Як американський фонд “Revived Soldiers Ukraine” ставить на ноги українських воїнів

"Тож я сама почала займатися всім цим. Вирішила зосередитись виключно на лікуванні важкопоранених військових, яким вже не можуть допомогти в Україні".

Текст:Мар’яна Мацьків5 січня 2021 р.

Revived Soldiers Ukraine – один із найбільших україноорієнтованих американських благодійних фондів, заснований у 2015-му році. За час існування вдалося привезти в США на лікування та реабілітацію 46 важкопоранених воїнів. Також зусиллями фонду в квітні 2019-го року в Ірпені відкрили реабілітаційний центр Next Step Ukraine. Про мотивацію і натхнення займатися благодійністю ми поговорили із засновницею та президенткою фонду – Іриною Ващук-Дісіпіо.

Зі спорту в благодійність

Ірина Ващук-Дісіпіо професійна спортсменка, народжена в Ірпені на Київщині, майстерка спорту, виступала на чемпіонаті світу в Чилі за збірну України. Там талановиту спортсменку побачили американці і запропонувати переїхати на навчання в університет Південної Каліфорнії. У 2013-му Ірина так і зробила. Працювала тренеркою у кількох каліфорнійських вишах. Згодом вийшла заміж за американця, народила двох дітей.

Звичний ритм життя жінки змінила Революція Гідності. Разом з активістами із Сан-Франциско Ірина допомагала пораненим на Майдані. З початком російсько-української війни трансформувалася і волонтерська діяльність. Вже з Українською Федерацією Америки волонтерка почала займатися лікуванням військових у США. Із загостренням ситуації на Донбасі поранених ставало все більше. В УФА вже не могли впоратися із такими масштабами.

“Тож я сама почала займатися всім цим. Вирішила зосередитись виключно на лікуванні важкопоранених військових, яким вже не можуть допомогти в Україні. Наприклад, коли лікарі вже зайшли в глухий кут і не знають, що робити із ветераном. Ми почали закривати ті діри, які держава не могла закрити сама.” каже Ірина Ващук-Дісіпіо.

01_Iryna Vashchuk 2.jpg


Про масштабність

Так 5 років тому народився благодійний фонд “Revived Soldiers Ukraine”. Почалося все з Ірини та кількох її однодумців. Зараз організація має своє представництво майже у кожному штаті Америки. Чи не найактивніші громади в Чикаго, Детройті, Бостоні, Філадельфії, Нью-Йорку, Коннектикуті, Флориді, Кароліні, Техасі, Каліфорнії та Сіетлі (штат Вашингтон).

“США це дуже велика територія. Кожне місто має свої невеликі українські громади, так само благодійні і громадські організації. Моя ідея була в тому, щоби об’єднати всіх для допомоги пораненим воїнам. І нам це вдалось.” зазначає волонтерка, Це не є якісь змагання, ми нічого не ділимо, а просто співпрацюємо з усіма, і кожен займається своєю справою.”

{readRelated}

На більшість громад в Америці фонду вдалось вийти завдяки українським артистам, яких Revived Soldiers Ukraine привозить у США та організовує їхні благодійні концерти. За можливості запрошують і ветеранів, які лікуються чи реабілітуються неподалік.

“Люди дуже тепло реагують. Всіх наших воїнів зустрічають стоячи з оплесками та сльозами. У ці моменти відчуваєш, що люди переживають за Україну, за наших захисників. ділиться президентка фонду, Діаспора дуже спрагла за українською культурою, тож на такі зустрічі зазвичай приходить дуже багато людей. Ми розказуємо їм про наш фонд, про те, що ми робимо та організовуємо там збори благодійних пожертв. І ми дуже радіємо, що наша діяльність відгукується у серцях людей і багато з них поповнюють волонтерські ряди Revived Soldiers Ukraine.”

