Військова служба та материнство: правові аспекти та пільги для військовослужбовиць, ветеранок та їхніх дітей

Опубліковано 25.08.2020

6 вересня 2018 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України (ЗСУ) та інших військових формуваннях». Сьогодні ми розглянемо ключові положення цього закону, а також інших актів щодо соціального захисту матерів, які наразі служать у Збройних Силах або є ветеранками АТО/ООС.

Гендерна рівність в армії

Якщо вірити Головному управлінню персоналу Генштабу ЗСУ, наразі в ЗСУ служать 29760 жінок, з них більше 900 – на старших офіцерських посадах. Статус учасників бойових дій (УБД) за участь в Антитерористичній Операції (АТО) або Операції Об’єднаних Сил (ООС) було надано більш ніж 9000 жінкам.

Вищевказаний Закон України щодо забезпечення рівних прав жінок та чоловіків в армії вніс зміни до Статуту внутрішньої служби ЗСУ та Закону України «Про військовий обов’язок». Тепер жінки виконують військовий обов’язок на рівних із чоловіками. Але виключення все ж є, наприклад заборона служби жінок-військовослужбовиць на посадах,

 • пов’язаних із використанням вибухівки та отруйних речовин;
 • із водолазними роботами;
 • на підводних човнах та надводних кораблях (окрім медиків та психологів);
 • протипожежної охорони, які безпосередньо пов’язані із гасінням пожеж.

Відповідно до Закону про гендерну рівність, жінки на рівних з чоловіками проходять військові збори, направляються у наряд чи відрядження. Рівною також є відповідальність за порушення військового обов’язку.

Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» каже нам (п. 11 ст. 1 ), що на військовий облік військовозобов’язаних беруться жінки, які мають фах, «споріднений із відповідною військово-обліковою спеціальністю». Це, наприклад, лікарі, фіхівчині з радіотехніки та картографії, геодезистки. У воєнний час військовозобов’язані жінки можуть бути призвані на військову службу чи залучені до робіт з оборони держави.У мирний час жінки приймаються на військову службу лише добровільно, тобто за контрактом. Слід зазначити, що в Україні досі не було оголошено військовий стан. А отже, усі жінки, які вже приєдналися до АТО/ООС чи планують це, служать за контрактом. Закон про гендерну рівність 2018 року збільшив граничний вік укладання жінками контракту на проходження військової служби. Тепер якщо жінка не-офіцерка або молодша офіцерка, то служити зможе до 45 років, до 55 років якщо вона старша офіцерка та до 60 років, якщо жінка належить до вищого офіцерського складу.

Захист материнства у законодавстві про військовий обов’язок та військову службу

Якщо ви на службі, але вагітна чи маєте дітей, то чи дає вам це якісь привілеї?

Законодавством передбачено ряд винятків та особливих прав для жінок-матерів.

Наприклад, вагітні жінки звільняються від обов’язкової участі у військових зборах.

Крім того, ті військовослужбовці, які мають дитину чи дітей до 18 років мають право на звільнення у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу. Особливий період діє в Україні від 17.03.2014. Вищевказане правило розповсюджується на жінок, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також на жінок, що проходять військову службу під час мобілізації (п.3 (д) та 4(1)(г) Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»).

Коли треба в декрет

Військовослужбовці мають право на відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до трирічного віку. Це регулюєтья статтею 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», Якщо, за висновками медиків, дитина потребує домашнього догляду, то з нею можна лишатися скільки потрібно, але не довше 6 років. На відміну від законодавства європейських держав (наприклад, Швеції, Фінляндії), законодавство України про військову службу не передбачає можливості для чоловіків-військовослужбовців отримати відпустку для догляду за дитиною або розподілити відпустку між батьком та матір’ю, якщо обидва з батьків дитини є військовослужбовцями. Однак, згідно зі ст. 179 Кодексу законів про працю (КЗпП), взяти декретну відпустку по догляду за дитиною можуть й інші родичі, наприклад, батько (якщо він не перебуває на військовій службі), дідусь, бабуся, опікун чи інші родичі. КЗпП також дозволяє ділити декретну відпустку між різними родичами.


На час відпустки у зв‘язку з вагітністю та пологами, а також декретної відпустки, для жінок, які проходять службу за контрактом, контракт продовжується (звісно, якщо жінка не вирішила контракт припинити). Оскільки військовослужбовиця, яка служить за контрактом, не виконує обов’язок військової служби, ЗСУ лиш зберігає за нею місце, але не платить зарплату.

Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, жінки-військовослужбовці мають право на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, яка призначається і виплачується за місцем служби.

Згідно з роз’ясненням Управління правового забезпечення Генерального Штабу ЗСУ, жінка може отримати грошове забезпечення на час звільнення її від виконання обов’язків у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, протягом якого дитина потребує догляду, але не більш, ніж як за 14 днів. Якщо дитина знаходиться на стаціонарному лікуванні, грошове забезпечення надається на весь час перебування дитини у лікарні. Відповідні виплати здійснюються безпосередньо з Державного Бюджету України.

Крім того, відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців», дітям військовослужбовців за місцем проживання їх сімей в першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і оздоровчих таборах, незалежно від форми власності.


Наприкінець, на жінок-військовослужбовців та їхні родини розповсюджується весь спектр гарантій, передбачений Законом України «Про охорону дитинства». Так, наприклад, багатодітним сім‘ям (які виховують трьох дітей і більше, включаючи дітей кожного з подружжя) надається:

 • 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами
 • 50-відсоткова знижка вартості палива.

