла забирали посвідчення учасника бойових дій у Міністерство у справах ветеранів.