02.jpg


Надія для безнадійних

Фонд це велика організаційна і координаційна робота. Зазвичай волонтери шукають в Україні найскладніші випадки та дають надію тим, кого вже відмовилися лікувати місцеві медики. Під кожного військового, під кожну травму індивідуально знаходять спеціалістів в Америці. Далі йде копіткий процес із оформленням віз, організацією перельоту, домовленостей з американськими госпіталями, пошук додаткових волонтерів, розв'язання побутових питань із житлом та харчуванням, постійні перемовини з лікарями.

“Особливо цінною у цьому процесі є підтримка українських громад в містах, де лікуються воїни. Люди об’єднуються довкола, допомагають хлопцям хто чим може. Це надважливо.” додає Ірина Ващук-Дісіпіо.

Історія успіху Миколи Левкуна

Завдяки Revived Soldiers Ukraine шанс на повноцінне життя отримав і нацгвардієць Микола Левкун. У 2017-му році військовий підірвався на протипіхотній міні неподалік Торецька. Переніс 9 складних операцій. Та врятувати ноги не вдалося і він півтора роки провів у візку.

“В Америку я потрапив, бо залишився без ніг. Моє праве стегно було сильно розтрощене, ніхто не хотів за нього братися. Якось від волонтерів я дізнався про Revived Soldiers Ukraine, тож звернувся туди зі своєю проблемою. ділиться ветеран, Через кілька днів Ірина Ващук-Дісіпіо відписала, щоб я збирав валізи.”

В Америці Микола був тричі. Перший раз мав операцію на стегні у Нью-Йорку. На реабілітації під наглядом лікаря пробув там десь півроку. Другий раз поїхав вже в Орландо, щоби почати подвійне протезування. І вже під час третього візиту ветерану зробили заміну тимчасових культиприймачів на постійні.

“Америка зустріла мене дуже гарно. Я був здивований від всього, що там побачив. Всі волонтери просто чудесні. Я хочу висловити велику вдячність людям, які живучи в Америці, допомагають Україні та українським військовим. Я дякую їм за те, що вони є і за те, що не забувають про нас.” каже Микола Левкун.

До слова, на початку 2020-го Микола став переможцем Міжнародного турніру з парабобслею у США. Також отримав звання “Відкриття року” від Міжнародної федерації бобслею.

01_Iryna Vashchuk 1.jpg


Про залучення американців

За роки існування Revived Soldiers Ukraine зміг зібрати і витратити на поранених воїнів близько $1 млн. Також багато захисників отримали грошову і медичну допомогу в Україні. 46 військових пройшли лікування у США приблизно на $10 млн, які взяли на себе американські лікарні.

Американці надзвичайно жертовний народ. Благодійність тут дуже розвинена і всіляко підтримується. Revived Soldiers Ukraine американський благодійний фонд, хоч і допомагає виключно українським воїнам. додає Ірина, І коли я звертаюсь до місцевих меценатів, лікарів чи лікарень, то роблю це як президентка фонду в США. Інколи звертаюся і до українських дипломатів на рівні держави ми готуємо спеціальні листи із проханням прийняти конкретного воїна на безплатне лікування.”

За словами президентки фонду, лікування складних військових травм є певною мірою викликом і цікавим досвідом для американських лікарів, необхідним для їхньої подальшої кар’єри. Щодо вартості деякі випадки обходилось кількамільйонними сумами. Найдорожчий коштував $ 3 млн.

03.jpg


Реабілітаційний центр Next Step Ukraine

Відкриття Next Step Ukraine в Ірпені стало новим етапом у діяльності Revived Soldiers Ukraine. Це дозволило менш затратно допомагати значно більшій кількості воїнів в Україні.

“Відкривати такий центр в Україні було великим ризиком. На щастя, у нас сформувалася дуже хороша і потужна команда реабілітологів. Двоє проходили стажування у Лос-Анджелесі. каже Ірина Ващук-Дісіпіо, Спочатку ми думали просто закупити обладнання, навчити реабілітологів і віддати все це в державну структуру. Так не вийшло. Не вийшло також співпраці з іншим благодійним фондом. Нам просто треба було прийти до того, що якщо ти хочеш зробити щось якнайкраще - зроби це сам.”