Дітям з багатодітних родин надається:

 • право безоплатного одержання ліків за рецептом лікаря
 • щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах, б
 • безоплатний проїзд усіма видами міського, міжміського та міжобласного транспорту
 • безоплатні послуги щодо оздоровлення і відпочинку.

Ветеранки та материнство

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»не передбачає спеціальних пільг для ветеранок у зв’язку з вагітністю, пологами та доглядом за дитиною. Однак, на допомогу приходять такі пільги:

По-перше, як було висвітлено в одному з попередніх матеріалів, ветерани мають низку пільг у медичній сфері, зокрема, право на безоплатні ліки за рецептом, безоплатне щорічне медичне обстеження і диспансеризацію та, у разі потреби, психологічну реабілітацію. Ці пільги встановлено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , а порядок їхнього отримання – у відповідних актах Кабінету Міністрів України, наприклад, Постанові Кабміну«Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» від 17 серпня 1998р.

По-друге, відсутність пільг для ветеранок у зв’язку з пологами пояснюється тим, що з другим етапом медичної реформи пологи в Україні мають стати безкоштовними для всіх. Так, з 1 квітня 2020р. за пологи має платити Національна служба здоров’я (НСЗУ), а не пацієнтка. Комплекс безкоштовних послуг у зв‘язку з пологами включає, зокрема:

 • медичну допомогу при пологах (включаючи ургентний або плановий кесарський розтин);
 • перебування в стандартній палаті;
 • моніторинг стану вагітної, породіллі та новонародженого;
 • інтенсивну терапію породіллі (за потреби);
 • стабілізацію стану новонародженого після пологів та (за потреби) проведення серцево-легеневої реанімації;
 • метаболічний скринінг та вакцинацію новонародженого.

Отримати ці послуги можна, якщо самостійно звернутися до відповідного медичного закладу, який має договір з НСЗУ (список таких закладів за областями доступний за посиланням)

Наприкінці, так само як жінки-військовослужбовці, ветеранки мають право на державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами. Допомога по вагітності та пологам передбачена для жінок, які офіційно працевлаштовані, зареєстровані як фізичні особи-підприємці (ФОП) або не застраховані у державній системі соціального страхування. Детальний огляд пільг та гарантій трудових прав жінок та матерів в Україні доступний за цим посиланням.

З власного досвіду:

Ірина, ветеранка АТО, м. Київ:

Донечку Марію я народила в лютому 2020 року, після завершення служби в Збройних Сил. На жаль, законодавство не передбачає якихось спеціальних пільг для ветеранок. Я народжувала у звичайному пологовому будинку в Києві, за супровід пологів платила (але чула, що в цьому році пологи нібито мають стати безкоштовними). Однак, приємним бонусом від держави стала послуга «ЄМалятко»,яка дозволяє отримати відразу багато послуг у пологовому будинку, включаючи одноразову грошову допомогу. Після завершення служби навчалася на курсах дизайну, зареєстрована як підприємець і тому без проблем отримую «декретні». Однак, повторюсь, все це не якісь спеціальні пільги, а державна допомога, яку можуть отримати всі жінки.

Пільги для дітей учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачає ряд пільг для дітей осіб, які мають статус учасників бойових дій (УБД), або осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Так, дітям УБД та інвалідів внаслідок війни надається державна цільова підтримка для здобуття професійної (професійно-технічної) та вищої освіти у таких формах:

 • повна або часткова оплата навчання за рахунок бюджетних коштів
 • пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти
 • переведення на вакантні місця державного та регіонального замовлення у ВНЗ
 • соціальна стипендія
 • безоплатне забезпечення підручниками та доступом до мережі Інтернет та систем даних в закладах освіти

(більш детально щодо пільг в освітній сфері, дивіться наш попередній матеріал).

Відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», діти УБД, а також діти, один з батьків яких загинув чи пропав без вісті в районі АТО чи ООС, чи помер внаслідок захворювання, отриманого під час участі в АТО, мають право на безоплатну путівку до дитячого закладу оздоровлення раз на рік. Ця пільга доступна дітям у віці з 7 до 18 років. Порядок направлення дітей на відпочинок до дитячих оздоровчих закладів встановлено Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку направлення дітей до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку за кошти державного бюджету України» від 17 липня 2009 р. № 734.

Відповідно до Постанови, для отримання путівки до дитячого закладу, необхідно надати копію свідоцтва про народження дитини; копію документу, що підтверджує належність дитини до пільгової категорії, а також форму 079/o «Медична довідка на дитину, яка в’їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку».

Отже, на сучасному етапі розвитку ЗСУ, законодавством передбачено гендерну рівність на службі у Збройних Силах із рядом винятків для жінок-військовослужбових. Для дітей учасниць АТО та ООС передбачено ряд важливих пільг в освітній сфері та право на отримання безоплатної путівки до курортно-оздоровчого закладу. Крім того, на сім’ї жінок-військовослужбових розповсюджуються положення Закону «Про охорону дитинства», зокрема в частині пільг для багатодітних сімей.


Фото: Каріна Гріненко


Додати коментар

Пов'язані матеріали

COVID-19: cоціальний захист та медичне обслуговування ветеранів

Які саме соціальні гарантії та пільги отримують ветерани? Як організовано медичне обслуговування ветеранів і який захист отримають ветерани у разі хвороби на коронавірус?

Освіта для ветеранів в Україні: пільги та спеціальні пропозиції

У сьогоднішньому аналізі ми поговоримо про пільги для ветеранів та їхніх дітей для здобуття професійної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах, а також – про додаткові стипендійні можливості від приватного сектору та НУО.