COVID-19: cоціальний захист та медичне обслуговування ветеранів

Опубліковано 27.05.2020

В Україні, як і у багатьох інших країнах світу, пандемія й карантин стали своєрідним «збільшувальним склом» для проблем соціального захисту та медичного обслуговування. Це твердження є особливо актуальним для вразливих категорій населення, зокрема, ветеранів війни, внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та членів їхніх сімей. Наприклад, під час внесення змін до Державного бюджету 2020 у зв’язку з пандемією планували скоротити бюджет Міністерства у справах ветеранів на 30 %, включаючи субвенції на житло для ВПО. Врешті-решт, бюджет Мінветеранів вдалося врятувати, однак ситуація з пандемією та карантином залишається напруженою і додає актуальності темі соціального захисту та медичного обслуговування ветеранів.

У цій статті ми розглянемо три ключових питання. 1) Які категорії осіб мають право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту»? 2) Які саме соціальні гарантії та пільги отримують ветерани? і 3) Як організовано медичне обслуговування ветеранів і який захист отримають ветерани у разі хвороби на коронавірус?

Хто має право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту»?

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту» з останніми змінами від 20 грудня 2019 року виокремлює три категорії осіб, які є ветеранами війни. Це учасники бойових дій (УБД), особи з інвалідністю внаслідок війни та учасники війни. Крім цього, Закон визначає особливий статус для постраждалих учасників Революції Гідності.

В свою чергу, п. 19–21 ст. 6 Закону визначають три категорії осіб, які мають право на отримання статусу УБД у зв’язку з агресією РФ на Сході України:

 • Відповідно до п. 19, статус УБД надається військовослужбовцям ряду визначених органів влади (в т.ч. Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, військових прокуратур, Міністерства внутрішніх справ (МВС)), які відповідають двом критеріям: 1) безпосередня участь в антитерористичній операції (АТО) та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони в Донецькій та Луганській області та 2) безпосереднє перебування в районах АТО або здійснення відповідних заходів.
 • П. 20 регулює надання статусу УБД особам, які брали участь в АТО або заходах оборони на Сході України після формального завершення АТО, в складі добровольчих формувань. При цьому повинні виконуватися дві додаткові умови: 1) безпосереднє перебування в районах АТО або здійснення відповідних заходів та 2) подальше включення відповідних добровольчих формувань до складу Збройних Сил, МВС або інших державних військових формувань або правоохоронних органів.
 • П. 21 також стосується учасників добровольчих формувань, які відповідають двом умовам: 1) безпосереднє перебування в зоні АТО або на тимчасово окупованій території принаймні 30 днів та 2) взаємодія відповідних добровольчих утворень з правоохоронними органами.

Порядок надання статусу УБД визначається відповідною Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасників бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України….» від 20 серпня 2014 року. Найчастіше підставою для отримання статусу УБД є довідки, які видаються комісіями при міністерствах або інших органах влади, у підпорядкуванні яких були військовослужбовці, на підставі відповідних наказів керівника Антитерористичного центру СБУ. У випадку добровольців, рішення про надання статусу УБД приймає міжвідомча комісія Міністерства у справах ветеранів; за відсутності офіційних документів (наприклад, наказу керівника Антитерористичного центру СБУ), міжвідомча комісія приймає рішення на основі свідчень заяв принаймні трьох свідків про період участі особи в АТО або заходах з оборони на Сході України.


Пункти 11–14 статті 7 Закону схожим чином регулюють категорії осіб, які мають право на отримання статусу осіб з інвалідністю внаслідок війни. Такий статус можуть отримати усі вищеозначені категорії військовослужбовців та добровольців, якщо вони стали особами з інвалідністю внаслідок «поранення, контузії, каліцтва або захворювання», одержаних під час безпосередньої участі в АТО або забезпеченні її проведення. Порядок отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни регулюється Постановою Кабміну «Про затвердження Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції…» від 8 вересня 2015 року. Поряд із вищеозначеними документами про участь особи в АТО або заходах з оборони, для отримання відповідного статусу необхідна довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про групу та причину інвалідності. На відміну від статусу УБД, статус осіб з інвалідністю присвоює орган соціального захисту населення за місцем реєстрації особи (управління соціального захисту).

