«Справа Шеремета»: Юля Кузьменко під домашнім арештом, Антоненко й досі під вартою. Що далі?..

12 серпня Київський апеляційний суд залишив без змін запобіжний захід Андрію Антноненку, «Ріфмастеру». Тримання під вартою продовжили до 13 вересня.

Текст:Олена Максименко13 серпня 2020 р.

12 серпня Київський апеляційний суд залишив без змін запобіжний захід Андрію Антноненку, «Ріфмастеру», якого підозрюють у причетності до вбивства Павла Шеремета. Тримання під вартою продовжили до 13 вересня. Напередодні 11 серпня той самий суд змінив запобіжний захід іншій фігурантці тієї ж справи – Юлії Кузьменко, котра від учора перебуває під цілодобовим домашнім, а не під вартою.

…Це було перше засідання у «справі Шеремета», де учасники процесу не дали мені жодного коментаря. І справа не в довірі – мене знають майже від перших днів судів у цій справі, і впізнає в обличчя навіть судова охорона. Після пом’якшення запобіжного Кузьменко, а також Сергію Стерненкові (інша справа, однак та сама група підтримки – нещодавно йому змінили цілодобовий домашній арешт на нічний), виникла ілюзія, що і Ріфмастер сьогодні обійме своїх рідних (дозвіл на побачення, до слова, він отримував лише кілька разів за період ув’язнення). Адже понад сім місяців ув’язнення без озвучених доказів провини стали випробуванням не лише для сержанта Сил Спеціальних Операцій та музиканта, а й для всіх, хто має елементарне почуття справедливості. Відхилення клопотання захисту стало в буквальному сенсі ударом для рідних, побратимів та друзів, що прийшли висловити підтримку Андрію.

«Я не готовий говорити, можу тільки матами!» - пояснив своє небажання коментувати один із поручителів. І дійсно, міцних слівців не бракує після оголошення рішення.

Адвокат Станіслав Кулик поїхав із суду одразу після засідання, без традиційного спілкування з медійниками. Телефоном через посередництво колеги він таки розповів, що захист планує клопотати про пом’якшення запобіжного заходу й далі. Наступне засідання відбудеться в Печерському суді.

DSC_5984.jpg

Серед тих, хто прийшов підтримати Андрія Антоненка, була Яна Дугарь, військова медсестра 25 бригади, що також підозрюється у причетності до «справи Шеремета». Наразі її відпустили під особисте зобов’язання. «А може, мені його на поруки взяти?» - жартує дівчина, коли усі охочі заповнюють заяви поручителів. Тут же і цивільний чоловік Юлії Кузьменко Петро Кіян та її сестра. Самим фігурантам справи заборонено спілкуватися між собою, однак це і не тягне на спілкування – ані вільних слухачів, ані журналістів, ані поручителів не пускають далі коридору. Та й звідти виганяють на момент, коли заводять Антоненка. Під дверима лишаються також мати, дружина та брат Андрія. Усі дивляться пряму трансляцію засідання на великому екрані.

Група підтримки суттєво зменшилася в порівнянні з першими судовими процесами. Однак ті, хто прийшов, налаштовані на перемогу – усі жартують і мають передчуття зустрічі. За настроєм очікування у залі суду нагадує початок корпоративної вечірки. «А Андрій вийде?» - лунає із натовпу. «А м’ячик скинете?..» «А прокурора скинете?..»

У «групі підтримки» також і Сергій Стерненко, одеський активіст і блогер, на життя котрого тричі чинили замах. У процесі самозахисту смертельно поранив одного з нападників, і тепер також підозрюється «в зумисному вбивстві» та «зберіганні холодної зброї» (хоча за офіційними характеристиками виробника, його ніж не підпадає під класифікацію «холодної зброї»). Тут же – колишня народна депутатка Тетяна Чорновол. Її також підозрюють за статтею 115 – «зумисне вбивство» - ідеться про пожежу в офісі «Партії Регіонів» 18 лютого 2014 року, у якій загинула одна людина, і яку, на думку сторони обвинувачення, організувала саме Чорновол.

Під кінець підходять волонтери Роман Сініцин та Наталія Воронкова.

Серед тих, хто готовий взяти на поруки Андрія – доброволець, ветеран, народний депутат VIII і ІХ скликань Михайло Бондар, віцепрезидент Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова (ПДМШ) Олександр Гагаєв, пресофіцер Сил спеціальних операцій ЗСУ Олексій Нікіфоров та багато інших. Засідання тягнеться майже чотири години. Під кінець запрошують зайти поручителів.

Головуюча – суддя Тетяна Фрич. Захисники – Віталій Галенченко та Станіслав Кулик. У процесі підійматися старі докази – і експертиза британського фахівця Айвона Брича щодо ходи; і різниця у зрості між постатями підозрюваних на відео і в реальності; і макет міни. На переконання прокуратури, підозрюваний може впливати на свідків або ж перешкоджати розслідуванню. Сам Андрій вкотре заперечив свою причетність до смерті журналіста та зазначив, що абсолютно не знається на вибуховій справі.

