Коучинговий батальйон. Як ветерани стають тренерами з особистісного росту

Команда з півдесятка менторів на чолі з Галиною Потопальською втілила у життя безпрецедентний для України проект з коучингової допомоги колишніх військових, що пройшли АТО і ООС.

Текст:Сергій Клімович25 листопада 2020 р.

Команда з півдесятка менторів на чолі з Галиною Потопальською втілила у життя безпрецедентний для України проект з коучингової допомоги колишніх військових, що пройшли АТО і ООС. Більш як три сотні ветеранів з п’яти областей отримали допомогу щойно підготовлених тренерів з особистісного росту. Розповідаємо у цьому матеріалі, яким чином коучинг може полегшити життя тим, хто захищає нас на фронтах Батьківщини.

«Я не очікувала, що коучинг буде таким дієвим, — каже волонтерка Оксана Чалова. — Несподіванкою стала сама можливість працювати самій над собою».

За її словами, деякі люди після роботи з коучем змінюють своє життя, хоч і не кардинально. Власне, у цьому і полягає місія тренерів з особистісного росту.

Дану нехитру істину зрозуміли автори ініціативи, які займаються питаннями соціальної адаптації людей, що пройшли АТО/ООС. Враховуючи, що таких по всій державі нараховується більш як двісті тисяч, то попит на подібні техніки безумовно є і буде лише рости.

Приклади питань, з якими працює коуч, є такими, з якими може стикнутися кожен. Є сенс говорити з фахівцем, якщо з’явилося бажання відновити баланс у кар’єрному та сімейному житті; хочеться ясніше зрозуміти варіанти вибору мети і цілей; потрібно підібрати персональні техніки тайм-менеджменту; не вистачає розуміння обсягу власних ресурсів та сильних сторін; виснажує буденність; не розвивається своя справа або є бажання її активізувати тощо.

«Коучинг потрібен всім, а особливо такій категорії, як ветерани. — говорить Володимир Бабич, колега Оксани. — Головною специфікою роботи з цією категорією людей є принцип “рівний — рівному”. Так випрацьовується додаткова довіра до людей зі свого середовища. Ти власним прикладом показуєш, що в тебе “получилось”. Тож, і у них вийде».

І це не дивно. Адже однією з головних причин потреби у соціальній адаптації ветеранів є посттравматичний стресовий розлад, що більшою або меншою мірою супроводжує величезну частину тих, хто повернувся з війни. Власне, коучинг та менторство є такими інструментами, які значно полегшують нове мирне життя.

84334903_876638799447280_3224392585179037696_n.jpg


Армія, спорт, бізнес та коучинг

Коучинг якраз є яскравим прикладом впливу на людську цивілізацію з боку спорту та військової справи. Всі ці штаби, стратегії, бліц-кріги, психологічна стійкість тощо. З виокремленням фахівців з фізичної культури у касту професійних спортсменів і з’явилась специфічна професія тренерів. А вже звідти у 1950-х носії таких специфічних навичок мігрували і згодом міцно окопалися у бізнес-середовищі, яке так обожнює ставити цілі, йти до них, зціпивши зуби, й досягати їх на межі можливостей.

Саме у той час стало зрозуміло, що перемога є результатом не лише техніки, а й ментальної загартованості гравця. І тепер тому, як працювати на результат у себе в голові, вчать яппі, офісних працівників, інших представників інтелектуальної праці. Адже, щоб, приміром, пробити скляну стелю власної кар’єри, потрібна допомога, погляд збоку. Нерідко буває, що для усвідомлення шляхів вирішення тієї чи іншої проблеми, людині просто необхідно проговорити нюанси питання вголос. Так просто? Ні, не завжди.

У 2019 році за підтримки Посольства Великої Британії в Україні запустилася однорічна програма All4One, спрямована на учасників антитерористичної операції, операції об’єднаних сил, а також членів їхніх сімей. Вона складалась з кількох частин: гарячої лінії з психологічної підтримки та запобігання самогубств #7333, коуч-менторського, інформаційного та гендерного компонентів. Виконавцем програми виступив Фонд Східна Європа спільно з ГО Lifeline Ukraine.

«Перед тим як ми стартували із впровадженням коучингу для потреб ветеранів, до кінця не розуміли, як на це може відгукнутися аудиторія. Чи буде це так само затребуваним, як для решти людей? — говорить директорка програм ФСЄ Наталія Слинько. — Але перші відгуки засвідчили: такий шлях себе виправдав».

