Про розмитнення та страхування автомобіля для ветерана, - розмови побратимів, частина 6

Опубліковано 08.12.2020

….

– Каву замовив. Можемо продовжувати. То що, ти готовий вже їхати назад?

– Та ні, що ти. Не хочеться їхати від родини. Але як тільки виїду з міста, то в дорозі буду вже готовий через кілька годин. Морально. Там важлива справа чекає – захист нашої Батьківщини та і хлопці-побратими.

– Так, розумію, навіть трохи сумую за цим після звільнення. Знаєш, хотів з тобою порадитись. Думаю собі авто підшукати. В мене раніше була машина, потім ще перед війною довелось продати – треба були гроші – а зараз знов скучив по залізному коню. Все-таки, це свобода. Коли захотів, сів і поїхав. Навіть не завжди важливо куди.

– Так, це дух романтики і свободи. У мене моя старенька автівка стоїть зараз у свекра в гаражі. Я її вже підготував до мого від’їзду. Буде чекати на мене, коли повернуся зі служби.

– А що там з пільгами по авто для нас – ветеранів чи військовослужбовців?

– Для військових, я питав в частині та так серед своїх, то там нічого немає. А от для ветеранів мені знайомий скидав інфу про безоплатне розмитнення авто.

–Аа, знаю цю тему. Таке враження, що це вічна мрія, якій, мабуть, не судилося збутись.


–Чого так песимістично?

– А того, що чую я це вже сьомий рік. І тільки обіцяють. Ось наш юрист скидав мені посилання на його статтю. Там є кілька законопроектів, які були в минулому скликанні, є і зараз. І будуть потім ще й в наступному.

– І що наші депутати пропонують?

Я трохи почитав. То там є різні варіанти. Одним законопроектом пропонується відстрочити сплату ветеранами податків, іншим часткове звільнення мита і зборів. Але, як розповів мені юрист, проекти досить сирі і потребують доопрацювання.

–Слухай, це довго може тривати?

–Так, якщо немає рішення, то тягтимуть довго. А розповідатимуть, що розробляють законопроект. Хоча, на мій погляд, це була б дуже суттєва і реальна пільга. Не абстрактна, як право стояти в черзі на отримання житла. І чекати можна років триста. А справжня можливість купити за суттєво меншою ціною автомобіль.


–Було б класно. І справді необхідна річ. І не тільки для свого комфорту, але й для роботи і родини.

–Я ж про це і кажу. Автівка – це давно вже не розкіш. Тим більш для УБД, які віддавали своє здоров'я за державу. Авто – це можливість розв'язання соціальних питань. Наприклад, це допомога в працевлаштуванні – одна з основних проблем ветеранів, які звільнились. Як знайти роботу, щоб забезпечувати себе і родину. Набагато легше працевлаштуватись, коли маєш машину. Є вакансії, які одразу потребують водія автомобілем, а є пропозиції в інших містах. Маючи своє авто, можна їздити.

Та можна взагалі якийсь невеликий бізнес придумати. Коли є авто, це великий плюс!

photo-1507545272337-5bb5fb3272ae.jpg

–Так, справді. До того ж це ще і допомога родині ветерана розв'язувати побутові питання, допомагати членам сім'ї. А для осіб з інвалідністю внаслідок війни, які мають можливість керувати, це взагалі, як рятувальний жилет.

– А ще це можливість більш тісної комунікації між ветеранами, частіші зустрічі, можливість подорожувати і багато інших корисних речей.

– Слухай, я і не знав, наскільки це справді важливо. Це була б вагома пільга, яку багато хто собі міг дозволити.

– Звичайно, якщо прибрати всі мита і податки, то можна спокійно купити собі вживане авто, яке буде довго служити. Треба продовжувати просувати це питання. Може, з часом дотиснемо владу.

Знаєш, коли читаєш всі ті пільги, які начебто для нас написані, то багато з них є порожніми. Треба встановлювати реальні корисні речі, вагомі такі, які мають сенс.

– Дай Бог! А що там зараз зі страхуванням? У мене моє авто давно стоїть в гаражі. Я от приїду, треба ж страховку оформляти. Як ти думаєш, яку краще?

– Ну, якщо ти маєш зайву копійчину, то приватних страхових компаній багато різних. У кожної фірми є ще й різні “пакети”, які додатково покривають страхові випадки. Але чи треба витрачатись – от питання. Особливо коли ти прийдеш додому після звільнення і якийсь час будеш вдома відходити від служби. Без роботи. Чи потрібно витрачати зайві кошти…

– Та не потрібно, звісно. Але ж по-іншому не можна.

– Чому ж. Можна. У мого знайомого, учасника бойових дій, взагалі страховки немає. І не тільки у нього.

– А не боїться, що оштрафують?

– Звісно, ні. Тому що учасники бойових дій і так всі уже застраховані.

– Як це? Ану розкажи, чому.


– А тому що нас, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни автоматично застрахували. І по закону ми звільняємось від обов'язкового страхування. Я коли на права здавав, сам не вірив, а потім мені юрист показав і скинув посилання.

Дивись, стаття 13. Закон "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів"

– Так, цікаво. І хто ж платитиме потім, хто відшкодовуватиме шкоду?

–Відшкодовує все Моторно-транспортне бюро.

– Що це за організація?

