Як Майдан та війна на Сході згуртувала українську діаспору за океаном

Чи не найбільшою емігрантською організацією, яку створили у США для допомоги сім’ям Героїв Небесної Сотні та воїнам на Сході, є Асоціація Клівленд Майдан.

Текст:Мар’яна Мацьків26 листопада 2020 р.

Їм часто дорікають, що нема чого з-за кордону вчити нас, як жити в Україні. Вони зі свого боку припускають, що діаспора більше переймається проблемами війни на Сході і ветеранами, аніж самі українці на Батьківщині. Та при цьому продовжують вигадували нові форми благодійності, щоби підтримати земляків.

Чи не найбільшою емігрантською організацією, яку створили у США для допомоги сім’ям Героїв Небесної Сотні та воїнам на Сході, є Асоціація Клівленд Майдан. Довкола неї згуртувалися тисячі українців, які живуть у місті Клівленді та околицях штату Огайо.

1459952_762831733743854_1217218305_n.jpg

Перші долари на футболках

Захоплення Криму та війна на Сході змусили діаспору ще більше активізуватися. За останні кілька років волонтери Асоціації провели та взяли участь у сотнях різних акцій на підтримку українських військових. Одна з найголовніших цілей - збір благодійних пожертв.

“Ще десь на початку війни я поїхав у Торонто на великий український фестиваль “Блур Вест Віллидж”. І знаєте, що мене там вразило? Величезна черга людей за футболками на військову тематику., - розповідає Андрій Воєцький, співзасновник, двічі президент, а нині - директор Асоціації Клівленд Майдан, - Тоді я й познайомився з хлопцями, які розробили ті футболки. Розповів їм про нашу асоціацію і сказав, що було б непогано, якби ми теж могли такі футболки продавали на наших заходах, тим самим заробляти гроші для воїнів. Хлопці підтримали ідею та відразу скинули мені дизайн, далі я вже знайшов, де їх можна виготовляти у Клівленді. Між іншим, перші долари наша організація почала заробляти саме на цих футболках.”

Згодом волонтери самі придумали кілька нових принтів. Попит на футболки був величезний, тож не пропускали жодного фестивалю чи зібрання діаспори. Всюди ставили намет Асоціації Клівленд Майдан. З часом асортимент товарів збільшився. Люди просто приносили з дому якісь цікаві чи навіть раритетні речі і жертвували їх на продаж. Так само багато сувенірів і маленьких синьо-жовтих прапорців (ще один хіт) привозили з України. Продавали також їжу і напої, які теж готували волонтери. Кожен долучався як міг.

1493603_847998588619383_1825309046257423269_o-2.jpg

Наколядували 16 000 $

“У своїй діяльності ми намагаємося бути оригінальними. Наша ціль не просто отримати пожертву, а ще й принести якусь позитивну емоцію. Як от до прикладу - благодійний вертеп.” - зазначає Андрій Воєцький.

Щороку волонтери готують ціле різдвяне шоу. Вивчають сценарії, колядки, готують костюми та репетирують ролі. Потім впродовж кількох днів ходять колядувати по українських сім’ях, підприємствах та церковних парафіях.

“Хочу сказати, що і така форма, і авторитет Клівленд Майдану, і, мабуть, сама атмосфера свят, приносять просто фантастичні результати, які ми потім акумулюємо в матеріальну допомогу пораненим українським захисникам та сім’ям загиблих” - продовжує директор Асоціації.

12525411_943007535785154_1146980230490770573_o.jpg

20 тонн медичної допомоги

Спочатку благодійна організація допомагала землякам з амуніцією та першими необхідними на фронті речами, зокрема - військовим одягом, взуттям, натільною та термобілизною, спальними мішками. Згодом зосередилися на медичній допомозі. Адже почули, що українські лікарні зовсім не готові давати раду великій кількості військових та цивільних жертв. Завдяки партнерству з компанією “Мед Віш Інтернешинал” змогли закупити якісне обладнання за досить низькими цінами. Цілими контейнерами відправляли в Україну спеціальні ліжка, інвалідні візки та медикаменти. Частину адресували військовим госпіталям, решту - у зону бойових дій. Загалом вийшло 20 тонн обладнання (один контейнер - 5 тонн) на суму 685 000 $.

Чи не найбільшу підтримку отримав Івано-Франківський обласний військовий госпіталь, який знаходиться у місті Коломиї. До слова, там базується і 10 окрема гірсько-штурмова бригада.

“Це наймасштабніша партія гуманітарної допомоги від початку створення медичної установи, - каже головний лікар Володимир Федоришин, - Очікували на цей вантаж майже рік. Я хочу подякувати всім небайдужим, які допомогли покращити матеріальну базу нашого госпіталю”.

Дев'ять машин швидкої допомоги та чотири пікапи

Також за кошти, зібрані в межах клівлендської громади, Асоціація змогла придбати та транспортувати на Схід 13 автомобілів. Кажуть - хотіли забезпечити медичним транспортом постраждалих солдатів, разом з тим - полегшити надання невідкладної медичної допомоги людям, які мешкають у віддалених куточках зони ведення бойових дій.

12771973_965696776849563_4773905705219170122_o.jpg

Підтримка ветеранів та їхніх сімей

Попри складну ситуацію, пов’язану з Ковідом у всьому світі, Асоціація Клівленд Майдан не зупиняється і продовжує підтримувати українських захисників, правда, вже не у таких грандіозних масштабах. Зараз в пріоритеті - матеріальна допомога для проходження ветеранами реабілітації. Так само організація підтримує лікарні, сім’ї загиблих та поранених воїнів, переселенців. Надсилають їм кошти та необхідні речі. Всього точково відправили в Україну близько 1 000 посилок, наповнених теплим одягом, санітарно-гігієнічними приладдям, медичним обладнанням та подарунками для дітей воїнів.

“Українська громада нам довіряє, вони бачать наші звіти, бачать, куди і на що йдуть їхні кошти. Хтось просто приносить якусь суму. Хтось бере участь у наших акціях та благодійних заходах. Хочу зауважити, що за час існування Асоціації Клівленд Майдан, жоден цент, або якась інша річ з пожертв не використовувалась на адміністративні потреби. Для нас це справді важливо.” - додає директор організації.

Андрій Воєцький живе за океаном майже 30 років. Там працює цивільним льотчиком, виховує трьох дітей. Досить часто прилітає в Україну. Багато спілкується з ветеранами та місцевими волонтерами, відвідує військові госпіталі, щоби на власні очі побачити в яких умовах живуть та лікуються українські захисники, чого найбільше потребують.

“Наша Асоціація вже не така активна, як у перші роки заснування, та і потреби як такої, на щастя, уже немає, проте дружність та згуртованість громади збереглася. І це не може не тішити. У нас є просто стовідсоткова впевненість: в разі чого - всі знову швидко мобілізуються. Бо хоча ми всі живемо в Америці, Україна залишається для нас домом, хай і за океаном.” - завершує Андрій Воєцький.

69667491_10217318004074818_2952846975856279552_o.jpg

ucf_logo_small.pngМатеріали підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатися з думкою автора.

Коментарі