Ветеранки провели круглий стіл щодо питань охорони здоров’я військовослужбовців

Опубліковано 28.09.2020

У п’ятницю, 25 вересня, відбувся круглий стіл на тему «Гендерночутливий підхід у сфері охорони здоров’я військовослужбовців».

Ініціаторами круглого столу стали депутати з МФО «Рівні можливості» та громадська організація «Жіночий ветеранський рух». Метою заходу є забезпечення належного надання медичних послуг жінкам і чоловікам під час проходження військової служби.

Під час круглого столу визначили основні проблеми у питаннях надання медичної допомоги жінкам і чоловікам військовослужбовцям.

Як зазначив військовий лікар Всеволод Стеблюк, який очолює медичний напрямок Мінветеранів, згідно із проведеним дослідженням, жінки військовослужбовці і ветеранки мають майже вдвічі вищий коефіцієнт інтегрального показника патологій, ніж цивільні жінки.

«У першу чергу – це розлади вегетативної системи, роздали дисгормонального характеру, розлади репродуктивних органів. На сьогодні немає нормально розробленої жіночої білизни та доступу до мамографії для виявлення ранніх форм патологій молочних залоз», - сказав Всеволод Стеблюк.

Також, у наслідок певних факторів, спостерігається серйозна патологія репродуктивних органів. Він зазначив, що відповідно до стандартів НАТО, звідки ми вже перебрали аптечки та тактичну медицину, у нас наразі немає охорони ментального здоров’я та охорони жіночого здоров’я.

Були зачеплені питання співпраці військових лікарів і цивільних шпиталів. Зазначалося, що спеціалізована медична допомога жінкам та чоловікам не була організована.

«Ми всі говоримо, що сектор оборони йде до стандартів НАТО. Я вивчила доктрину НАТО. В ній говориться, що країна-член чи потенційний член зобов’язана забезпечити ліками та медичним оглядом жінок «в сумісних бойових операціях». Мають бути військові шпиталі, кваліфіковані гінекологи, або партнерство з цивільними лікарнями. Коли дівчина підписує контракт, їй дається довідник з номерами телефону, куди вона може звернутися, якщо в неї виникнуть проблеми. Кожен медик, який їде на передову, повинен мати засоби і ліки меддогляду для жінок», - зазначила ветеранка Андріана Сусак, представниця «Жіночого ветеранського руху».

Народна депутатка Оксана Корчинська, котра 2014 року координувала волонтерські медслужби добровольчих батальйонів і брала участь у вибудовуванні системи евакуації поранених, зазначила, що понад рік в ЗСУ не прикомандировуються вузькоспеціалізовані лікарі. За її словами надання належної необхідної медичної допомоги наразі неможливе лише силами військових лікарів, а в свою чергу Генеральний штаб обмежує співпрацю із цивільними лікарнями.

Як розповіла народна депутатка Яна Зінкевич, Комітет охорони здоров’я ВРУ підготував кілька проектів рішень:

«Один з проектів – передати госпіталь в Циблі і госпіталь в Клевані на баланс Мінвету з належним їм фінансуванням. Другий – рекомендувати Національній службі охорони здоров’я розробити та затвердити реабілітаційний пакет для ветеранів, які проходять реабілітацію. Третій – рекомендувати Кабміну забезпечити фінансування на рівні не нижчому, ніж у 2019 році», - розповіла Зінкевич.

Ветеранка Вероніка Арестова, представниця «Жіночого ветеранського руху» зазначила, що певні медикаменти для збалансування гормонального дзеркала жінки, для роботи гіпофізу, виділяються тільки на центральні госпіталі, отже, жінки-військовослужбовиці швидше за все не матимуть змоги придбати такі ліки самостійно або в інших лікарнях. А також немає квот для ветеранок.

На останок Андріана Сусак додала, що, якщо ми прагнемо, щоб наша армія існувала за стандартами НАТО, то є два шляхи:

«Ми маємо забезпечити сектор оборони кваліфікованими лікарями і відповідною медичною допомогою в зоні ООС, так само як і там, де несуть службу підрозділи ЗСУ, або потрібно підписувати цивільно-військовий контракт з медичними закладами».

Написати організаторам


Додати коментар

Пов'язані матеріали

Ветеранок запрошують взяти участь у проекті з розвитку власної справи та самозайнятості

Проект «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей» повністю безкоштовний для всіх бажаючих ветеранок та має на меті навчити основам ведення бізнесу, і, як результат, створити план розвитку власної справи.

Підтримка, робота та медичне обслуговування потрібні ветеранкам для успішного повернення з війни

...Одним із найскладніших аспектів під час адаптації до мирного життя, Олена вважає повернення до роботи. Насамперед, на її думку, після повернення з війни треба давати собі час та можливість відпочити, а вже потім намагатися повернутися до роботи.