Відтепер добровольці – учасники бойових дій: як і для чого можна отримати статус

З 1 січня 2020 року в Україні набув чинності закон № 329-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам з-поміж учасників антитерористичної операції».

January 10, 2020

Авторка: Ольга Беца.

З 1 січня 2020 року в Україні набув чинності закон № 329-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам з-поміж учасників антитерористичної операції». У газеті «Голос України» його опублікували ще 24 грудня, у прикінцевих положеннях закону йдеться, що він набуває чинності 1 січня 2020 року. Що змінилося? Як отримати статус УБД і які документи для цього потрібні? Яке ставлення ветеранської спільноти до такого рішення?

З початку 2020 року закон надає можливість членам добровольчих формувань, які брали участь у захисті незалежності та суверенітету України під час Антитерористичної операції і не увійшли до складу того чи іншого силового відомства, отримати офіційний статус УБД. Зазначимо, йдеться не лише про статус, а й про певні соціальні пільги та гарантії, які передбачені для ветеранів та їхніх сімей.

Статус УБД лише для добровольців-учасників АТО

Закон передбачає надання статусу учасника бойових дій тим, хто брав участь в АТО не менш як 30 календарних днів (зокрема за сукупністю днів перебування), а рішення про надання статусу УБД ухвалюватиме міжвідомча комісія. Відзначимо, статус УБД можуть отримати лише ті службовці, які брали участь в АТО, а ті, які були учасниками ООС наразі оформити статус учасника бойових дій не мають змоги.

«ООС не враховано, тому що проведення АТО передбачало залучення цивільних осіб. В ООС ця можливість виключена, передбачається залучення лише офіційних підрозділів», - зазначає юристка ГО «ВПО «Юридична Сотня» Вікторія Дідач. - Стаття 8 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» чітко визначає категорії, які можуть залучатись до ООС. Так, ГШ ЗСУ за погодженням з відповідними керівниками залучаються та використовуються сили і засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв’язку та телекомунікацій, інші матеріально-технічні засоби) ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань (СБУ, Держспецзв’язку, Нацгвардії, ДПС, Держохорони, Держспецтрансслужби), правоохоронних органів спеціального призначення, МВС, Нацполіції, розвідувальних органів України, військової прокуратури, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, а також працівники закладів охорони здоров’я. З наведеного бачимо, що в ст. 8 Закону не зазначено про «інших осіб, які можуть залучатися до ООС».

Крім того, юристка зазначає, що Генеральний штаб ЗСУ не зміг би видавати довідок (які необхідні для оформлення статусу УБД) добровольцям за участь в ООС, мотивуючи таку відмову відсутністю законодавчих підстав. Також на думку юристки Вікторії Дідач, можливість отримати статус УБД для людей, які служили в ООС, могла б призвести до зловживань, коли особа, замість укладення контракту про проходження служби в офіційному військовому формуванні строком на 1-3 роки, долучиться до ООС у складі добровольчих формувань строком на один місяць, що буде достатньою підставою для отримання статусу УБД і є несправедливим по відношенню до військових з офіційних формувань.

У чому користь новації

Рішення Верховної Ради про надання добровольцям офіційного статусу учасника бойових дій не було несподіваним. Обговорення питання тривало приблизно протягом 5 років. З того часу були зареєстровані десятки законопроєктів з цього приводу, однак питання вирішилося лише зараз. Юристка Вікторія Дідач вважає, що таке рішення ВРУ є позитивним, адже це свідчить про визнання вкладу цих людей в захист України. «Тепер добровольці отримавши статус УБД зможуть користуватися всіма соціальними гарантіями для учасників бойових дій (медичне забезпечення, пільги на комунальні, на проїзд, забезпечення житлом, пенсії, виплати і тд), які передбачені профільним Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - додає юристка.

На думку головного спеціаліста Відділу міністерства ветеранів у Закарпатській області Сергія Кузнева, таке рішення є актуальним та потрібним, адже кількість добровольців, які служили в АТО доволі велика. «До цього часу, щоб отримати статус УБД добровольцям потрібно було звертатися до суду, шукати свідків, брати з них письмові пояснення... Це дуже довга та кропітка робота, не всі на це зважувалися, тому залишалися без статусу. Ухвалені зміни спрощують цей процес та дають можливість отримати статус в більш короткий термін», - зазначає Сергій Кузнев.

Думка ветеранської спільноти

Цікаво, що багато військовослужбовців і справді сприймають таку новацію, як позитивну, адже вважають, що добровольці чи не першими вийшли на захист своєї держави. «Я вважаю, що надання статусу УБД добровольцям - це добре, оскільки вони точно такі учасники війни, як і військові ЗСУ, а інколи навіть і більше. Добровольці за період свого перебування в зоні ООС не отримують грошей, на відміну від контрактників ЗСУ, тож додаткові пільги в житті їм дуже потрібні. Навіть ті ж мінімальні знижки на потяг, щоб доїхати до клятої зони ООС, чи назад додому. До цього ж, найважливіше у цьому те, що держава визнає добровольців учасниками бойових дій, а не членами організованих злочинних групувань, - каже доброволець Олександр. - Для мене це важливо. Особисто я не маю цього статусу і не факт, що буду його роботи, оскільки для мене це не головне та я можу і без цього прожити. Але навіть якщо зроблю, то не буду його використовувати, в буденному житті, оскільки зараз, у зв'язку з тим , що дуже багато людей має статус УБД, репутацію АТОвця трошки погіршилась. В свій час, його робили всі. Навіть ті, хто взагалі не причетний до цього».