У 2018-му створили філію – «Відродження Захисників України», яка базується у Києві та області. Через рік запрацював і Next Step Ukraine українська копія Next Step Fitness, що в Лос-Анджелесі, де проходили реабілітацію 13 паралізованих військових. Наразі реабілітаційний центр працює із важкими травмами центральної нервової системи, отриманими внаслідок бойових дій. Робота базується повністю на американській системі. За два роки вдалось покращити життя та зробити більш самостійними 67 захисників. Завдяки нейрореабілітації в Ірпені, таких хворих більше немає потреби везти в Америку.

“Ми повністю завершили реабілітацію в США. Це дуже затратний і довготривалий процес. Завдяки центру в Україні, ми стали набагато ефективнішими. Лише за день там приймають 10-12 військових. У майбутньому плануємо розширюватись і брати на реабілітацію більш складніші випадки.” - зауважує президентка благодійного фонду.

05_Next Step Ukraine.jpg


Визнання в Україні

Здобутки Revived Soldiers Ukraine оцінили й на Батьківщині. Зокрема, Ірина Ващук-Дісіпіо стала лауреаткою цьогорічної волонтерської премії “Євромайдан SOS”. Відзначили фонд також на рівні держави орденом Княгині Ольги ІІІ-го ступеня.

“Я не вважаю це виключно моєю нагородою. Я сама нічого б не зробила, каже Ірина, Мені дуже приємно, що волонтери та влада в Україні побачили нашу роботу за океаном. Це дуже цінно, адже щодня багато людей працюють в тилу і тратять свій час, щоби поставити на ноги поранених військових.”

Домогосподарка VS Бос

Попри активну життєву позицію та максимальну зайнятість справами фонду, Ірина Ващук-Дісіпіо називає себе “housewife”. Каже діти є її основною роботою. Та як тільки відправляє сина і доньку до школи відразу стає “босом”, саме так Ірину часто називають її колеги-волонтери та підопічні воїни.

“Я живу на плечах у свого чоловіка, який, на щастя, підтримує мою волонтерську діяльність. Звісно, він трішки страждає, бо хотів би більше часу проводити з дружиною. Та він американець, а американці дуже підтримують свою армію, тож чоловік з розумінням ставиться до моєї справи. Мені дуже подобається те, чим я займаюся.” ділиться волонтерка.

07jpg.jpg


Ковідне теперішнє і світле майбутнє

Благодійний фонд “Revived Soldiers Ukraine” продовжує займатися складним протезуванням та лікуванням важкопоранених воїнів. Тільки через пандемію COVID-19 багато лікарень в Америці закрили на карантин або обмежили планові операції. Посольство США в Україні працює в обмеженому режимі, тож діяльність фонду теж у підвішеному стані.

“Щодо війни в Україні, ми завжди думали, ще рік і закінчиться; потім ще рік і точно закінчиться… Тож я мрію, щоби війна таки закінчилася, щоби наші хлопці перестали калічитися. Ми досі отримуємо нові заявки від поранених на лікування і це сумно. Хотілося б, щоб усі вже були здорові і щасливі.” підсумовує Ірина Ващук-Дісіпіо.

Коментарі

Пов'язані матеріали

Українська діаспора з Америки допомагає нашим дітям пережити втрату батька
Українські волонтери з Америки власним коштом реалізовують проект «Покоління майбутнього», метою якого є допомога родинам...
Як Майдан та війна на Сході згуртувала українську діаспору за океаном

Чи не найбільшою емігрантською організацією, яку створили у США для допомоги сім’ям Героїв Небесної Сотні та воїнам на Сході, є Асоціація Клівленд Майдан.