Справа Сармата. Зрушилася з мертвої точки, але обвинувачені вільно гуляють по вулицях

24 дні у червні цього року тривало голодування бійців батальйону «Донбас» під Офісом президента із вимогою розслідування вбивства їхнього побратима Віталія Олешка з позивним «Сармат». Який стан справ зараз?

Текст:Олена Максименко10 вересня 2020 р.

24 дні у червні цього року тривало голодування бійців батальйону «Донбас» під Офісом президента із вимогою розслідування вбивства їхнього побратима Віталія Олешка з позивним «Сармат». Після того, як президент особисто зустрівся з протестувальниками, ніхто не був ув’язнений чи покараний, однак справа таки зрушилася з мертвої точки. Ми поспілкувалися з одним із активістів та адвокатом, що представляє інтереси дружини Олешка, аби дізнатися про стан справ. Спілкуємося телефоном, і зв’язатися вдається не з першого разу – і побратими, і захисник задіяні у судових процесах.

«Судді поводяться так, що почуваєшся підозрюваним, а не свідком вбивства»

«Авжеж тих, кого підозрюють у вбивстві Сармата, кого відпустили під домашній арешт, їх до СІЗО не повернули, це процесуально у законному руслі нереально зробити: судді Вірченко, Богомолова та Дністрян таку постанову виписали, коли відпускали 29 травня під домашній арешт, в цій постанові прописали, що апеляції не може бути», - розповідає Андрій Маджаров, ветеран і побратим Сармата, один із тих, хто тримав голодування під ОП.

Андрій розповідає – зараз все йде в рамках законодавства України, судовий процес триває. П’ятеро підозрюваних – не за ґратами. Михайло Сігіда, Микола Ломаков, Олександр Обухов, Максим Владимиренков та бізнесмен Євген Бродський. В СІЗО перебуває лише виконавець убивства Артем Матюшин.

«Зараз ми досліджуємо ті речові докази, вірніше, ті документи, які ми не встигли дослідити з ряду об’єктивних причин, – говорить адвокат Дмитро Дубнов, що представляє інтереси Тетяни Олешко, дружини убитого Сармата. – Також ми змінювали порядок дослідження доказів, допитали усіх потерпілих. Допитували свідків – на даний момент, ще не всі свідки допитані з ряду причин».

За його словами, підозрюваних іще не допитували. Відповідно до порядку дослідження доказів, захист спершу вивчає письмові докази, потім – допит потерпілих і свідків. Потім дослідження речових доказів, і лише потім відбувається допит обвинувачених.

«Тож наразі вони поки показів не дають, але ніхто своєї провини не визнав, – говорить захисник. – При врученні обвинувального акту, на початку судового розгляду, при підготовчому судовому засіданні, у кожного запитували, чи визнає він провину, всі відповіли, що провини вони не визнають. Їхні докази ми ще почуємо в судових дебатах, а так – вважають, що невинні. Всі докази, що були зібрані, які були досліджені і будуть досліджені надалі, вони не підтверджують провину – ну, це позиція захисту. Кожен обирає свою позицію захисту, і в подальшому там уже працює за наміченим планом. Провину свою вони можуть визнати в будь-який момент. А там далі буде видно».

sarmat.jpg


А одного з фігурантів справи, Олександра Обухова, Андрій з побратимом випадково зустріли на вулиці Бердянська. При тому, що Обухов офіційно перебуває на домашньому арешті. Попри те, що порушення запобіжного заходу зафіксоване на відео на фб-сторінці «СарматTV», 9 вересня Бердянський суд продовжив домашній арешт Обухову.

«В суді він каже, що він не знає, ні в якому вбивстві він не брав участь, і все, що поліція надала у вигляді доказів, це все сфабриковано – це його позиція в суді, – розповідає Маджаров. – А нам на камеру він говорить: якщо б я знав, що ми їдемо вбивати, я би не їхав на своїй машині. Він каже: «А що, не може бути так, що ти підвіз друзів, а вони когось шльопнули, а потім сіли тобі в машину, і розказали вже після цього?»

