“Ми даємо людям навички, як впоратися із стресом” - в Україні працює онлайн-підтримка для ветеранів

“Навіть якщо ветеран чи ветеранка не мають конкретного запиту до психолога, заповнюючи форму самооцінювання, команда моніторингу може допомогти його визначити”

October 6, 2021

“Навіть якщо ветеран чи ветеранка не мають конкретного запиту до психолога, заповнюючи форму самооцінювання, команда моніторингу програми СЕТА може допомогти його визначити”, - пояснюють провайдери СЕТА.

Про саму програму “Без броні” писало у матеріалі: “Це не психотерапія, це підтримка: як працює програма СЕТА”. У цьому матеріалі ми поговорили з кількома провайдерами, які спочатку на собі відчули як працює СЕТА, а тепер допомагають іншим.

Анна Зіновкіна, супервізорка та тренерка для провайдерів групового семінару СЕТА

Опинилася в СЕТІ, коли сама потребувала підтримки, після розлучення і волонтерської діяльності.

“На тлі усього, що довелося пережити у 2014-2015 роках, я розуміла, що ніби справляюся сама, але мені була потрібна допомога. Хоча, встановленого діагнозу ПТСР у мене не було. Підсвідомо я шукала допомоги. І якраз мені трапилася СЕТА”, - розповідає Анна.

Вона тоді пройшла не тільки короткосесійний семінар, а й індивідуальне консультування СЕТА. Зізнається, що це допомогло справитися із складнощами та відкрити власний потенціал. Усвідомила, що може допомагати іншим. Тепер Анна працює із ветеранами, членами їхніх сімей, родичами героїв Небесної сотні, а також тренує провайдерів.

Для довідки і розуміння: провайдер - той, хто має дотичність до АТО/ООС і після навчання веде короткі групові сесії, а консультант - це людина із психологічною освітою, веде індивідуальні сесії СЕТА.

В основному провайдери СЕТА працюють із побутовим стресом у ветеранів та членів їхніх родин. Вони не розповідають, що робити, а дають людині навичку, за допомогою якої вона сама зможе впоратися.

Побутовий стрес - це щоденні проблеми та речі, які можуть вивести людину з рівноваги: розбита чашка, хамовитий водій в транспорті, чи якась складна ситуація на роботі

“Навіть якщо людина не має конкретного запиту, але вона заповнює форму самооцінювання і команда моніторингу аналізуючи її, може допомогти визначити запит для подальшої роботи: “Там так поставлені запитання, що цей запит чітко виокреслиться і стане зрозуміло з чим потрібно працювати”, - розповідає провайдер.

Зазвичай, у онлайн групових сесіях СЕТА від двох до семи людей. Кожен з яких встигає виговоритися і на кожного вистачає часу. Заняття триває до 2.5 годин. Через тиждень і через місяць проводяться повторні оцінювання, чи справляється людина зі стресом і як їй це вдається.

“Фішка СЕТИ - вона онлайн, до неї можуть приєднатися люди з усіх куточків України. Під час спілкування люди розповідають деякі нюанси. Ми ставимо запитання і чекаємо тих відповідей, які людина готова дати. Так поступово ми працюємо над пошуком шляхів розв'язання проблем”, - говорить Анна.

За її спостереженнями, найбільше сьогодні у ветеранів викликає стрес бюрократія, черги і ставлення до них в чергах.

“Якщо ти запізнюєшся на роботу, або тобі подряпали машину, або щось не вийшло - це ніби такі ситуації, де можна самостійно впоратися із проблемами, але якщо на них постійно не звертати увагу, вони можуть прогресувати. Для того, щоб боротися з таким щоденним стресом, варто пройти онлайн семінар СЕТА і навчитися реагувати на подразники відповідно”.

242768149_570430334268963_8525482677681240696_n.jpg

Віктор Тімохін, провайдер СЕТА

Віктор - ветеран, пройшов понад рік війни на Світлодарській дузі. Говорить, що особистий період адаптації відбувся миттєво. Йому вдавалося швидко перемикатися на цивільний стан, перебуваючи у відпустці, і навпаки - коли перебував у районі бойових дій. Випадково потрапив на презентацію результатів дослідження програми СЕТА. Зацікавився програмою і його запросили на навчання провайдерів.

“На те, що я опинився в психології, вплинула не моя участь у війні. Я був одруженим 14 років, але поки 1.5 роки перебував в АТО, дружина пішла. Це все відбулося не за один день. Але в результаті, в мене було відчуття, ніби я залишився ні з чим. Тоді вперше подумав, чи не звернутися за психологічною допомогою. Було дивно - ніби нічого не болить, суїцидальних думок немає, завдати нікому шкоди не хотів, але було багато психологічних питань - що робити, як далі жити…” - розповідає ветеран.

“Я пішов до психолога і мені абсолютно не сподобалося. Ця жінка мене не зрозуміла. І я до неї більше не ходив. Натомість мені трапилася СЕТА. Я вирішив вивчитися на провайдера, бо мені більше хотілося допомагати людям. У програмі СЕТА все зійшлося - можна використовувати власні навички, я трохи розумію ветеранів, сам викликаю у них довіру… Так і почав працювати”, - додає Віктор.

Щодо власної ситуації говорить, що він весь час працює зі своїми сприйняттями. Він визнає, що навички СЕТА допомагають і йому самому.

“Психологічна проблема - це не перелом, де зробив рентген і бачиш, що в тебе зламана кістка. Груповий онлайн семінар СЕТА - це тестування, робота з провайдером і робота із собою. Але, якщо людина сама не має бажання нічого робити із своїми проблемами, то ми нічим не допоможемо”, - розповідає Віктор.

photo_2021-09-23_19-00-27.jpg

Навчання в СЕТА триває насправді весь час, а спочатку ще й відбуваються супервізії, де провайдери, так би мовити, у ігровій формі, разом із досвідченими супервізорами тренуються на групах, один на одному.

Короткотривалий семінар СЕТА - безкоштовна програма, але вона не вирішує всі проблеми. Ця програма виявляє проблеми кожного і рівень стресу, та як з ним справлятися. Ця програма розроблена іноземцями, і це, чомусь, викликає більшу довіру у наших людей, ніж вітчизняні психологи.

“Серед іншого, у цій програмі є “протокол безпеки” - коли ми працюємо із суїцидальними намірами чи бажанням заподіяти шкоду комусь іншому. Траплялися навіть ситуації, коли буквально людей із зашморгів діставали, бо вони до нас телефонували”, - розповідає Віктор.

Плюсом є й те, що консультанти та провайдери працюють за протоколом, тобто, без впливу індивідуального враження чи бачення. “Чіткий алгоритм дій у програмі полегшує роботу провайдеру і підвищує його впевненість в собі”.

За результатами численних досліджень, індивідуальні консультації за програмою СЕТА мають високу ефективність. СЕТА адаптована Києво-Могилянською Академією для України та українців.


Коментарі