Справа честі. Чергове засідання у «справі Шеремета»

Фігурантам «справи Шеремета» продовжили запобіжні заходи на 2 місяці, задовольнивши відповідне клопотання прокурора Михайла Тішина.

Текст:Олена МаксименкоFebruary 3, 2021

Фігурантам «справи Шеремета» продовжили запобіжні заходи на 2 місяці, задовольнивши відповідне клопотання прокурора Михайла Тішина. Таке рішення виніс Шевченківський суд 2 лютого, адже терміни запобіжних спливали 7 числа.

Також засідання стосувалося дослідження матеріалів справи, які були надані стороною обвинувачення.

«Щоб не почути правди»

Суд оголошує перерву, судді ідуть у нарадчу. На вході в залу спалахує чергова суперечка між депутатами-поручителями та судовою охороною. Відповідно до ухвали суду, засідання закрите, і їм відмовили у можливості бути в залі. Однак ЗМІ суд пускає, тож «закритим» засідання є доволі умовно. Чи то пак, «гібридно», як жартують самі медійники. «Група підтримки» прагне зайти до зали бодай під час перерви – адже суд також відмовив у задоволенні клопотання випустити Антоненка зі скляного боксу на час засідання. Однак охорона не пускає ані поручителів, ані рідних Андрія – мати, дружина та брат так і не отримують шансу на бодай коротке побачення.

DSC_1104.jpg


«Андрію, ми тебе любимо! Тримайся!» - кричать йому в розкриті двері над головами охоронців. Адвокат тримає біля боксу смартфон із відеозв'язком, і слова підтримки відлунюються у кількох метрах. Андрій енергійно махає їм руками.

Відмову вислухати поручителів коментує адвокат Станіслав Кулик: «Якби все відбувалося в правовому полі, ми могли б коментувати це згідно з чинним законодавством, згідно з кримінально-процесуальним кодексом і так далі. Наразі попри те, що очевидно є всі підстави і зобов’язання відпустити пана Антоненка, цього не відбувається. Все відбувається далеко не в правовому полі, а в політичному, відповідно і вислуховувати політичних осіб, які підтримують звільнення пана Антоненка, ніхто не збирається. Все просто. Для того, щоб не підсилювати аргументацію. Суд для себе не хоче створювати додаткові проблеми, бо кожен із депутатів, які прийшли, буде казати в очі судові правду, і тим самим впливати на якусь совість, чи що… Це було зроблено виключно для того, щоб не почути правду».

DSC_1099.jpg

На вулиці людно – попри мороз, активістів прийшло понад сотня. Засідання триває з 14:00 до 20:30. Люди приходять і йдуть, на їхнє місце приходять інші. Підтримати обвинувачених завітав Сергій Притула, також у коридорі суду гріється волонтерка Наталія Воронкова. Присутні активісти «Руху опору капітуляції», «Демсокири», «Нацкорпусу», ініціативи «Правотворець» та інші. З колонки лунають патріотичні пісні, що стали вже культовими – «Добровольці» Олексія Бика, «Меч Арея» Сергія Василюка та інші. Люди радіють зустрічі, обіймаються та гріються чаєм і кавою.

Серед тих, хто підписався взяти Андрія Антоненка на поруки – народні депутати, дійсні та колишні, учасники бойових дій, волонтери. Поручителі – Володимир Ар'єв, Микола Величкович, Софія Федина, Михайло Бондар, Андрій Тетерук, Яна Зінкевич, Марія Іонова, Ірина Фріз, а також Андрій Шараскін, більш відомий під псевдо «Богема».

Під час перерви вони розповідають, що депутати-поручителі хотіли створити ТСК – тимчасову слідчу комісію у Верховній Раді для контролю над розслідуванням вбивства Павле Шеремета. Однак, парламентська більшість заблокувала розгляд цієї ініціативи на порядку денному.

Без права на охорону здоров’я

Андрій Антоненко жаліється на погане самопочуття: уже три дні його мучить сильний біль у горлі. Обіцяного медогляду, яке дозволив суд на одному з попередніх засідань, йому так і не забезпечили. «Мені дуже боляче говорили!» - нарікає він.

«Наразі у пана Антоненка інші вже проблеми зі здоров’ям, - коментує після засідання адвокат Станіслав Кулик. – Окрім тих, що були тоді. Я підкреслюю – тоді надали медичну допомогу, наскільки це було можливо, в умовах слідчого ізолятора, проте він, звісно, потребує більш професійної медичної допомоги, і в тому числі більш професійного дослідження його стану. Наразі він ще застуджений, в нього болить горло, він ледь розмовляє… Стан здоров’я не поліпшується».

DSC_1087.jpg


Нагадаємо, раніше ішлося про підозру на ковід, проблеми з ногами унаслідок перенесеної раніше операції, а також із зубами, котрі почали випадати через загальний стан.

Також нездужає дружина Андрія Світлана. За словами захисників, вона перебуває на лікуванні у денному стаціонарі, і не має з ким залишити дітей. Однак і цей аргумент не спрацьовує для сторони обвинувачення.

Ризики і спростування

Упродовж засідання, адвокати і самі обвинувачені просять відхилити клопотання прокурора, й по черзі доводять необґрунтованість подібного рішення.

«Прокурор щоразу копіює одну і ту саму інформацію. Я прошу прийняти рішення відповідно до верховенства права!» - заявив адвокат Денис Ломанов.

Захисниця з боку потерпілих Оксана Мельник зі свого боку зазначила, що покладається на розсуд суду. Також звернулася до присутніх журналістів із риторичним запитанням: «Чи вважаєте ви себе достатньо захищеними? Якщо з вами, де дай Боже, щось станеться, чи доведе держава цю справу до кінця?»