Ветеран каже, що разом із побратимами повернулися додому і почали ходити на судові слухання: «І ми бачимо на слуханнях, що судді сприяють адвокатам підозрюваних у вбивстві. Ми по риториці бачимо – таке ставлення до нас, такі питання почали ставити, що ти почуваєшся не свідком, а ніби ти підозрюваний у вбивстві. Коли судді не замотивовані допитувати тебе як свідка, і вони по-своєму тиснуть, ставлять провокативні запитання, щоб вивести тебе на емоції і так далі».

«Прокурор однозначно підтримує той обвинувачуваний акт, котрий був направлений до суду, і старається повно всесторонньо донести інформацію з тих документів і матеріалів, котрі є, і котрі підтверджують провину обвинувачених, – зауважує адвокат. – У деяких ситуаціях щодо суду я не готовий прокоментувати, але завжди від тих рішень, які прийняті… вони мене, скажімо так, дивують».

За словами Андрія, сторона захисту думала над тим, щоб зробити відвід суддям, але в цьому немає сенсу, адже тоді весь процес почнеться з нуля, і буде слухатися вже новими суддями: «ДБР так само може розпочати обшуки у суддів, на яких заведена кримінальна справа по неправомірному винесенню рішення. Якщо ДБР почне робити обшуки, якісь процесуальні дії в сторону суддів, вони самі роблять самовідвід і виходять зі справи. І ми знаємо, як працює система, тобто, коли будуть заходити нові судді, навіть ті докази, які зараз озвучені у суді, вони пропадуть. Ми за це переймаємося, тому ми таких кроків не робимо по самовідводу, і не тиснемо на ДБР, для того, щоб вони почали процесуальні дії».

Надія на апеляцію

Він переконаний, що, яким би не було рішення суддів, з тієї чи іншої сторони буде апеляційна скарга, і справа слухатиметься в апеляційному суді:

«Люди, які нам з Києва допомагають, які втрутилися у процес від держави – я не буду казати, хто це, - вони сказали, що в будь-якому випадку буде слухатися і прийматися рішення остаточне в апеляції по цій справі, в апеляційному суді, коли вона потрапить туди. Бо ці судді вже взяли гроші, бо ці судді вже на ґачку, ці судді, які зараз у Бердянську – Богомолова, Вірченко, Дністрян – вони не приймуть іншого рішення, бо на них тиснуть бойовики ДНР, бо їх родини, батьки, діти проживають на непідконтрольній Україні території, їх там взяли на ґачок тим, що загрожують життю родичам тих суддів, що беруть участь у процесі по Сармату. Тому немає сподівань, що ці судді якось їх осудять. Максимум, хто в Бердянському суді буде осуджений, це Артем Матюшин, який тиснув на ґачок. Тобто виконавець. А по всіх інших у нас є розуміння, що їх виправдають у Бердянському суді. Матюшин – це колишній доброволець, боєць батальйону «Торнадо», який після Сходу прибіг до кримінальних кіл…»

sarmat2.jpg


Адвокат тим часом припускає, що й апеляційний суд може бути не останньою інстанцією в цій справі:

«Я не виключаю відсотків на 99, що буде апеляційний розгляд, і яке там буде рішення – я не знаю. По апеляційній інстанції – це не остання інстанція, є ще Верховний Суд, касаційний суд… я вважаю, що ми маємо добитися максимально можливого на даній стадії, при розгляді справи у даній інстанції. Далі вже будемо дивитися, яке буде прийняте рішення, і наскільки з цим буде згоден клієнт».

Однак, 24 доби голодування дали свої плоди. Оскільки бійцям-активістам та їхнім родинам надходили погрози, до них було приставлено цілодобову охорону – спецпідрозділ Запорізької області. Так само під охороною перебуває і Тетяна Олешко.