Коуч Олена Трегубенко розповідає, чому виникла ідея коучингу для ветеранів.

«Ветеран — це важлива людина, яка багато пройшла, тож має свою точку зору. І коуч допомагає людині виділити з її життєвого досвіду щось важливе, самому витягнути потрібне. — пояснює вона. — При цьому найприйнятнішим форматом спілкування з такими людьми є принцип, який був закладений у цій програмі коучингу, принцип “рівний — рівному”. Тут надзвичайно важливим є партнерство. І воно більш прийнятне, аніж, приміром, робота з психологом, адже якою би така робота не була, психолог завжди вищий за клієнта».

Коучинг для ветеранів — державна необхідність

«Я сама ветеранка, — оцінює ситуацію Олена Трегубенко. — Мені особисто було дуже приємно, коли людина, з якою ти працюєш, досягає успіху, лишається задоволеною зробленою роботою та отримує сатисфакцію від досягнутого».

А як йшли до цього? За задумом, команда практикуючих тренерів мала провести навчання для 20 майбутніх коучів з-поміж людей з ветеранської спільноти, які своєю чергою працюватимуть згодом з побратимами і посестрами. У висліді до роботи приступили 24 молодих фахівці під наглядом більш досвідчених фахівців. На інфографіці видно числові результати їхньої роботи. Кожен з коучів працював з кількома клієнтами.

122171437_353213305999273_1715599824284135871_n.jpg

«Ветерани відрізняються від інших людей своєю вразливістю, правдивістю, ненавистю до підробних почуттів. І тому тут дуже добре спрацювала формула “свій — своєму”. — підкреслює Оксана Чала. — Я волонтерка з 2013 року, тому і вони мені зрозумілі, і я — їм».

Зараз Оксана використовує набуті знання та навички у своїй роботі. Це чудовий додатковий інструмент для комунікації з людьми. Під час All4One вона провела чотири сесії роботи з багатьма людьми.

Ця програма була першим подібним досвідом в Україні. І одним з позитивних наслідків є продовження роботи двох коучів, у тому числі й Олени Трегубенко, у проекті ООН і Королівства Нідерландів «Менторська програма рівний рівному» з підтримки професійного розвитку учасників і учасниць ветеранської спільноти.

«Як на мене, варто було б довше навчати коучів основ коучингу, дати їм ще більше знань. — відповідає на питання про недоліки першого НГО-досвіду роботи з коучами Трегубенко. — Втім, я бачила, що мої земляки з Дніпра повністю себе віддавали роботі, іноді могли навіть трішки перестаратися. Приміром, давали поради і брали на себе зайву відповідальність за клієнта».

Її колега Володимир Бабич додає, що, на його думку, могло б бути значно більше медіаактивностей, адже для популяризації цього напряму потрібно якомога більше інформаційних приводів. Такого типу програмам потрібен більший розголос.

«Зрозуміло, що зараз ринок коучингу, як і ринок психологів, — говорить Володимир, — ще не готовий до повноцінної роботи, і дуже важко бути на самому початку шляху. Тому погано, що держава не звертає уваги на таку можливість полегшення життя ветеранам».

У відповідь на питання, що дала програма особисто йому, Володимир відповідає, що коучинг допомагає краще зрозуміти самого себе. Адже якщо ти іншому щось пояснюєш, то і сам це краще починаєш розуміти.

«Якщо описати надбання після програми у двох словах, то це “особистісний ріст”», — підсумовує з посмішкою Бабич.

Коментарі

Пов'язані матеріали

Ветеранів, що реалізували себе, запрошують до програми менторства

Проект "All4One: комплексна програма психологічної та менторської підтримки ветеранів АТО/ООС" розшукує наставників для колишніх учасників бойових дій та членів їхніх сімей, аби допомогти їм віднайти себе у професійному та особистому житті.

Реабілітація по-українськи: особливості національної адреналінотерапії

Колись, серфлячи американським інтернетом і програмами для ветеранів, я натрапила на згадки про “адреналінотерапію” – спеціальний напрямок реабілітації для ветеранів, коли у контрольованих безпечних умовах досягається той рівень адреналіну, який був звичний бійцеві під час війни.

Нескорені, що підкорюють вершини. Як бійці і ветерани з ампутаціями ішли по Карпатах

Тут всі свої: тут не питають УБД, а вірять на слово. Походи по Україні для ветеранів безкоштовні, якщо ж ідеться про закордонні подорожі, то організатори намагаються «пробити» максимально можливі знижки.