– Скорочена назва МТСБУ. Це страхове бюро, яке об'єднує страховиків, які нам видають страховки. Для всіх це платно. Люди йдуть і купують страховку, а для нас безкоштовно. Закон уповноважив на це бюро.

Ось бачиш?

“Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ у порядку, визначеному цим Законом” (п.13.1 ЗУ “Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів)

–Так це класно. Зайві гроші в кишені лишаться. А я вже думав, що всі пільги наші знаю. А про цю ніколи не чув.

– А знаєш, чому? Тому що в законі про статус ветеранів її немає і взагалі про неї якось мало говорять. Але вона є.

– Ну, добре, ти мене порадував, звичайно. От відслужу, приїду додому, зайду в гараж, сяду в машину і поїду кататись. Без страховки.


Тільки що поліції пред’являти, замість страховки, якщо зупинять?

– Посвідчення учасника бойових дій. В цьому випадку воно замінює тобі страховку. Ніяких інших документів поліція вимагати не має права.

В правилах дорожнього руху чітко зазначено – тільки права, техпаспорт, а також страховка чи документ, який дозволяє їздити без страховки. Наше посвідчення УБД і є цим документом. Ну а якщо якийсь поліцейський тебе все-таки оштрафує, то одразу звертайся до центру безоплатної правової допомоги, тобі дадуть адвоката і в суді накладення штрафу буде скасоване. Мені знайомий розповідав, що його оштрафував коп, мабуть, не знав, що можна без страховки то потім після рішення суду той поліцейський отримав наганяй від керівництва, штраф скасували, ще й дзвонив вибачався потім.

photo-1484868858743-accb876e0754.jpg

– О, тепер зрозумів. Я думав, що треба іти в це моторо-транспортне бюро і щось оформлювати. Добре, що не потрібно нікуди ходити. Не люблю стояти в чергах по кабінетах.

– Так, щоб просто їздити, нікуди ходити не треба. Але не забувай брати посвідчення УБД. Бо якщо забудеш, то це те саме, що без страховки їдеш. Якщо зупинять, то можна напоротися на штраф.

– Так, з цим зрозуміло. Посвідчення завжди носити з собою, коли сідаєш в автівку. Слухай, а якщо дружина за кермом автомобіля, їй теж не потрібна страховка?

– А в тебе що, дружина має права?

– Так, і добре водить. Вона молодець!

– Круто! Але якщо вона не учасник бойових дій, то страховка їй обов’язкова. Тому що звільнення від страхування поширюється тільки на тебе як на учасника бойових дій. Якщо за кермом інша особа, яка не має такого посвідчення, то тут страховка потрібна.

– Ага, ясно. Ну що ж будемо думати і тоді вирішимо. І ще питання.У мого свекра є машина. Якщо я сяду за кермо, мені ж треба страховка, бо це ж його машина, правильно?

– Ні, тобі теж тоді можна обійтись без страховки. Якщо вона є, то є. Але не обов’язково. Тому що ти за кермом, а тебе особисто страхує Моторно-транспортне бюро. Тебе, а не машину, якою ти керуєш.

– А як же власність?

–А це не має значення. Головне, що ти за кермом. Якщо ти керуєш, то страховки не потрібно. І не важливо, чия це машина. І навпаки: навіть якщо це твоя машина по документах, а за кермом інша особа, то страховка потрібна в такому випадку.


–Ага, он воно як. Тепер зрозуміло.

–Так що можна сміливо сідати за кермо. Але посвідчення не забудь.

– Окей, а що робити якщо потрапив у ДТП при цьому? Коли є страховка, я знаю телефон і адресу страхової. Як тоді бути?

– Все так само. Моторно-транспортне бюро замінює страхову. Ось їх сайт, можеш почитати , там багато корисної інформації.

І звичайно є телефон гарячої лінії 0 800 608 800, безкоштовно по всій Україні. Якщо стається ДТП, їх одразу потрібно повідомляти, так само, як і поліцію.

– Дякую, друже, все детально мені пояснив. Лишилося мені дочекатися мого звільнення.

– А мені придбати машину!

– Ну що ж, нехай наші бажання швидко справджуються. Розплачуймось і будемо йти, мені ще малу забрати з танців і буду збиратися.

– Так, добре посиділи перед твоїм від’їздом. Наступного разу запрошую тебе одразу, як приїдеш.

– Дякую, я завжди “за”, друже!


Додати коментар

Пов'язані матеріали

"Як отримати підйомні?" - розмови побратимів, частина 1

«Оскільки під час Вашого переміщення в іншу військову частину Ви переїхали в інший населений пункт, Ви маєте право на отримання підйомної допомоги».

Про «єдине вікно по землі» — розмови побратимів, частина 2

"У мене весь процес вибивання землі й оббивання порогів чиновників зайняв приблизно рік. І то вдалося вибити за допомогою телебачення і волонтерів!" — що треба зробити, аби вирішити питання оформлення землі для ветеранів?

Іти чи не іти в депутати? — розмови побратимів, частина 3

У цьому випуску серії "Розмови побратимів" йдеться про те, чи варто ветеранам брати участь у місцевих вибрах.

Як відновити посвідчення УБД? — розмови побратимів, частина 4.

Про відновлення втраченого УБД від юриста та правозахисника Антона Красова.

Як ветерану отримати компенсацію за невикористану під час служби відпустку? – Розмови побратимів, ч.5

У рік звільнення військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки.