Другий суд на Стусом. Медведчук вимагає заборонити книгу про поета та дисидента

Опубліковано 19.10.2020

Дарницькийрайонний суд задовільнив позов Віктора Медведчука щодо заборони розповсюдження книги «Справа Василя Стуса» історика і публіциста Вахтанга Кіпіані, видавництва «Vivat».

Книга на 90% складається з розсекречених документів, архівів КГБ. І лише 10% - це аналітика і переосмислення автора. Як відомо, у 1980-му році Віктор Медведчук був адвокатом Стуса на суді, і фактично відмовився від захисту поета, визнавши його «провину». Тоді Стусу присудили 15 років ув’язнення, яких він не пережив. Його визнали «винним» у вчиненні дій з виготовлення, зберігання і розповсюдження «з метою підриву та ослаблення радянської влади ворожої літератури, що порочить радянський державний і суспільний лад».

Нині ж голова політради «ОПЗЖ», проросійський політик та кум Володимира Путіна Медведчук вважає, що книга Кіпіані порушує його «честь, гідність і ділову репутацію». Відповідне рішення 19 жовтня зачитала суддя Марина Заставенко: «Цивільну справу за позовом Медведчука до Кіпіані та ТОВ «Віват» задовольнити частково, визнати недостовірною та такою, що порушує особисті немайнові права Медведчука на повагу до честі та гідності, недоторканості ділової репутації інформацію, поширену у книзі «Справа Василя Стуса». Зобов’язати Кіпіані, ТОВ «Віват» видалити з книги «Справа Василя Стуса» інформацію про особу Віктора Медведчука. Заборонити Кіпіані та ТОВ «Віват» розповсюджувати надрукований тираж книги «Справа Василя Стуса» до усунення порушення особистого немайнового права Медведчука».

Захисники Медведчука вимагали виправлення тексту книги в дев’яти пунктах, однак суд задовільнив лише шість із них:

  • на сторінці 661 – «є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук»,
  • на сторінці 664 – «Медведчук на суді визнав, що всі злочини, нібито вчинені його підзахисним, заслуговують на покарання»,
  • на сторінці 664 – «він фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати»,
  • на сторінці 7 – «розпинав поета призначений державою адвокат Медведчук»,
  • на сторінці 663 – «шістка комуністичної системи адвокат Медведчук»,
  • на сторінці 664 – «злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще і тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи».

Також рішенням суду заборонено поширювати пов’язану з книгою інформацію у ЗМІ та в інтернеті. Так само, заборонено використовувати інформацію, що міститься у конкретних розділах книги і дозволяє ідентифікувати Віктора Медведчука як персонажа твору.

Судовий процес триває вже майже рік, і мимоволі, Медведчук зробив чималий піар документальній праці про свого «підзахисного». Люди приходили в суд, аби лише побачити автора і отримати підпис на форзаці документальної праці. Захисники вважають суд над книгою «другим судом над Стусом». Після оголошеного рішення суду, рештки тиражу «Справа Василя Стуса» розлетілися з усіх інтернет-магазинів упродовж однієї години.

Представниця видавництва «Vivat» Олена Рибка прокоментувала у фейбуці позицію видавництва:

«Книгу «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані розкупили за лічені хвилини і у видавництві, і в решти дистриб'юторів. Ми прийняли рішення додрукувати новий наклад, поки рішення суду не вступило в силу і ми маємо на це право. Передзамовлення на книгу можна зробити тільки в інтернет-магазині Vivat та особисто у автора Вахтанг Кіпіані. Новий наклад орієнтовно чекаємо 2 листопада. Додатковий наклад: 3 500 примірників. Наразі вже було розповсюджено 19 900 книжок».

Вона додала, що ціна на книгу лишиться такою ж, як і була – видавці не хочуть спекулювань на гарячій темі, і закликають не робити цього й інших книжкових дистриб'юторів.

Захист обіцяє: апеляція у «справі Стуса» неодмінно буде.

Ілюстрація: Олександр Грехов


Додати коментар