Це не психотерапія, це підтримка: як працює програма СЕТА

Варто зазначити, що СЕТА, як психологічна програма, може підходити не всім. Комусь потрібен психоаналіз чи гештальт, а для когось — це не варіант. Не існує єдиного стандарту допомоги.

Текст:Дар'я БураJuly 19, 2021

Олександр служив у батальйоні «Айдар» у 2014 році. Він один з тих, хто під керівництвом Надії Савченко потрапив у полон (17 червня 2014 року група бійців батальйону “Айдар” потрапили у засідку бойовиків терористичної “ЛНР”).

Зізнається, що після довго лікувався «робив, як більшість ветеранів — замість розв'язання своїх проблем, допомагав іншим ветеранам».

«Це змінює емоційний фон. Надаючи доступ до послуг іншим, свої проблеми довгий час відкладаються на задній план і залишаються невирішеними. Багато хто у такій ситуації думає, що все нормалізується автоматично», — говорить чоловік.

«Але, приходить такий час, коли свої проблеми починають вилазити, — додає він. — І вилазять вони не тоді, коли все гарно, а в якийсь критичний момент».

Такий момент настав для Олександра тоді, коли він за вислугою років звільнився з роботи, і перестав відчувати, що реалізується як чоловік та не може повноцінно утримувати сім’ю. Від часу повернення з війни і до такого стану минуло п’ять років.

«Але, приходить такий час, коли свої проблеми починають вилазити, — додає він. — І вилазять вони не тоді, коли все гарно, а в якийсь критичний момент».

Тоді чоловік звернувся за допомогою до програми СЕТА, про яку знав ще раніше.

«Мені призначили консультанта, з яким я був відвертим і не імітував впевненого сильного чоловіка. Я довірився, розповів, що мене лякає, що тривожить, з чим не справляюся. Чесно кажучи, я про це не хотів говорити навіть з дружиною».

Працювали раз на тиждень в онлайні. Після третьої сесії чоловік відчув, що його стан нормалізується. Говорить, навіть на останніх сесіях відчував, що цілком може жити і працювати без них.

Ветеран розповідає, що і сам має диплом психолога, а в СЕТІ його підкупили протокольні методи роботи, де для людини все розписано, консультант знає, що робити. Говорить: «Чим менше імпровізації, тим краще».

«СЕТА вчить працювати за визнаним протоколом. Тут не мають значення відчуття, вподобання чи переконання психолога, як людини».

Варто зазначити, що СЕТА, як психологічна програма може підходити не всім. Комусь потрібен психоаналіз чи гештальт, а для когось — це не варіант. Не існує єдиного стандарту допомоги. СЕТА — це психотерапевтичний підхід, і техніки СЕТА не включають особистісний людський фактор.

photo_2021-07-13_13-06-53.jpg

Завдання СЕТИ відновити функціонування людини після пережитих подій

З початку впровадження проєкту в Україні професійну допомогу отримало понад 1000 осіб, серед яких 361 особа в межах дослідження.

Понад 10 років тому професори університету Джонса Гопкінса, які займаються психологічним здоров’я отримали завдання — розробити модель, яка була б чіткою, дієвою і науково обґрунтованою. З когнітивно-поведінкового підходу були обрані найбільш дієві, дослідженні та науково обґрунтовані інтервенції, які працюють з депресією, тривожним розладом, ПТСР, і зменшує вживання алкогольних і наркотичних речовин.

Ця програма також включає компонент, який працює з безпекою, коли в людини є бажання заподіяти шкоду собі чи іншим людям, або вона є жертвою насильства в сім'ї.

Програма СЕТА була успішно реалізована в різних країнах. В Україні програма досліджувалася серед ветеранів і членів їхніх родин, внутрішньо переміщених осіб та військових волонтерів з 2015 року по 2019 рік. Ця методика довела свою ефективність в Україні та реалізується проєктною групою Центру психічного здоров’я та психосоціального супроводу Національного університету Києво-Могилянської Академії.

