Хронічне недофінансування санаторно-курортного лікування ветеранів

Опубліковано 08.04.2020

Законодавство України гарантує ветеранам війни раз на рік безоплатне санаторно-курортне лікування. Навіть, якщо боєць повернувся із війни не пораненим, то бойові дії так просто не минають. У більшості після демобілізації «вискочила» купа усіляких болячок. Якщо ж в біографії було поранення чи контузія, то рано чи пізно потрапляння на лікарняне ліжко гарантоване.
Відлежавши два тижні в госпіталі, я вирішив, нарешті, скористатися своїм правом на путівку. Узяв виписку, віддав її сімейному лікарю, а та видала необхідний документ, який треба подати в районний відділ соцзахисту. Та як виявилося, планувати поїздку в санаторій на найближчий час було зарано.

- Форму 070 подали, пишіть заяву і чекайте, - соцпрацівниця прийняла документи, записала прізвище та дані у журнал.

- Коли ж розраховувати на путівку? Весна йде, загострення всіляких хвороб почалося. Хотілося б якраз зараз поїхати водички попити та підлікуватись.

- Та я розумію. Бачите список? Ми зараз закриваємо чергу, тобто даємо путівки тим, хто подав заяви рік тому. Ваша черга підійде приблизно через рік. Раніше у нас путівки були і ми самі хлопцям дзвонили, щоб приходили, користувались можливістю підлікуватись. Тепер же проблема, треба чекати в черзі.

Дорогою із соцзахисту зустрів Василя, товариша із яким разом служили. Повідомляю невтішну новину.

«Як для кого, а для мене це таки проблема, - каже товариш. - Після АТО маю проблеми із здоров’ям, регулярно лежу в госпіталі ветеранів, а ще якось їздив у санаторій на Київщині. Після їхніх процедур можу хоч певний час жити нормальним життям. А тепер, що, рік чекати?»

Недофінансування набуло хронічного характеру

Чому ж не вистачає путівок? Як виявилося, недофінансування набуло хронічного характеру.

Тож спробуємо проаналізувати ситуацію з путівками для ветеранів АТО/ООС на прикладі Львівської області.

Отож, в області за даними управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій та міст обласного значення налічується 16571 демобілізованих/звільнених учасників АТО/ООС. З цієї кількості, станом на кінець 2019 року 1016 потребували санаторно-курортного лікування. Тобто, ці люди мають конкретні захворювання і показання для їхнього лікування. Ветерани подали підтверджуючі документи і написали заяви. Для забезпечення цих людей путівками в санаторії, області було потрібно 12, 64 мільйони гривень.

Утім, цей напрямок впродовж кількох років недофінансовується.

«Наприклад, у 2017 році області на ці потреби з держбюджету виділили 2,31 мільйона гривень, 2018 - 2,85 мільйонів, 2019 - 3,37, 2020 - 8,01, - розповів Віктор Степанюк, заступник директора департаменту – начальник управління соціальних гарантій та діяльності закладів і установ Департаменту соцзахисту ЛОДА. - Заявку ми подаємо відносно кількості ветеранів. І заявляємо суму, необхідну для покриття стовідсоткової потреби. Однак, необхідних коштів, все одно, не отримуємо».

Причому недофінансування становить приблизно половину від потреби. Тому й виходить, що чекати путівку ветерану доводиться рік з часу подання заяви.

«Приміром, 2020 року профінансовано 63% від потреби, 2019 - 38% , 2018 - 41%,2017 - 45%, - каже Віктор Степанюк».

Скільки грошей отримають регіони на санаторно-курортне лікування ветеранів, вирішують у столиці.

Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінветеранів. На нижчому рівні за це відповідають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, органи соціального захисту населення.

«Головний розпорядник розподіляє бюджетні кошти, що спрямовуються на забезпечення санаторно-курортними путівками між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, - пояснив Віктор Степанюк, - А ті, у свою чергу, розподіляють кошти між органами соціального захисту населення пропорційно чисельності осіб, узятих на облік для забезпечення санаторно-курортним лікуванням.

Черга просувається в залежності від кількості виділених коштів».

На місцях викручуються як можуть

Ситуацію із недофінансуванням намагаються виправити за рахунок місцевих бюджетів.

«На призначення державного бюджету вплинути неможливо, однак, у області діє комплексна програма підтримки учасників АТО, - говорить Віктор Степанюк - Ми маємо там сумарно закладені 35 мільйонів гривень. Але на санаторно-куротне лікування коши, на жаль, не передбачені. Утім, є напрямок сімейного відпочинку для учасників АТО та членів їх сімей. Людина може обрати заклад на території області і з розрахунку півтори тисячі гривень на одного члена сім’ї. Але це також не для всіх. Ми розробили такий механізм для осіб з інвалідністю, добровольців, членів сімей загиблих.

Також в області передбачені кошти на реабілітацію учасників АТО з інвалідністю. Тож особи з інвалідністю першої групи отримують - 25 тисяч, другої – 15, третьої – 10. Тобто, місцеві ініціативи якось підсилюють державне недофінансування.

Загалом же, за рахунок бюджетних коштів у 2020 році гранична вартість санаторно-курортної путівки для учасників бойових дій, з числа учасників АТО/ООС складає - 11 998 гривень на 18 днів, 12 654 гривень на 19 днів, 13 320 гривень на 20 днів, 13 986 гривень на 21 день».

Порядок взяття на облік ветеранів, які потребують санаторно-курортного лікування, незмінний. До органу соцзахисту слід надати довідку за формою №070, яку надають заклади охорони здоров’я, копію посвідчення учасника бойових дій, або інваліда війни, довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції, для поранених та травмованих – довідку про обставини отримання травми, витяг з протоколу ВЛК (для осіб із встановленою інвалідністю).

Автор: Вадим Друк.Додати коментар