Юлія Кузьменко у своїй промові нагадала, що про існування Шеремета дізналася із новин про його загибель, і, що поки її і Яну з Андрієм судять, справжні убивці гуляють на волі. «Назвати це інакше, як натягуванням сови на глобус, я не можу!» - додала кардіохірургиня.

Дмитро Круговий зазначив, що «Ріф» дотримувався покладених на нього обов’язків і не порушував умов перебування під вартою. І що в клопотанні прокурора відсутні обґрунтування, чому інші запобіжні заходи не годяться.

На це прокурор зауважив, що поведінку Андрія в СІЗО характеризують як «посередню».

DSC_1092.jpg

Захисники спростовують можливі ризики. Антоненко не тікатиме за кордон, і готовий здати свій закордонний паспорт. І тим паче Юлія Кузьменко не тікатиме на непідконтрольні території, адже за свою волонтерську діяльність у бойовиків є в «розстрільних списках». Ризик втечі з України Яни Дугарь на підставі наявності чоловіка-іноземця також неактуальний – нещодавно подружжя розлучилося.

«Для нас всіх – це питання честі, – говорить у своєму виступі адвокат Віталій Коломієць. – Питання честі для Андрія, для представників Сил спеціальних операцій, які завжди присутні на засіданнях і слідкують. Питання честі стоїть настільки високо, що ніхто не думає переховуватися».

Після засідання адвокат Дмитро Круговий заявив, що захисники не перестануть боротися, попри постійні невдачі: «По-перше, на це налаштовує позиція нашого клієнта – він борець, боєць. І анонсуємо наступне судове засідання, яке відбудеться рівно за тиждень. І там буде продовження дослідження матеріалів сторони обвинувачення, і ви зможете на власні очі переконатися, що протягом чотирьох років там був повний безлад, чехарда незрозумілих змін як прокурорів, так і слідчих, і результату в цій справі годі і чекати».

Його колега Станіслав Кулик додав, що захист просив суд уточнити порядок дослідження доказів: «І серед усіх письмових доказів почати дослідження саме з тих, на які, по-перше, посилається прокурор як на нібито докази обвинувачення, і по-друге, на докази, які очевидно спростовують будь-яку причетність пана Антоненка, пані Кузьменко і пані Дугарь до вчинення кримінального правопорушення. Ми хотіли розпочати з цих доказів, щоб при розв'язанні питання щодо продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у суду було ще більше підстав відпустити пана Антоненка, розуміючи, що особа із такою різницею у зрості не може бути причетна у вчиненні кримінального правопорушення. Проте нам було відмовлено в уточненні такого правопорядку, суд все ж таки вирішив досліджувати докази в тому порядку, в якому вони були подані прокурором, чітко по списку. Так і відбулося».

DSC_1086.jpg


Він додав, що однією з підстав для зміни Антоненку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є те, що його провина ще не доведена, і до нього має бути ставлення як до невинної особи.

«І він зовсім не винен, що суд не встигає розглянути цю справу, і держава не виконує таким чином свої зобов’язання, які закріплені у відповідних нормативних актах щодо якнайшвидшого розгляду справи, - пояснив Кулик. – Ми просили, що, якщо ви не встигаєте розглянути справу вчасно, як цього вимагає закон, і безперервно, тоді пан Антоненко має приходити на засідання з дому, а не сидіти в слідчому ізоляторі. В цьому нас теж не дослухалися. Будемо працювати далі».

Із восьми томів матеріалів справи сьогодні вдалося дослідити лише один. Поки суддя зачитує рішення, натовп у коридорі волає «Ганьба» і «Аваков чорт». Захисники прогнозують – справа буде довгою. Запобіжний захід продовжено до 2 квітня, і кожного вівторка, окрім 2 березня, в Шевченківському суді розглядатимуть матеріали справи.

«Ми не думаємо, що насправді суду даються легко ці рішення, їм мабуть також складно таке приймати, але чомусь, якимись чинниками вони себе переконують в тому, що робити треба саме так, - вважає Дмитро Круговий. – Ми все ж таки сподіваємося їх переконати, що вже час дослухатися до наших позицій».

Коментарі

Пов'язані матеріали

Справа Шеремета. Домашній арешт за новою адресою та в’язень, котрого не пустили до суду

8 січня мало відбутися судове засідання одразу у двох фігурантах «справи Шеремета» - медсестрі Яні Дугарь 25-ої бригади та сержанта ССО ЗСУ Андрія Антоненка, музиканта «Ріффмастера».

«Справа Шеремета»: чи буде суспільний вибух?

Як реагують різні медіа та структури на резонансне розслідування?

«Справа Шеремета»: Антоненко й далі за гратами

Чергове рішення Швеченківського суду у «справі Шеремета» залишило Андрія Антоненка під вартою. Юлю Кузьменко зобов’язали до цілодобового домашнього арешту із електронним браслетом, а Яна Дугарь лишається на волі під особистим зобов’язанням.

Поліція затримала ветеранку АТО через схожість з бойовичкою

У вівторок, 19 січня, під час вручення посвідчення учасника бойових дій у приміщенні Міністерства у справах ветеранів затримали ветеранку, доброволицю ДУК та УДА, Вікторію Котеленець з позивним «Фортуна».

Як необхідно діяти, коли вас затримують

Коли будь-якій людині повідомляють про її затримання – це завжди неприємно і несподівано. Але знати певні базові правила та рекомендації, які при нагоді ви згадаєте, дуже важливо.