Фортуна на лаві підсудних. Ветеранці добровольчого батальйону інкримінують причетність до бойовиків ОРДЛО через схожість на фото

Вікторію затримали, коли вона прийшла забирали посвідчення учасника бойових дій у Міністерство у справах ветеранів.

Текст:Олена Максименко22 січня 2021 р.

Перед Печерським судом – близько десятка активістів і медійників. Вони прийшли підтримати Вікторію Котеленець із позивним «Фортуна», доброволицю ДУК, що приїхала на війну з окупованого Донецька. Вікторію затримали через нібито схожість із учасницею незаконних збройних формувань на фото, котра охороняє так званий «парад» українських військовополонених у Донецьку в 2014. На засіданні розглядалося клопотання про арешт майна підозрюваної, сама ж «Фортуна» наразі перебуває в Лук’янівському СІЗО.

Журналістів змушують написати заяви, щоб потрапити до суду, однак засідання закінчується раніше, аніж заяви задовольняють.

Вікторію затримали, коли вона прийшла забирали посвідчення учасника бойових дій у Міністерство у справах ветеранів. На деяких фото дівчина і справді має візуальну подібність із Ольгою Суховою – жінкою-конвоїром на «параді», однак її фото 2014 року свідчать, що на той час вона мала зовсім іншу зачіску – коротше волосся темного кольору. За ветеранку вступилися засновниця і командирка медбату «Госпітальєри», народна депутатка Яна Зінкевич, а також офіцерка ЗСУ Олена Білозерська, котра у перші роки війни служила разом із Котеленець в Окремій тактичній групі ДУК ПС (пізніше окремому легкопіхотному загоні «Вольф» УДА). Саме вона закликала усіх небайдужих прийти до суду та підтримати посестру.

141793393_167033958192895_4782575346634524076_n.jpg

«З Вікою ми познайомилися в лютому 2015, коли вона прийшла служити в наш підрозділ, - згадує Олена. – Це було в Новогродівці Донецької області, де тоді була база нашого підрозділу. Вона прийшла за своїм хлопцем, за моїм побратимом Толіком. Тепер вона його дружина, і в них донечка, якій рік і 4 місяці, і я хрестила цю дитину».

Офіцерка пригадує – спершу Вікторія потрапила на кухню, адже більшість дівчат, що хотіли воювати, на початку записувалися медиками чи кухарками. Однак з часом новобраниця перевелася на бойову посаду.

«Виконувала так само доручення, як і всі, стежила за порядком, - розповідає Білозерська. – Вона дуже спостережлива, характер такий – проникливий, всіх наскрізь бачить. Виводила на «чисту воду» всіх порушників дисципліни. Не дай Боже, хтось «травку» покурив – вона дуже сувора до цього діла була, не давала цим займатися».

До переселенки з окупованих територій спершу ставилися підозріло, однак вона не давала жодних приводів для сумнівів у чесності своїх намірів. Олена Білозерська пригадує – до війни мама Вікторії, дякуючи російській пропаганді, взагалі боялася «Правого сектора. «А потім її мама була найвідданішим нашим волонтером – і ДУК ПС, і УДА, і Збройним Силам допомагала і продовжує допомагати. Віка теж росла, розвивалася. За деякий час вивчила українську настільки, що почала писати нею в блозі, потім почала спілкуватися українською...

141704437_1841321542684028_4147619886510891811_n.jpg

Наразі «Фортуні» інкримінують дві статті. 260 – «Створення не передбачених законами України воєнізованих формувань або участь у їх діяльності» - покарання від 3 до 8 років. А також 438 – «Порушення законів та звичаїв війни, а саме жорстоке поводження з полоненими - покарання від 8 до 12 років».

Прикметно, що справа розглядається з початку 2020 року, але до тепер у ній фігурувала тільки 260-та стаття. Інша ж була долучена за кілька днів до арешту Вікторії. Активісти із групи підтримки припускають – це було зроблено саме для того, щоб обрати їй безальтернативно жорстокий запобіжний захід – тримання під вартою без права на заставу.

Адвокат Вікторії Віталій Цокур розповів, що опізнавали її четверо колишніх військовополонених, учасників «параду» в Донецьку.