Статус учасника війни отримують працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися до та брали безпосередню участь в АТО та заходах оборони на сході України після формального завершення АТО за умови безпосереднього перебування в районах АТО. Порядок надання статусу учасника війни встановлюється Постановою Кабміну «Питання надання статусу учасника війни деяким особам» від 23 вересня 2015 р. Статус учасника війни надається на основі витягів з відповідних наказів керівника Антитерористичного центру СБУ або Генерального Штабу ЗСУ.

Врешті-решт, право на отримання статусу постраждалого учасника Революції Гідності мають особи, які отримали тілесні ушкодження, що не призвели до інвалідності, і звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року. Порядок надання відповідного статусу регулюється Постановою Кабміну «Деякі питання соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності». Відповідно до Постанови, підставою для надання відповідного статусу є включення особи до переліку осіб, які отримали тілесні ушкодження, що затверджується МОЗ та передається управлінням соціального захисту, до яких громадяни мають звертатися для отримання допомоги.

Відповідно до статті 10, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту» поширюється на сім’ї військовослужбовців та добровольців, які загинули або пропали безвісти під час участі в АТО або інших заходах з оборони на Сході України.

Які саме пільги отримують такі особи?

УБД, особи з інвалідністю та учасники війни отримують пільги у таких сферах (вичерпний перелік пільг наведений у статтях 13–15 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту»):

 1. У сфері житлово-комунального господарства та забезпечення житлом:
  1. 50% (для учасників війни), 75% (для УБД) і 100% знижка (для осіб з інвалідністю внаслідок війни) від сплати за користування житлом в межах, передбачених законодавством (21 кв.м опалювальної площі на особу + 10 кв.м на сім’ю), та комунальними послугами.
  2. Першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
  3. Першочергове право на вступ до житлових чи житлово-будівельних кооперативів, кооперативів з будівництва та експлуатації гаражів, а також стоянок для транспортних засобів.
  4. Одержання позик на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт житлових будинків, приєднання до комунікацій, а також — на придбання чи будівництво дачних будинків.
 2. У сфері зайнятості:
  1. У разі тимчасової непрацездатності — виплата допомоги у розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу.
  2. Переважне право на збереження робочого місця у випадку скорочення чисельності штату.
  3. Дострокова пенсія за віком для військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
 3. У сфері транспорту:
  1. Безкоштовний проїзд міським транспортом, громадським транспортом в сільській місцевості, а також залізничним, автобусним та водним транспортом приміського сполучення.
  2. Для УБД та осіб з інвалідністю III групи: Безоплатний проїзд раз на два роки або проїзд з 50% знижкою раз на рік залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом; для осіб з інвалідністю I і II групи — безоплатний проїзд раз на рік. Для особи, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи, діє 50% знижка.
  3. Для осіб з інвалідністю внаслідок війни: позачергове безоплатне забезпечення автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий), виплата компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів.
 4. У сфері освіти:
  1. Право на позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів та переважне право на вступ до закладів професійно-технічної освіти та професійні курси.
 5. Фінансова допомога та інші соціальні пільги:
  1. Звільнення від сплати окремих податків та зборів відповідно до податкового та митного законодавства (наприклад, звільнення від податку на землю за кожним видом землекористування в межах граничних норм Земельного кодексу, звільнення від сплати податків з сум державної та соціальної матеріальної допомоги).
  2. Доплата до пенсії, щомісячного довічного грошового утримання або державної соціальної допомоги в розмірі 25% від прожиткового мінімуму.
  3. Щомісячна державна адресна допомога УБД та особам з інвалідністю внаслідок війни, якщо з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових виплат тощо їхня пенсія не досягає 285% прожиткового мінімуму для інвалідів I групи, 255% — II групи, 225% — III групи та 165% — для УБД
  4. Щорічна разова грошова допомога (також сплачується постраждалим учасникам Революції Гідності). У 2020 році розмір такої допомоги становив 4120 грн для інвалідів I групи, 3640 грн — II групи, 3160 грн — III групи, УБД та постраждалим учасникам Революції Гідності — 1390 грн та учасника війни — 570 грн.

