Заява ГО «Студена» з приводу недопустимості легітимізації бойовиків ОРДЛО та висвітлення російської агресії як «внутрішнього конфлікту»

Громадська організація «Студена» виступає категорично проти легітимізації ОРДЛО на міжнародному рівні та ставлення до російсько-української війни як до «внутрішнього конфлікту».

Сьогодні це відбувається через створення консультативної ради, в якій ОРДЛО будуть представлені як суб'єкт, а Росія – в статусі гаранта-спостерігача на рівні з Німеччиною, Францією та ОБСЄ.

Ми, громадська організація «Студена», уже п’ять років працюємо у сфері надання психосоціальної підтримки ветеранам АТО/ООС – людям, які стали на захист територіальної цілісності України, які є живими свідками російської агресії та її наслідків. Саме тому ми не можемо залишатись осторонь цієї ситуації.

У березні 2014 року РФ окупувала Крим, і цей факт визнаний усією світовою спільнотою. Також РФ веде гібридну війну не лише проти України, а й проти демократичних цінностей загалом. Так звані «ЛНР» та «ДНР» є фейковими та невизнаними в світі республіками, більше того, вони не є і ніколи не були самостійними учасниками конфлікту, а повністю підконтрольними РФ утвореннями, і лише РФ несе відповідальність за їхні дії. Долучити представників ОРДЛО переговорів як учасників – це легітимізувати їх, зняти відповідальність з РФ та змістити акценти і визнати, що воєнні дії Донбасі є не наслідком російської агресії, а начебто «внутрішнім конфліктом».

Протягом російсько-української війни Україна втратила біля 4000 військовослужбовців, і 13 000 українських громадян загалом. Ці люди загинули не внаслідок «внутрішнього конфлікту», а через російську агресію. Тисячами життів оплачений наш цивілізаційний вибір, зроблений на Майдані, за право України самостійно приймати рішення стосовно зовнішньої та внутрішньої політики, не оглядаючись на Росію. Тож будь-які компроміси з країною-агресором знівелюють численні жертви та шість років боротьби за проєвропейський вибір України.

Легітимізація ОРДЛО наражає на небезпеку демократичний устрій не лише України, а цілого центрально-східного європейського регіону. Адже легалізація злочинців на найвищому рівні піддасть сумніву незалежність та ефективність і без того слабкої судової системи України.

Допускаючи злочинців за стіл переговорів, ми унеможливлюємо покарання Росії і за воєнні злочини на Донбасі, і за окупацію Криму, і за збитий «Боїнг» МН17.

Легалізація бойовиків позначиться і на добробуті українців, оскільки потенційні інвестори хочуть бачити Україну сильним демократичним партнером, а не країною, яка узаконює військових злочинців.

Ми не виступаємо за постійну війну і не проти примирення як такого, як це намагаються викривити проросійські сили. Ми проти викривлення реальності, підміни акцентів, буцімто події на Донбасі є наслідком не російської агресії, а «внутрішнього конфлікту», як це днями заявив Радник РНБО Сергій Сивохо. Тому що будь-яке примирення можливе лише після відновлення справедливості, інакше воно приречене бути тимчасовим.

Ми наполягаємо на тому, що військові злочинці повинні сидіти в тюрмі, а не за столом переговорів поруч з європейськими лідерами. Держава-агресор не може виступати «гарантом переговорів» у начебто «внутрішньому конфлікті».

Тому пріоритетом України має бути гармонізація національного кримінального права з міжнародним кримінальним правом через зміни до законодавства, що дозволить покарати винних у міжнародних кримінальних судах та отримати фінансові й морально-етичні сатисфакції людям, які стали жертвами війни.

Закликаємо президента України та представників української влади захистити державні інтереси та не допустити легітимізації підконтрольних РФ бойовиків ОРДЛО.

Громадяни України зробили свій цивілізаційний вибір під час Революції Гідності, заплативши за це тисячами життів. Сподіваємось, що ви зробите усе, щоб Україна ні на крок не відхилилась від євроатлантичного курсу, а РФ понесла справедливе покарання за свої злочини.


Додати коментар

Пов'язані матеріали

Заява ГО “Студена” про підтримку Міністерки у справах ветеранів Оксани Коляди

Офіційна заява ГО “Студена” про підтримку Міністерки у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Оксани Коляди