«Навіть це опізнання було проведено з порушенням кримінально-процесуального закону, – коментує він після завершення судового засідання. –Свідчили чотири людини. Це одна частина доказів, і друга – це проведена експертиза науковим криміналістичним центром МВС,якому надали для дослідження фотографії Вікторії.. Висновок експертизи: експерт сказав, що на 2/3 не вбачається можливим встановити схожість між Вікторією і Ольгою на фото, лише на 1/3 він підтвердив схожість. Тобто, опізнання свідків при порушенні процесуального закону і при відсутності від них якоїсь іншої інформації, що вони її за інших обставин бачили, що вони її можуть ідентифікувати по голосу, по рухах, по міміці тощо».


{readRelated}

За словами захисника, імовірно, опізнання наживо також буде проводитися.

Окрім різниці в зовнішньому вигляді між Вікторією і Суховою станом на 2014 рік, Котеленець на момент так званого «параду» перебувала в Первоуральську (РФ).

«У випадку, коли слідчий вирішив повідомити про підозру, при тому, що вони начебто володіли інформацією про те, що вона перебувала в Росії, вони мали перевірити ці обставини, - говорить Віталій. – Вони цього елементарно не зробили! Тому складно говорити взагалі про будь-яку обґрунтованість цієї підозри і те, що відбувається в подальшому, зокрема затримання й обрання запобіжного заходу».

141523762_233198208429925_7775401431286368822_n.jpg

Він також переконаний, що підстав для взяття під варту не було: «Крім того, що підозра необґрунтована, слідчим у клопотанні не було наведено об’єктивної картини. Лише було зазначено, що у зв’язку з інкримінуванням особливо тяжкого злочину – до 12 років позбавлення волі, вона зможе переховуватися. Що в неї буцімто немає міцних соціальних зв’язків. Але при цьому він не вказав, що Вікторія має двох малих дітей, в неї син – 11 років, і донька – рік і 4 місяці – яка матір буде тікати при необґрунтованій підозрі? Це речі, які необхідно враховувати. Вони враховані не були. Це свідчить про певну упередженість з боку слідчого, можливо, прокурора».

Ще під час затримання, у Вікторії вилучили два телефони і сім-карти. На думку прокурора, ці телефони є речовими доказами у справі, оскільки можуть містити сліди вчинення кримінального правопорушення і ще якісь матеріали. Печерський суд задовольнив клопотання накласти на ці речі арешт.

Адвокат подав апеляційну скаргу на ухвалу тримання під вартою, але в кращому разі, розглянуть її десь в середині наступного тижня в апеляційному суді.

«Важливо, що її по факту затримали, - говорить Цокур. – Але затримали незаконно, оскільки для цього підстав не було. Вона ні від кого не переховувалася, не становила загрози для розслідування. І при цьому використали необізнаність Вікторії, вона не є юристом, не розуміє певних тонкощів, як слід поводитися в певних ситуаціях. Її одразу затримали в коридорі, забрали телефони, документи взяли. Провели особистий обшук, перед цим зачитали повідомлення про підозру. І потім незаконно привели до суду. Якщо вони її затримували, вони б мали скласти відповідний протокол. Вони цього не зробили. Те, що вони здійснили повідомлення про підозру – виникне питання, чи в законний спосіб це було вчинено?»

«Вважати, що вона була засланою, це маячня! – переконана Олена Білозерська. – Людина, коли вона заслана, намагається здобути впливові знайомства, бути на «короткій нозі» з лідерами, з організаціями, з депутатами, з політиками – якось проникнути в ці кола. А Вікторія – тільки чоловіком і дитиною обзавелася за цей час».

Коментарі

Олег25 січня 2021 р.
#аваков_чорт

Пов'язані матеріали

«Справа Шеремета»: чи буде суспільний вибух?

Як реагують різні медіа та структури на резонансне розслідування?

«Справа Шеремета»: Юля Кузьменко під домашнім арештом, Антоненко й досі під вартою. Що далі?..

12 серпня Київський апеляційний суд залишив без змін запобіжний захід Андрію Антноненку, «Ріфмастеру». Тримання під вартою продовжили до 13 вересня.

Справа Сармата. Зрушилася з мертвої точки, але обвинувачені вільно гуляють по вулицях

24 дні у червні цього року тривало голодування бійців батальйону «Донбас» під Офісом президента із вимогою розслідування вбивства їхнього побратима Віталія Олешка з позивним «Сармат». Який стан справ зараз?