Учасниця бойових дій Юлія Матвієнко теж переконана, що це, що добровольці можуть отримати статус УБД - добре. Однак військова наголошує, що головне, аби не було зловживань і дійсно ті, хто воювали та заслуговують отримали цей статус.

Що потрібно, аби оформити статус УБД

Вікторія Дідач розповідає, що для того, щоб оформити статус УБД добровольцям необхідно зібрати такі документи:

1) довідка органів, які згідно із Законом України «Про боротьбу з тероризмом» визначені суб’єктами, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом (СБУ, МВС, МО, ЦОВ згідно Закону) про період безпосереднього виконання особою бойових завдань в АТО;

2️) витяг з наказу АТЦ при СБУ про залучення особи до проведення АТО.

У разі відсутності вищезазначених документів, підставою для надання статусу УБД добровольцям будуть нотаріально завірені свідчення не менш ніж трьох свідків із статусом «учасник бойових дій» або «особа з інвалідністю внаслідок війни».

«Для добровольців, які отримали поранення потрібно 2 свідчення та медичні виписки, які підтверджують поранення. Документи потрібно направити на Міжвідомчу комісію при Мінветеранів, яка приймає рішення про надання статусу.
Однак, деякі нюанси надання статусу мають ще бути врегульовані у постанові КМУ від 20 серпня 2014 року №413. Ці зміни Мінветеранів мало внести до 1 січня, але не встигли, тому очікуємо»
, - додає Вікторія Дідач.

Детальніше про пільги та гарантії, які держава надає УБД можна переглянути у пам'ятці ГО «Юридична Сотня».

Коментарі

МиколаJanuary 19, 2020
Можливо мені отримати УБД як що я знаходжусь на строкові службі,і отримав травму спини при службі,я підписав контракт,що для цього потрібно,підкажіть будь ласка!
ДенисJanuary 22, 2020
Вы понимаете ,что месяц не понятно где, это бред! Если человек был в направлении АТО 30 дней , на 2-линии , без угрозы жизни какое УБД!? Потому и льготы не работают(нехватка земли и ь.д.), даёте всем подряд Участника, это не правильно!
Євген ВалерійовичJanuary 22, 2020
Чи можна оформити Убд якщо у мене тільки 2 свідки ,і я був поранений
НатальяJanuary 24, 2020
Мий чоловик вже 5 рокив не может отримати убд
ТетянаMay 12, 2020
Доброго дня через скільки часу дається посвідчення УБД, якщо солдат вже другий раз в зоні АТО?
Модератор "Без броні"May 18, 2020
Миколо, Ваше питання вимагає уточнення, ми не маємо повну інформацію для надання повноцінної консультації. Якщо є можливість та питання є ще актуальним, то зверніться у меседжер на сторінці https://www.facebook.com/bezbroni/ або тут у приватних повідомленнях. Як було сказано в статті, то отримання подібного статусу УБД стосується лише тих випадків, коли особи брали участь в АТО, а не ООС. З процедурою надання статусу, переліком необхідних документів та особливостями отримання УБД особами, які мають травми та/або отримали інвалідність, можна самостійно ознайомитись в “Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення”, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413. Відповідно до якого статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Модератор "Без броні"May 18, 2020
Денисе, ми поважаємо Вашу точку зору. Наразі право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України (ст. 93 Конституції України). Ви маєте право у письмовому та/або усному порядку звернутись до будь якого народного депутата України та/або до Кабінету Міністрів України з пропозицією внести необхідні на Вашу думку зміни до діючого законодавства.
Модератор "Без броні"May 18, 2020
Наталю, Ваше питання вимагає уточнення, ми не маємо повну інформацію для надання повноцінної консультації. Якщо є можливість та питання є ще актуальним, то зверніться у меседжер на сторінці https://www.facebook.com/bezbroni/ або тут у приватних повідомленнях.
Модератор "Без броні"May 18, 2020
Тетяно, Ваше питання вимагає уточнення, ми не маємо повну інформацію для надання повноцінної консультації. Якщо є можливість та питання є ще актуальним, то зверніться у меседжер на сторінці https://www.facebook.com/bezbroni/ або тут у приватних повідомленнях.
НаталіяNovember 24, 2020
Доброго дня.Чи маю я можливість бути добровольцем з інвалідністю?Жінка 40 років.

Пов'язані матеріали

Як учаснику АТО вийти раніше на пенсію?
6 лютого 2017 року Верховна Рада України ухвалила закон, який гарантує право учасникам АТО завчасно виходити на пенсію.