Поряд із вищеозначеними категоріями допомоги, значну роль у системі соціального забезпечення ветеранів війни відіграє медичне обслуговування.

Як організовано медичне обслуговування ветеранів і який захист отримають ветерани у випадку хвороби на коронавірус?

Відповідно до законодавства України, всі громадяни мають право на безоплатне отримання медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров’я, включаючи екстрену медичну допомогу, первинну допомогу (яка надається сімейним лікарем), вторинну спеціалізовану допомогу та третинну високоспеціалізовану допомогу. Крім того, законодавство передбачає ряд пільг для ветеранів, зокрема:

 • першочергове безкоштовне зубопротезування (окрім зубопротезування з дорогоцінних металів);
 • безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Відповідно до Порядку забезпечення санаторно-курортним лікуванням деяких категорій громадян органами праці та соціального захисту населення, для отримання путівок необхідно знаходитися на обліку в органах праці та соціального захисту населення. УБД забезпечуються путівками щороку, інваліди війни — теж щороку позачергово;
 • фінансування оздоровлення та відпочинку дітей відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» та відповідних відомчих документів;
 • право на безоплатну психологічну і медико-психологічну реабілітацію у спеціальних центрах із відшкодуванням вартості проїзду до них;
 • право на користування при виході на пенсію чи зміні роботи місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких ветерани були прикріплені за попереднім місцем роботи;
 • право на щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів. Реалізація цього права здебільшого регулюється відомчими документами, наприклад, відповідною Інструкцією МВС.

А що ж коронавірус?

Єдина пільга для ветеранів, яка на перший погляд здається корисною в контексті поширення коронавірусної інфекції — це право ветеранів на безкоштовне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів. Для реалізації цього права необхідно повідомити лікаря про наявність пільг, отримати безкоштовний рецепт і звернутися з ним до державної аптеки, яка обслуговує лікарню.

Однак, «підводним каменем» такого права є те, що безоплатний та пільговий відпуск лікарських засобів у разі амбулаторного лікування доступний лише за певними категоріями захворювань, закріпленими відповідною Постановою Кабінету Міністрів (наприклад, онкологічні захворювання, діабет, ревматизм та ревматоїдний артрит, сифіліс, туберкульоз, шизофренія та епілепсія, хвороба Паркінсона, інфаркт міокарду тощо). Однією з умов отримання лікування є основний характер відповідного захворювання. Отже, у випадку амбулаторного лікування коронавірусу (і безлічі інших хвороб) ветерани не зможуть отримати безкоштовні ліки. Однак, відповідно до нещодавніх коментарів голови Мінздраву Максима Степанова, стаціонарне лікування від коронавірусу повністю компенсується державою. Щодо ліків, у стаціонарах як для ветеранів, так і для інших категорій пацієнтів повинні бути доступні ліки з Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого МОЗ. Перевірити те, які ліки мають бути у стаціонарі безкоштовно, можна за допомогою мобільного додатку «Ліки. Контроль». Таким чином, можна дійти висновку, що в той час, як всі громадяни в будь-якому випадку, включаючи захворювання на коронавірус, мають право на безоплатну медичну допомогу, питання забезпечення ліками залишається гострим і може бути повноцінно вирішено лише в стаціонарі.

Висновок

На сьогодні, через шість років після початку агресії РФ на Сході України, в Україні було створено досить детальне регулювання правового статусу ветеранів АТО і сформовано чіткий перелік пільг, які надаються ветеранам. Однак реалізація багатьох пільг передбачає довгі бюрократичні процедури або, як це було проілюстровано на прикладі ліків проти коронавірусу, обмежується конкретними випадками. Тому наразі активно обговорюється перспектива запровадження державного медичного страхування для ветеранів, спрямованого на розширення доступу до медичної допомоги та лікарських засобів. Більш детальна інформація про порядок отримання відповідних пільг та поточні ініціативи у сфері соціального захисту та медичного обслуговування ветеранів доступна на сайті Міністерства у справах ветеранів України.Додати коментар

Пов'язані матеріали

Як оформити фінансову допомогу під час карантину? Відповідає юрист.

Як ветерани можуть отримати грошову підтримку в зв'язку зі складними обставинами через карантин. Чи це можливо? І які механізми?