Перед початком роботи спеціалісти СЕТА проходять 10-ти денний очний тренінг, після якого консультанти працюють в практичних групах під супервізією ще приблизно 9-12 місяців. Все програма відбувається за чіткими компонентами і протоколами, адже проходження навчання не означає, що людина може самостійно вести консультації.

Варто розуміти, що СЕТА — це психотерапевтичний підхід для підтримки, а не психотерапія. Тут діє чітка програма консультування, яка визначає, за якими компонентами треба працювати.

«Унікальність СЕТИ в опитувальнику, завдяки якому визначаються симптоми, з якими треба працювати першочергово. І її завдання — відновити функціонування людини після пережитих подій, які вибивають з нормального русла», — говорить СЕТА-консультант Валерій Ільчук.

photo_2021-06-29_15-00-33.jpg

«Буває таке, що пережитий страх чи стрес сидить в людині і вона не справляється з ним. А він впливає на життя, на стосунки, на роботу. Ветерану здається, що його ніхто не розуміє, ніхто не уявляє, що він переживає. Відчуття, що навколо «зрада», що немає справедливості», — розповідає Валерій про стани ветеранів, з якими працювали в індивідуальних сесіях або на групових заняттях.

«На наших консультаціях ми вчимо людину справлятися зі своїми станами і з тими викликами, які виникають в житті. Щоб визначити, який рівень стресу переживає людина, у нас є форма самооцінювання, після заповнення якої, визначається, що так би мовити, найбільше болить і з цим працюємо», — розповідає його колега Юлія Сєргєєва.

«Але ті ветерани, які доходили до програми, мали позитивні зміни в станах, які фіксувалися за допомогою певних критеріїв. Наприклад: покращувався сон, зникали нав'язливі спогади про війну, зменшувалось вживання алкоголю та налагоджувалися стосунки у родині»

Вона зауважує, що запити від ветеранів були незмінними протягом кількох років. Це підтвердило і проведене дослідження. Найбільше вони потребували психологічної, юридичної допомоги, і вирішення питання з працевлаштуванням. Але в той самий час дослідження показало, що у ветеранів є певна недовіра до психологів. Також, є певний рівень стигматизації — мовляв, якщо «ти був на війні — значить, ти хворий, маєш ПТСР і тобі потрібно лікуватися». Через це ветерани не зверталися за підтримкою.

«Ми виросли в кріпосному праві — Радянському союзі, де як такої психології не було, а психіатрія переважно носила каральний характер. Тому, багато наших людей не дуже вірять психологам і психотерапевтам. Навіть не дуже розрізняють ці спеціальності», — говорить Валерій.

«Але ті ветерани, які доходили до програми, мали позитивні зміни в станах, які фіксувалися за допомогою певних критеріїв. Наприклад: покращувався сон, зникали нав'язливі спогади про війну, зменшувалось вживання алкоголю та налагоджувалися стосунки у родині», — додає Юлія.

photo_2021-07-13_13-07-04.jpg

В Україні розробили програму, яка допомагає справлятися із побутовим стресом

Також, в Україні дослідники Джонса Гопкінса і Києво-Могилянської академії розробили новий короткий семінар СЕТА «Стрес: як розпізнати і що робити», який триває близько 2,5 годин, на якому допомагають справлятися з повсякденним стресом. Тепер ветерани з будь-якої точки України можуть звернутися і отримати допомогу. Семінари проходять онлайн.

СЕТА — це програма, у якій клієнт опановує навички, за допомогою яких може надалі самостійно справлятись зі своїми життєвими ситуацієми.

Зазвичай відбувається 5-12 сесій (за потребою можна продовжувати), щоб у людини почали відбуватись відчутні зміни у житті і загальне покращення самопочуття.

«У мене був клієнти, у яких відбулися позитивні зміни вже після двох сесій», — розповідає Валерій Ільчук.