«Я все життя займаюсь музикою, - заявив підозрюваний у своїй фінальній промові. – Маю фах диригента хору, викладав гітару – до речі, кілька моїх учнів грають у найвідоміших українських гуртах! З 2014 року на прохання Генштабу ми написали одну з найвідоміших пісень, і почали їздити з колегами на фронт. Я дав за цей час понад 300 концертів для військових. З 2016 року підписав контракт із добровольчим мобільним шпиталем, у якості санітара-водія витягував поранених із лінії фронту.

З 2017 я військовослужбовець Сил спеціальних операцій, на посаді штаб-сержанта пресслужби. Займаюся рекрутингом. Саме за час служби став обличчям ССО – я маю право працювати з відкритим обличчям. Я є публічною особою, мене всі знають. Мої відеороботи на ютубі мають мільйони переглядів. Щодо вибухівки я не маю знань. Мої інструменти – фотоапарат, камера, коптер.

За ці 8 місяців важко коментувати відсутність родини і двох неповнолітніх дітей, старший син має проблему зі здоров’ям. У нього вроджена вада серця. Можете уявити, як впливає моя відсутність. Я хочу зазначити, що такі речі для мене, як честь і репутація, - найвищі після родини. Я вас запевняю, що ризиків щодо порушення процесу не існує. Порушити покладені зобов'язання - це просто підвести себе в першу чергу, людей, які виходять на багатотисячні акції мене підтримати».

Його слова викликають хвилю оплесків у коридорі.

Серед активістів, що прийшли підтримати Ріфа – представники «Руху опору капітуляції» та «Демократичної сокири». Рішення суду сприймають обуреними «Ганьба!» - більш обуреними, ніж зазвичай; спробами заблокувати виїзд і не дати автозакові вивезти Антоненка та палінням фаєрів.

«У зв'язку з тим, що у мене заборона спілкування зі свідками та підозрюваними, пишу відкритого листа! – написала після завершення суду Яна Дугарь у себе на сторінці Фейсбук. –

#Юля!!!Вітаю тебе з маленькою, але перемогою...!!! Нарешті ти вдома зі своїми рідними!#Андрію!!!Сьогодні ні в кого не було сумнівів, що ти зможеш обійняти родину але, на превеликий жаль, в нашій країні немає правосуддя....(((У мене немає слів, окрім обурення... Просто знай, що тут на тебе чекають!Боротьба триває!І ми разом будемо іти до спільної перемоги! Обіймаю».

Події в Білорусі лише підігрівають напругу, що й без того наближається до межі. Наступний пункт зустрічі – Марш захисників з нагоди Дня Незалежності. Там активісти сподіваються нагадати своє ставлення до судів над військовими і волонтерами. Як то кажуть, далі буде.

***

Нагадаємо – Павло Шеремет загинув у 2016 внаслідок підриву авто у центрі Києва. Машина, у якій перебував журналіст «Української правди», належало шеф-редакторці Олені Притулі. Смерть Шеремета кваліфікують як умисне вбивство, пов’язане з професійною діяльністю.

У грудні 2019 у якості підозрюваних були затримані військова медсестра 25 бригади Яна Дугарь, сержант ССО і музикант Андрій Антоненко, дитяча кардіохірургиня, кандидатка медичних наук і волонтерка Юлія Кузьменко.

Трохи раніше у тій самій справі затримали подружжя добровольців – Владислава та Інну Грищенків. Свої звинувачення представники МВС та Національної поліції озвучили на брифінгу за участю Володимира Зеленського, тодішнього генерального прокурора Руслана Рябошапки, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, начальника Нацполіції Ігоря Клименко та інших. Кузьменко перебуває під цілодобовим домашнім арештом, Яну Дугарь відпустили під особисте зобов’язання, знявши із неї електронний браслет, який вона носила перед тим.

Фото авторки.

Коментарі

Пов'язані матеріали

Справа Шеремета. Домашній арешт за новою адресою та в’язень, котрого не пустили до суду

8 січня мало відбутися судове засідання одразу у двох фігурантах «справи Шеремета» - медсестрі Яні Дугарь 25-ої бригади та сержанта ССО ЗСУ Андрія Антоненка, музиканта «Ріффмастера».

«Справа Шеремета». Двом підозрюваним пом’якшили запобіжний захід

Військова медсестра 25-ої повітряно-десантної бригади Яна Дугарь відтепер має свободу пересування вдень – таке рішення виніс Печерський районний суд Києва суд 24 січня.

«Справа Шеремета»: ухвали залишили без змін

Усім фігурантам «справи Шеремета» залишили запобіжні заходи без змін ще на два місяці.