Крім того, в Генеральній прокуратурі по справі Сармата було створено робочу групу, а ДБР відкрила кримінальну справу на суддів. По тому частина активістів, що голодували під ОП, поїхала до Бердянська, щоб контролювати і висвітлювати перебіг судового процесу, а частина залишилася в столиці, щоб комунікувати особисто з представниками Генпрокуратури, поліції, ДБР, Служби безпеки, з представниками від Офісу президента.

«Адже при особистій зустрічі набагато більш коректно і якісно відбувається діалог», - переконаний Андрій.

Як ми уже писали раніше, замовлення убивства Сармата активісти пов’язують із колишнім «регіоналом», а нині народним депутатом від ОПЗЖ Олександром Пономарьовим. «Послужний список» розслідувань корупційних схем, пов’язаних із цієї фігурою, можна прочитати на «Чесно» за посиланням: https://www.chesno.org/politician/323/

sarmat4.jpg


«Я вважаю, що все одно держава не здатна на даний час швидко реагувати і проводити боротьбу з мафією, яка у нас зараз по всіх ланках державних, по всіх державних інститутах має владу, - розмірковує Андрій Маджаров. – Держава не здатна від слова «зовсім» навіть точково, в провінційному містечку навести порядок і здолати мафію. Тут замішане у грабунку і вбивстві людей одне і те саме озброєне угрупування, яке підконтрольне одному народному депутату – Олександру Пономарьову, який дуже тісно спілкується з Кремлем. І держава знає все! Співробітники СБУ, поліція, ДБР, прокуратура, НАБУ – всі все прекрасно знають, але немає важелів тиску на мафію. І через це нам і нашим родинам ставлять цілодобову охорону – держава витрачає феноменальні кошти, щоб охороняти тих, чиє життя знаходиться під загрозою, заміть того, щоб арештувати тих, у кого руки по лікоть в крові. Я впевнений – це відбувається по всій державі, не тільки в Бердянську. Просто ми з хлопцями про це кричимо, і намагаємося добитися справедливості».

«Процес може розтягнутися на роки – апеляційні інстанція – це також не остання інстанція, - говорить Дмитро Дубнов. – Прогнозів я робити не можу, як воно буде іти… Ми трохи більше ніж за рік значний об’єм пройшли. Зазвичай такий об’єм проходять роки за півтора. А то й більше. Тому зараз процес іде активно. Судові засідання проходять раз на місяць по п’ять днів».

Загалом, історія зі «справою Сармата» вкотре доводить, наскільки заполітизована і недієздатна судова система України. «Справа Шеремета», «Справа Стуса», «справа Стерненка» - цей список можна продовжити.

«Судді по всій країні поводяться так само, як і наші Бердянські судді, - додає Андрій Маджаров. – І судову систему треба реформувати стовідсотково, бо без цього у України немає майбутнього!»

Коментарі

Пов'язані матеріали

Фігурантів справи про вбивство ветерана з позивним Сармат відпустили під домашній арешт

Днями у Бердянську місцеві судді відпустили під домашній арешт фігурантів справи про вбивство ветерана АТО Віталія Олешка (позивний “Сармат”).

Голодний протест. За що вийшли на Банкову добровольці «Донбасу»?

Семеро ветеранів батальйону «Донбас» оголосили голодування під офісом президента. Сьогодні бійці голодують уже 16 діб. Вони перебувають тут безперервно, ночують просто неба на карематах біля «Будинку з химерами».

Одному з голодуючих на Банковій ветеранів стало зле

Учора одному з голодуючих за справедливий розгляд справи Сармата стало зле.
Про це повідомив його побратим.

Прокуратура оскаржить домашній арешт для фігурантів справи "Сармата"

Прокуратура Запорізької області готова оскаржити рішення Бердянського суду, який відпустив з-під варти на домашній арешт чотирьох підозрюваних у вбивстві Віталія Олешка ("Сармата")