«На сесіях ми даємо певні інструменти. І даємо певні завдання, як людина може між нашими зустрічами ці інструменти використовувати. Коли ми пропрацьовуємо травматичні події, використовуємо певні техніки і інструменти. Перше, з чого ми починаємо, — це такі техніки, які допомагають більше усвідомлювати свої думки, почуття, поведінку. Ми вчимо бачити, як наші думки впливають на те, як ми себе почуваємо. А це в свою чергу впливає на те, як ми діємо і як себе поводимо. Ця техніка допомагає або змінити своє ставлення до ситуації, або подивитися на неї з іншого боку. А це дозволяє краще впливати на свої емоції», — говорить Юлія.

photo_2021-07-13_13-07-05.jpg

Емоції не можна замурувати, їх можна тільки пережити

Організм і психіка людини — це самооновна система, яка прагне до одужання. Вона все одно опрацьовує травму, і пристосовується до неї. А емоції і почуття мають теж свою особливість — їх не можна забути, закрити, замурувати, не помічати. Їх можна тільки пережити. Бо коли ми робимо вигляд, що закрили їх, вони стають в нас тим абсцесом, який сидить всередині, болить, використовує нашу сили та псує життя.

“Якщо у людини є прояви депресії, ми аналізуємо її думки та поведінку, і працюємо над поліпшенням її психоемоційного стану через відновлення поведінки, яка приносить радість, задоволення та допомагає повернути власні сили”, — говорять СЕТА-консультанти.

Ще одним елементом який використовується у консультуванні — є релаксація, мета якої не лише навчити клієнтів знижувати рівень тривоги, але також зменшити психосоматичні головні болі та болі у шлунку.

«Також, є компонент, який дозволяє розв’язати певні проблеми, — розповідає Юлія, — бо часто люди приходять до нас і мають негативний стан, бо у них невирішені проблеми. Ми навчаємо техніці, які допомагає вирішувати проблеми, які перебувають під контролем людини».

Кожної сесії клієнт проходить опитувальник, завдяки якому визначається, чи попередня сесія була дієвою.

«Після двох-трьох сесій може бути коригування, і робота з іншим компонентом. З цього опитувальника видно, чи змінюються, чи знижуються симптоми. І, відповідно, все коригується», — говорить Валерій Ільчук.

У програмі СЕТА існує (так званий) «протокол безпеки», з яким працюють спеціалісти — це коли людина має бажання нанести шкоду собі чи іншим або думки про суїцид та про інші способи насилля.

«В цьому випадку ми говоримо про те, як людина може уберегти себе, — говорять консультанти. — Перше, що ми робимо це — оцінюємо ризик. Ми складаємо план безпеки — аналізуємо тригери, допомагаємо визначити хто може підтримати, на що можна відволіктися та що допомагає убезпечити себе. Якщо стан в людини критичний, ми можемо організувати групу спеціалістів, які допоможуть стабілізувати цей стан. Також з допомогою іншої людини, якій може довіряти клієнт, ми організовуємо підтримку і «нагляд з метою збереження безпеки».

СЕТА вчить реагувати на свою поведінку більш усвідомлено, аналізувати ситуації. Людина може навчитися з розумінням ставитися до своїх почуттів, думок, станів та навчитись змінювати свої думки, щоб почувати себе краще.

Коментарі

Пов'язані матеріали

Як розпізнати ознаки суїцидальної поведінки та що робити в цьому випадку

Суїцидальні думки можуть бути присутні у людей, які переживали чи переживають психотравмуючу подію або ж перебувають у стані депресії та інших важких психічних станах. Украй необхідно відкрито говорити про те, як розпізнати ознаки суїцидальної поведінки, та що робити родичам та близьким людей у таких станах.

Стільникові янголи. Як працює гаряча лінія для ветеранів з превенції суїцидів

На питання про мотиви роботи тут оператори коротко відповідають: “Місія”. Майже кожен із них був дотичний до самогубства у власному близькому колі, тому мотивація поглиблювати власний професіоналізм є високою.

Волонтерська неприбуткова місія з превенції суїцидів IGY6-Ukraine розпочинає другу хвилю просування

Волонтерська неприбуткова місія I got your 6 ("Я захищаю твій тил") створена з метою запобігання самогубству людей.

Стрес: як розпізнати і що робити - підсумки роботи програми СЕТА

Наприкінці лютого відбувся круглий стіл з питань психологічної підтримки ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин в Київській області та обговорення впровадження програми СЕТА в громадах.