Старт соціологічного дослідження проблеми сексуальних домагань у військовій сфері в Україні

Громадська організація «Інститут гендерних програм» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні розпочинає всеукраїнську адвокаційну кампанію «Невидимий Батальйон 3.0. Сексуальні домагання у військовій сфері в Україні».

August 28, 2020

Громадська організація «Інститут гендерних програм» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні розпочинає всеукраїнську адвокаційну кампанію «Невидимий Батальйон 3.0. Сексуальні домагання у військовій сфері в Україні». Ця кампанія є логічним продовженням двох попередніх, в межах яких були проведені соціологічні дослідження «Невидимий батальйон: участь жінок у військових діях в АТО» (2015) та «Невидимий батальйон 2.0»: повернення ветеранок до мирного життя» (2018-2019).

Сексуальні зловживання і насильство існують в усіх арміях світу. За нашою гіпотезою, у ЗСУ їхня кількість особливо не відрізняється від показників армій США, Канади чи Великої Британії. Однак в українському суспільстві ця тема жорстко табуйована. Гендерна дискримінація та гендерно-обумовлене насильство є неприйнятними у професійних військових структурах, які поважають гідність і фаховість своїх службовців та службовиць. Інтегруючи жінок у військові структури, найкращі армії світу пройшли довгий шлях розбудови політики гендерної рівності у збройних силах і протидії сексуальним домаганням. Починався такий шлях зазвичай із досліджень й аналізу проблематики.

За останні 6 років, завдяки реформам, в українській армії відбулися певні позитивні зміни та зрушення. Вирішення питання захищеності військових від сексуальних домагань і підсилення жінок і захисту їхніх прав це ще один крок на шляху до професійної армії.

Мета кампанії «Невидимий Батальйон 3.0. Сексуальні домагання у військовій сфері в Україні» - дослідити проблематику сексуальних домагань і запропонувати ефективні рішення для покращення цієї ситуації у військовій сфері, спираючись на західні зразки й досвід країн НАТО, допомогти українському війську запровадити світові стандарти безпеки і протидії сексуальним домаганням. Таким чином прагнемо зробити військову службу в Україні професійнішою, престижнішою та безпечнішою і для чоловіків, і для жінок. Дана кампанія актуальна в межах виконання міжнародних зобов'язань України, зокрема, реалізації порядку денного програми ООН «Жінки, мир, безпека», новий план дій до якого зараз перебуває в розробці.

Під час виконання проєкту планується:

1. Проведення соціологічного дослідження серед військових, ветеранів/ок і курсантів/ок, що є логічним продовженням попередніх досліджень. Перші результати дослідження – початок грудня 2020 року. Досліднидницька команда – Тамара Марценюк, Анна Квіт, Ганна Гриценко та ГО «Юридична Сотня».

2. Аналіз чинного законодавства та розробка рекомендацій для законодавчих змін і механізму протидії сексуальним домаганням.

3. Розробка інформаційних матеріалів та онлайн-курсу щодо запобігання та протидії сексуальним домаганням у військовій сфері в Україні.

4. Проведення тренінгів для військовослужбовців щодо виявлення, запобігання та механізмів реагування на сексуальні домагання.

5. Адвокація рекомендацій законодавчих змін.

Приводом для кампанії «Невидимий батальйон 3.0. Сексуальні домагання у військовій сфері в Україні» стало попереднє анонімне опитування серед ветеранок і ветеранів, яке дало шокуючі результати: приблизно 70 % опитаних були постраждалими або свідками сексуальних зловживань в українській армії.

Збройні Сили України – це безпека кожного українського громадянина. Ми розуміємо, наскільки важливо мати сильну армію, особливо – під час війни. Багато наших побратимів і посестер пішли в армію добровольцями, щоби захистити суверенітет України. Вони не повинні воювати на два фронти – з агресором зовні та насильством усередині.

Наші зусилля спрямовані на посилення системи захисту прав людини у військовій сфері та утвердження ідей гендерної рівності. Передусім, ми прагнемо донести та вкорінити в суспільстві ідею того, що сильна та професійна армія існує лише за умови поваги до особистих кордонів та людської гідності.

Ми поважаємо свою армію, тому для кожного з нас надважливо, щоб вона була професійною та безпечною для всіх, незалежно від статі, віку чи рангу!

"Інститут гендерних програм" запрошує до співпраці в рамках проєкту. Якщо ви готові підтримати інформаційно, маєте дослідження чи інформацію по темі проєкту, готові поділитися своєю історією чи долучитися в якості волонтера, надсилайте листи з пропозиціями на нашу контактну пошту [email protected]

Інформаційна довідка

Громадська організація «Інститут гендерних програм» займається темою гендерної рівності в секторі безпеки та оборони.

Найбільшими здобутками організації є:

- соціологічне дослідження «Невидимий батальйон», яке вперше актуалізувало тему статусу жінок-військовослужбовиць, викликало широку дискусію у суспільстві і, зрештою, сприяло збільшенню бойових посад, доступних для жінок, на 63 позиції (у цивільному секторі було відкрито близько 450 раніше недоступних для жінок посад);

- сприяння ухваленню Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях»;

- низка юридичних досліджень, здійснених спільно з міжнародною організацією DCAF та ГО «Юридична сотня»;

- фотопроєкт «Невидимий батальйон», який експонувався у Верховній Раді, Міністерстві оборони України, представництві ООН-Жінки в Україні;

- перший документальний фільм про внесок жінок-військовослужбовиць у захист миру та безпеки в Україні «Невидимий батальйон»;

- документальний фільм «Явних проявів немає» - історія повернення до мирного життя жінки-ветеранки (фільм відзначений нагородами на міжнародних фестивалях DocuDays, DOK Leipzig та ін.);

- соціологічне дослідження “Невидимий батальйон 2.0”: повернення ветеранок до мирного життя” щодо потреб жінок-ветеранок, здійснений спільно з міжнародною організацією ООН-Жінки;

- створення Жіночого Ветеранського Руху;

- запровадження щорічної Стипендії ім. Богдана Радченка для ветеранів і ветеранок російсько-української війни.

Контакти: +38(067) 326 01 51 Анна

Е-mail - [email protected]

Хочете зв'язатися з організаторами?

Коментарі

Пов'язані матеріали

5-го квітня „Невидимий батальйон“ в Києві
5-го квітня 2019-го року в Музеї книги і друкарства України відбудеться показ документальної стрічки про жінок на війні.
У Києві презентували дослідження про стан ветеранського руху

17 вересня у приміщені Укрінформ відбулася прес-конференція на тему «Відверта розмова про розвиток ветеранського руху в Україні». На ній організатори представили результати дослідження щодо ставлення громадськості до ветеранів.